Foto

Pozemním hokejistkám se po pečeném špízu Romana Jaška dělaly boule za ušima.

 

Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec okresu proběhlo na Tyršově koupališti

Královnou rakovnického sportu opět florbalistka

Pojďme se na chvilku vrátit v čase. Běží únor 2020 a redakce týdeníku Raport členům odborné komise právě odeslala nominace do své ankety – Sportovec okresu. Jedná se již o 23. ročník. Když se posuneme o tři neděle dál, je začátek března, do redakce přicházejí vyplněné anketní lístky a nastává počítání. Výsledky znají pouze dva lidé. Termín slavnostního vyhlášení je daný. Má se uskutečnit ve čtvrtek 2. dubna v rakovnickém KC. Pavel Sklenička už leští kovové sošky pro vítěze a hodlá objednávat plakety pro nejlepší sportovce, mládežníky, kolektivy, počiny či ceny za propagaci sportu. V tu chvíli nečekaně přichází do hry nezvaný hráč – Covid 19. Nejen v Česku, ale i Evropě a po celém světě začíná páchat zlo. To má za následek rušení nejen sportovních akcí, ale i těch společenských a sportovně-společenských, jako je slavnostní vyhlášení ankety týdeníku Raport – Sportovec okresu. A tak začátkem dubna dáváme všem na vědomí – Sportovec okresu nebude!

Kde udělat vyhlášení?

Skokem se posuneme v časové ose do poloviny května, když se začaly uvolňovat vládní opatření. Sedíme v redakci a debatujeme, kde udělat slavnostní vyhlášení. Nápadů je několik, ale zatím jsme se k žádnému nepřiklonili. Sporťák David tlačí na Pavla, aby se vyhlášení udělalo v červnu nebo v červenci na Tyršově koupališti. „Bylo zrušeno nošení roušek, tak jsem si říkal, že venku, u vody, v teplém počasí by to nebylo nejhorší. Navíc Tyršovo koupaliště je zrekonstruované a není to vůbec špatný prostor pro takovou akci. Vždyť tady byly i svatby,“ argumentuje David. Pavlovi se moc nechce. Má obavy, že by lidé na koupaliště nepřišli, a tak čas plyne dál.

Náhle je tady polovina srpna a u Davida na stole leží nové pozvánky na slavnostní vyhlášení Sportovce. Co se děje? Pavel se nakonec rozhodl pro Tyršovo koupaliště a 10. září je slavnostní vyhlášení.

Nastává šrumec, ale spojení na sportovce máme, a tak jde vše jako po drátkách. Jen přichází řada omluv. Přeci jen se v tomto termínu už rozběhly nejvyšší soutěže a sportovci, kteří nehrají za rakovnické týmy, musí být k dispozici svým mateřským oddílům. Ale co, hlavně že se slavnostní vyhlášení vůbec uskuteční. Opět ve spolupráci s rakovnickou organizací Česká unie sportu.

Báječný Tyršák

Největší obavou bylo počasí, ale to nám nakonec přeje. Druhou neznámou bylo, zda si lidé najdou cestu na Tyršovo koupaliště, které je přeci jen trochu z ruky. Nezklamali. Před osmnáctou hodinou se začínají kolem vodní hladiny trousit davy známých osobností. Na tvářích pořadatelů se začíná objevovat lehký úsměv, který se ale posléze mění v malé obavy. Všichni si nemají kam sednout. Ale to jsou starosti, které rád vyřeší každý organizátor. I my jsme je zvládli. Díky mšeckému starostovi Jiřímu Loskotovi máme parádní mobilní pódium. Provozovatel Tyršáku Roman Jašek má na svém grilu napíchnutý luxusní špíz a zároveň rozlil do sklenic i domácí hruškovici, se kterou moderátor s hosteskou obcházejí přítomné, abychom dodrželi hygienická opatření ohledně dezinfekce. A jdeme na to.

