Rada kraje schválila podporu projektu na likvidaci zátěže
Ochrana zdrojů pitné vody
RAKOVNÍK. Jak jsme vás již informovali, nad Rakovníkem visí hrozba znečištění některých zdrojů pitné vody. Týká se oblasti jímacího území Rakovnického potoka, které se nachází severně od areálu společnosti Brano. Nejedná se o současnou havárii, ale o starou ekologickou zátěž chlorovanými uhlovodíky a šestimocným chrómem nacházejícími se v podzemních vodách.
Začátkem září proběhla schůzka všech zúčastněných, kde pracovnice ministerstva zemědělství doporučila podat žádost o podporu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Touto kontaminací se město zabývá již od roku 2003, ale mnohdy celé jednání působí jako přehazování si problému mezi ním a krajem.
„Bývalé vedení Středočeského kraje zaplatilo doprůzkum a schválilo, že provede výběrové řízení na dodavatele sanace. Nové vedení kraje v tom však nepokračovalo. Je proto možné považovat za velmi kladný posun fakt, že Rakovník získal závazné stanovisko MŽP, které je nezbytné pro podání žádosti a následně byla jeho žádost o poskytnutí finančních prostředků z OPŽP akceptována Státním fondem ŽP. Bez něho by totiž nebyla žádost akceptovatelná, protože nahrazuje znalecký posudek,“ říká vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Rakovník Alena Škoudlínová. Za druhý klad považuje, že je kraj připraven město při likvidaci ekologické zátěže podpořit.
„Jelikož je Rakovnický potok významným zdrojem vody v regionu, je nezbytné hlídat jeho čištění,“ uvedl náměstek hejtmana Marcel Chládek. Deset procent nákladů, které nepokryje dotace z OPŽP, může město získat z Havarijního fondu Středočeského kraje. Podporu tomuto projektu schválila na svém říjnovém zasedání krajská rada. Městu Rakovník ji poskytne v případě úspěšné žádosti z OPŽP.
Podle slov mluvčí Berill Maschekové je krajský úřad připraven k odborným konzultacím, účasti na kontrolních dnech a na výběrovém řízení tak, aby celá záležitost mohla být urychleně řešena.
Lenka Pelcová, Tomáš Bednařík