foto

Tereza Maxová si udělala čas i na popovídání si s dětmi.

V dětském domově se hovořilo o transformaci

Tereza Maxová ve Strašecí

NOVÉ STRAŠECÍ. O tom, jak se daří uskutečňovat nové trendy v péči o děti z dětských domovů, se mohli přesvědčit účastníci neformální tiskové konference, která se uskutečnila 4. listopadu v Dětském domově v Novém Strašecí.

Jeho ředitel Alexandr Krško seznámil přítomné s novou podobou zdejšího dětského domova a chystaným projektem ministerstva školství. Ten se týká změn v pojetí dětských domovů. „Jsem rád, že se konference zúčastnili i lidé z odborných kruhů. Včetně účastníků projektu a novinářů tu bylo 22 lidí, takže slušná účast. Celkově mám ze setkání dobrý dojem, nastínilo se a řeklo vše, co mělo být řečeno,“ říká ředitel Krško a dodává: „Pozitivem bylo, že se konference zúčastnil i redaktor z Učitelských novin, který rozuměl problematice, takže se debata odehrávala na odborné úrovni. Dotazoval se na nejpalčivější problémy související s přípravou projektu a zaměřil se na body, kde by se mohly vyskytnout problémy.“

Vzhledem k tomu, že Česká republika patří v Evropě mezi země s nejvyšším počtem dětí umísťovaných do institucionální péče, kde mnohdy chybí individuální přístup, nejsou naplňovány kontakty dětí s původní rodinou a nedostatečná je i pomoc při opouštění ústavního prostředí, odstartovala v roce 2002 transformace dětských domovů na zařízení rodinného typu. Dokončena je zatím pouze v některých domovech. Mezi ty, kde v této problematice již pokročili, patří i domov novostrašecký.

V současnosti zde žije 24 dětí ve třech rodinných skupinách, které obývají samostatné byty. Malá kapacita zařízení umožňuje individuální přístup a skupiny simulují rodinné prostředí. Hospodaří s finančními prostředky, podílejí se na chodu domácností, na péči o zahradu, věnují se studiu, přípravě na budoucí povolání i zájmové činnosti. Sourozenci jsou vždy umístěni v téže skupině. V domově sice funguje několik kroužků, ale v rámci integrace a přípravy pro samostatný život je podstatné, aby děti docházely do kroužků i mimo dětský domov a zapojily se do akcí pro širokou veřejnost. Cílem veškerého konání je vytvořit dětem prostředí blízké běžné rodině, včetně řešení problémů každodenního života a odstranění pomyslných bariér mezi životem uvnitř a venku. Součástí procesu je i snaha o vytipování dětí vhodných pro náhradní rodinnou péči a spolupráce jak s biologickou rodinou, tak i rodinou náhradní.

Novostrašecké konference se kromě novinářů zúčastnila i Tereza Maxová, která si se zájmem prohlédla zdejší dětský domov a promluvila o projektu v souvislosti s vlastní dvanáctiletou zkušeností z filantropických aktivit. O své zkušenosti se podělily i zástupkyně Nadace Terezy Maxové dětem, o. s., Člověk hledá člověka a společnosti Oriflame, která opuštěným dětem nemalou měrou finančně přispívá.

Lenka Pelcová

« Zpět