Začínáme

Krátce po osmnácté hodině vystoupí na pódium osvědčená moderátorská dvojice Pavel Sklenička a Karolína Kříženecká. Tentokrát v župáncích a snad i v plavečkách. Jsme přece u vody a společně s kapelou Wewerák zpívají píseň Tobogán.

Po úvodním slovu přichází na řadu první kategorie – Talent roku. Nastupují mládežníci na čtvrtém až desátém místě. Nováčkem v desítce je český reprezentant v ledním hokeji a hráč plzeňské Škodovky Jakub Šiler, který jen o pár bodů skončil čtvrtý. „Nejde vůbec o umístění. V tuto těžkou dobu je super, že jste něco podobného uspořádali. Jsem tady poprvé, ale je to fakt parádní akce na krásném místě,“ hodnotí Jakub.

Budeme vás žalovat

Akce pokračuje bez prostojů. Následuje vyhlášení nejlepšího kolektivu mládeže. Mezi nejlepší tři týmy se dostali starší dorostenci HC 1972 Rakovník (pozemní hokej), starší dorostenci Tatranu Rakovník (fotbal) a dívky florbalového klubu Zebry Nové Strašecí.

Z vítězství se nakonec radovali starší dorostenci HC 1972 Rakovník, v jejichž týmu jsou i lubenští bratři Josef a Jan Trejbalové, které pár dní před slavnostním vyhlášení viděl Pavel Sklenička, jak jdou po Lubné s ovcemi na vodítku na pastvu. Udělal si fotku a chtěl od staršího Josefa vysvětlení. Odpověď Josefa byla krátká a stručná, ale zároveň s úsměvem na tváři. „K tomu se nechci vůbec vyjadřovat, a pokud fotku použijete, tak vás budeme žalovat.“

Následovalo zpovídání hráčů i trenéra Pavla Hraby, který prozradil, že výmluvy a omluvy na tréninku se od dob jeho mládí moc nezměnily. Po předání dortu od firmy Autostop, které obstarala půvabná slečna Nesvačilová se jede dál.

„Kluci byli překvapení, do poslední chvíle netušili, že vyhrají a ohromně se bavili rozhovory na jevišti. Atmosféra předávání cen se jim moc líbila. Měli z ocenění velkou radost,“ zhodnotil trenér dorostenců Pavel Hraba.

Pořadí na prvních třech místech:

1. HC 1972 Rakovník 49 bodů

2. Zebry Nové Strašecí 41 bodů

3. Tatran Rakovník 38 bodů

Rozhodl jeden bod

Po chvilkové pauze vyplněné písničkou Martina Kouteckého přišly na řadu nejlepší kolektivy dospělých. Mezi trojlístek nejlepších se dostaly: týmy mužů a žen HC 1972 Rakovník (pozemní hokej) a tým fotbalistů SK Rakovník. V této kategorii to byl boj až do posledního odevzdaného hlasovacího lístku. Nakonec pro tým mužů HC 1972 Rakovník rozhodl jeden jediný bod. Nakonec si sto sudových piv z Královského pivovaru Krušovice, který předal Josef Helebrant, odnesl tým mužů.

Pořadí na prvních třech místech:

1. HC 1972 Rakovník, muži 67 b.

2. HC 1972 Rakovník, ženy 66 b.

3. SK Rakovník 42 b.

Trenéři a trenéři

Nejen týdeník Raport ocenil na tomto slavnostním vyhlášení nejlepší trenéry, ale i rada města. Na základě návrhu sportovní komise ocenila Miroslava Kougla (Sportovní klub policie), Roberta Kupku (LTC), Martina Medřického (TJ TATRAN), Josefa Moravce (HVS Rakovník), Josefa Ostaše (HC 1972), Petra Pisára (TJ Lokomotiva), Olivii Prokopovou (PUTT-GOLF CLUB JM20), Mariána Přibyla TJ TZ a Karla Štefla (HC). Všech devět trenérů převzalo z rukou starosty města Rakovníka peněžitý dar ve výši 3 500 Kč.

