Nejsou příkopy příliš hluboké?

RAKOVNÍK/RUDA. Po silnici z Rakovníka na Rudu se od její kompletní rekonstrukce jezdí velmi pohodlně. O to víc však řidiče zaráží hloubka silničních příkopů. Nebezpečná nepřipadá jen jim, ale i dopravnímu inspektorátu, který se obává letošních náledí více než v minulých letech.

„Z hlediska bezpečnosti nám připadají příkopy v některých místech příliš hluboké. Když dřív sjelo auto mimo silnici, tak se většinou, pokud nenarazilo do stromu, maximálně položilo na bok. U takovéto hloubky se obávám, že se auto do příkopu přední částí zapíchne a převrátí se přes střechu. Tam, kde jsou příkopy nejhlubší, by měla být svodidla,“ říká Ladislav Heller z dopravního inspektorátu.

Je překvapivé, že takto hluboké příkopy proti normám nejsou. Podle projektanta Lubomíra Křižáka, který má se silnicemi zkušenosti, se hloubky příkopů volí podle toho, co má příkop odvodňovat. „Pokud se jimi odvodňuje jen voda z vozovky, stačí hloubka 20 cm. V případě, že je ale silnice podmáčená a musí se voda odvádět z její konstrukce tak, aby se v ní nedržela, hloubí se až do 70–80 cm,“ říká Lubomír Křižák. A právě voda v konstrukci byla v případě silnice na Rudu letitým problémem, jenž by měly příkopy vyřešit. Výškový rozdíl mezi silnicí a příkopem by měl pro naléhavost umístění svodidel být 1,5 či dva metry.

A nyní jedna praktická rada pro řidiče, kteří na Rudu jezdí a kteří mají strach z řidičů, jenž je mohou při nebezpečném předjíždění nabourat. „Jestli je lepší sjet do hlubokého příkopu, nebo čekat na čelní náraz? Tak v takovém případě bych raději volil ten příkop. Při čelním nárazu se sčítají rychlosti obou aut, takže to bolí podstatně víc, než sjezd do měkkého příkopu,“ říká Ladislav Heller.

Markéta Hartlová

« Zpět