Foto

Zuzana Kajnarová si užívá léto u rybníka.

 

Jak a kdy jste mlýn objevil, čím vás zaujal?

Do Smilovic jsem jezdil už jako malý kluk o víkendech a hlavně o prázdninách. Ruiny bývalého mlýna a zbytky hráze byly dokonalým eldorádem pro naši partu a v obrovském polorozpadlém seníku jsme dokonce budovali dlouhé chodby podle vzoru dětí z Bullerbynu (smích).

Znáte jeho historii?

Smilovice mají zcela jasnou historii cca 700 let, ale pravděpodobně zde byl nějaký opevněný dvůr ještě daleko dříve. Už Kosmas píše o přepevném hradu Dřevíč, který je hned nad Smilovickým mlýnem. Samotný mlýn je zapsán v zemských deskách roku 1530. Posledních 300 let, tedy 15 generací, patřil mlynářskému rodu Fišerů.

Foto

Takto dnes vypadá penzion Smilovický mlýn.

 

Foto

A takhle mlýn vypadal v minulosti.

 

„Zůstaly tu tři prastaré lípy a další nádherné vzrostlé stromy, ve kterých na jaře hučí včely a voní na půl kilometru daleko“

Foto

Roman Říčař s manželkou Zuzanou Kajnarovou a dětmi při oslavě společného výročí.

 

Na webu penzionu píšete, že sny lidí, kteří tu dříve žili, se staly i vašimi sny. Jaké to jsou?

Víte, to místo má neuvěřitelnou atmosféru. Spoustu let jsem jenom chodil kolem a přemýšlel, jak to tady asi fungovalo, kde bylo kolo, kudy vedly cesty a jak probíhal provoz ve mlýně a v celém hospodářství. A když se nám to podařilo v roce 2010 koupit, mohl jsem začít snít, jak bych to udělal já. Využít zkušeností předešlých generací a posunout je ještě dál podle našich současných potřeb a možností.

V jakém stavu tehdy mlýn byl?

Z mlýna samotného zbývá v podstatě torzo jediné štítové zdi, kterou původně procházela osa mlýnského kola. Náš penzion je tedy v podstatě totální rekonstrukcí původní hospodářské budovy. Kolem domu ale zůstaly například tři prastaré lípy a další nádherné vzrostlé stromy, ve kterých na jaře hučí včely a voní na půl kilometru daleko. A to je opravdu obrázek, který jen tak někde neuvidíte.

Jak dlouho trvala rekostrukce a v jakém stylu se nese?

Dům je moderní a jednoduchý, ale nesmírně pečlivě promyšlený a naprojektovaný. Je citlivě zasazený do krajiny a opravdu velmi materiálově poctivý. Uvedu příklad za všechny: jasanový nábytek, stoly, postele i skříně, jsme vlastnoručně vyráběli v naší dílně ze stromů, které jsme museli pokácet při výstavbě rybníka. Vyřízení všech dokumentů pro stavbu penzionu zabralo tři roky, stavba samotná rok.

Na fasádě máte znak města Rakovník – raka. Kdo ho vyráběl?

Vyrobila ho moje úžasná manželka Zuzana na hodinách keramiky podle vzoru grafika Maťa Mišíka. Když jsme ho asi po 8 letech od výroby konečně lepili na fasádu, bylo to skoro dojemné (směje se).

Jaké ubytovací služby nabízíte?

Smilovický mlýn pronajímáme jako celý areál. Penzion má 20 lůžek a je vhodný pro rodinnou dovolenou, pro společenské akce, různá firemní školení, semináře, kurzy a workshopy. Organizujeme zde také nejrůznější druhy zážitkových programů, od výlovu rybníka po výstavy, kurzy starých řemesel a koncerty.

Od letoška má fungovat v penzionu také wellnes….

Už je hotové! Máme saunu pro 9 osob obloženou olšovým dřevem. K dispozici je ochlazovací káď, ale naší oblíbenou kratochvílí je skok do ledové vody v prosekané díře na zamrzlém rybníku (směje se). Užijete si tady i horkou vířivku s masážními tryskami a s výhledem na okolní přírodu. Masážní a relaxační místnost s lehátky je potom super místo k odpočinku.

Když už mluvíte o rybníku, lze v něm i rybařit?

Rybník má hektar a je poměrně hluboký, takže voda je na koupání parádní po celé léto. I nějaké ryby tu máme, žádné kapitální kusy, ale chytat je tu zábava.

Jste známý herec a zpěvák, vaše manželka známá herečka. Proč jste se rozhodli provozovat penzion?

Já nevím. Když celý život tvoříte ty nehmatatelný věci, tak máte o to větší chuť si sáhnout na věci skutečný a dát jim nějaký tvar.

„Když celý život tvoříte ty nehmatatelný věci, tak máte o to větší chuť si sáhnout na věci skutečný“

 

A dá se vaše povolání skloubit s provozováním penzionu?

Jasně. Zvlášť, když se teď divadlo nehraje (směje se).

Jak vás osobně v provozu penzionu ovlivnila pandemie koronaviru?

Otevřeli jsme minulé léto, takže je aspoň čas to pořádně dodělat a doladit. Ale už se na lidi moc těšíme! Sledujte naše stránky smilovickymlyn.cz a sociální sítě a určitě se k nám přijeďte podívat. Je to opravdu místo, které dává smysl!

Renáta Fryčová

« Zpět