Pavlíkovští naplní listím čtyřicet osmikubíkových kontejnerů

Hrabání zachraňuje úřad práce

RAKOVNICKO. Udržovat několikahektarové návsi plné vzrostlých stromů je na podzim, kdy spadá listí, náročné. Obce většinou na hrabání využívají pracovníky na veřejně prospěšných pracích (VPP), jejichž mzdu dotuje úřad práce. I s jejich pomocí je ale opravdová honička stihnout všechno listí shrabat do sněhu. Například Pavlíkovští naplní v sezóně hrabání i dva velkoobjemové kontejnery denně.

„Do jednoho kontejneru se vejde osm kubíků, a to se ještě snažíme listí upěchovávat, aby se ho vešlo co nejvíc. Zrovna teď máme v Tytrách shrabánu zatím polovinu parku a už je kontejner plný. Hrabeme na tři etapy, podle toho, jak listí postupně opadává. Množství listí je obrovské, protože nemáme na starosti jen Pavlíkov, který sám má velký park na návsi, ale i jeho místní části Tytry, Skřivaň, Chlum a Ryšín. Je opravdu náročné to stíhat, proto jsme strašně vděční, když pomáhají i občané a hrabou v okolí svých domů,“ říká Drahomíra Hůlová, vedoucí VHČ Pavlíkov.

V Pavlíkově hrabání zajišťuje pět lidí, tři z nich jsou pracovníci na VPP. Jejich nejčastějším nástrojem jsou hrábě, nově ale mají i fukar, který je podle Drahomíry Hůlové velkým pomocníkem. Navíc jsou některá místa, kde se bez něj neobejdou. Například na dětském hřišti, kde jsou dopadové plochy z kačírku. „Fukar je zároveň i vysavačem, ale vysávat se může, jen když je listí suché, a to skoro nikdy není. Ale i samotný fukar je výborná věc, skvěle se osvědčil,“ říká vedoucí VHČ.

V Kněževsi, kde tvoří náměstí tři parčíky, pracovníkům pomáhá traktůrek, ale sbírat může jen menší vrstvy. Při větších tedy není jiné řešení než hrábě. „Hrabání teď zajišťují tři lidé na VPP a náš technik. Pokud nestíhají, najímají se ještě lidé z obce na brigádu. Jestli letos stihneme uklidit všechno listí, je otázkou počasí. Záleží, zda vydrží,“ přibližuje starostka Kněževsi Eva Janotová. Také sousední Kolešovice mají spousty zelených ploch, které musí udržovat. Jak ale říká starosta Martin Dvořák, obec to díky úřadu práce stojí minimum.

„Na každého pracovníka na VPP dostáváme od úřadu práce 10 720 korun, my jim ještě každému z rozpočtu přidáváme 1000 korun, abychom je více motivovali. Máme jich sedm a kromě kolešovické návsi, která má 2,5 hektaru, mají na starosti hrabání listí i na hřbitově, ve školce a hřbitově a návsi ve Zderazi. Kdybychom lidi na VPP neměli a museli si pracovníky hradit ze svého, tak by to pro náš rozpočet znamenalo náklady kolem půl miliónu korun,“ popisuje starosta. Kolešovičtí pracovníci byli letos vybaveni novými hráběmi, na rovných plochách ale mohou využívat i starý traktůrek s nástavcem na sběr listí.

Náročná je údržba veřejného prostranství i pro Lužnou. Čtyři pracovníci na VPP shrabávají listí na náměstí, na hřbitově a v jámě kolem něj a ještě menší kusy v ulicích. Pomáhat by jim mohl i fukar, která má obec k dispozici, nikdo s ním ale neumí zacházet, proto vedou hrábě. Jedinou z oslovených obcí, která nevyužívá pracovníky od úřadu práce, jsou Slabce. Městys má dva stálé zaměstnance na údržbu zámeckého parku, jenž se starají i o hrabání listí. Práci jim usnadňuje traktůrek, který listí hrabe do řad a ty se pak odvážejí na kompost. Ten se nachází za parkem u rybníka.

Na ukládání listí většinou obce využívají zemědělské podniky. Kněževes vozí listí na hnojiště zdejší zemědělské společnosti, Kolešovice na kompost Rakochmelu, Pavlíkov do silážních jam na svém katastru a Lužná využívá obecních polí. „Dříve od nás bral listí a trávu místní hospodář. To ale jen v době, kdy choval prasata. Teď už je nemá, takže se listí vozí na obecní pole. Před lety jsme se zajímali o možnost zřízení obecní kompostárny, ale nakonec nás odradily velké náklady a přísné předpisy,“ uzavírá luženská místostarostka Eva Kronychová.

Markéta Hartlová

« Zpět