Poté přišlo slavnostní vyhlášení v rámci ankety týdeníku Raport. Dopředu bylo jasné jedno – primát si odnese trenér pozemního hokeje. Mezi nejlepší trojici se totiž dostali: Pavel Hraba, Karolína Kříženecká a dvojice Josef Ostaš a Martin Seemann. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se bojovalo pouze o to, kdo skončí druhý. Vítězem se suverénně stal Pavel Hraba, kterého se Pavel Sklenička zeptal na rivalitu mezi Rakovníkem a Slavií, kterou trénuje Karolína. „My to nevnímáme jako nějaký boj. S Kájou se známe celý život. Dokonce si předáváme poznatky a zkušenosti. Pozemák je malý sport a jsme jedna rodina,“ řekl s úsměvem na tváři Pavel Hraba. „Velice si ocenění vážím. Děkuju moc všem lidem, kteří mě vybrali. Beru to jako odměnu za to, že jsme vyhráli halového mistra republiky v mužích i v dorostu dva roky po sobě. Stejně jako v běžném životě, tak i jako trenér mám o svých schopnostech pochyby, a kdybych se cítil jako nejlepší trenér, tak bych urazil spoustu lepších trenérů a těch, kteří se roky věnují trénování dětí, kde výsledky nejsou tak mediálně vidět.“

Pořadí na prvních třech místech:

1. Pavel Hraba 52 b.

2. Josef Ostaš a Martin Seemann 34 b.

3. Karolína Kříženecká 32 b.

Celoživotní ocenění

Po další písni Martina Kouteckého přišlo na řadu ocenění dlouholetých sportovců. Ocenění měli být tři, ale dva z nich se ze zdravotních důvodů nemohli zúčastnit, a tak za jesenického volejbalistu Zdeňka Hornofa převzal cenu starosta města Jan Polák. A za dlouholetého předsedu rakovnické organizace ČUS Václava Knora cenu převzala tajemnice Irena Lehárová. Na podium tak vystoupal jen pětasedmdesátiletý Jaromír Jílek, který stále ještě válí stolní tenis na okresní úrovni. Dojemný okamžik přišel v závěru, kdy na podium přišel nečekaně i vnuk pana Jílka Jáchym, který dědovi předal kytičku.

Po letech boxeři

Kategorie Počin roku má v nominaci několik stálic, které se dělí o prvenství. Tentokrát byly mezi trojlístkem nejlepších tři akce: Boxeři dětem, Rakovnické cyklování a Retro hokejbal pomáhá. Po několikaleté odmlce na první stupínek vystoupala akce Radka Červeného a jeho party z TJTZ – Boxeři dětem.

„Akce Boxeři vznikla spontánně. Chtěli jsme ukázat, že mimo bouchání do pytle umíme i jiné věci a chceme pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují, že máme srdce na správném místě. Skoro všichni z oddílu máme rodiny a právě proto jsme se dokázali alespoň trošku vžít do složitých situací v rodinách postižených dětí a rozhodli se pomoci. Největší vítězství je samozřejmě naděje a ochota pomoci ze strany návštěvníků této akce. Bez nich a dalších dobrovolníků by akce ztratila smysl. Už teď můžeme diváky pozvat na listopadový ročník, který připravujeme a máme přislíbenou účast od opravdu zvučných jmen z bojových sportů a boxu. Snad nám to koronavirus nezruší,“ přál si Radek Červený.

Pořadí na prvních třech místech:

1. Boxeři dětem 70 b.

2. Rakovnické cyklování 50 b.

3. Retro hokejbal pomáhá 38 b.

Premiérové vítězství

Po krátkém rozhovoru Karolíny Kříženecké se starostou města Rakovníka Luďkem Štíbrem přišlo na řadu vyhlášení nejlepší trojice v kategorii Talent roku, kam se probojovali loňská vítězka, stolní tenistka Kateřina Pisárová, pozemní hokejista Štěpán Klaban a fotbalista Sparty Zbyněk Konopásek. A tady to byl také boj do posledního odevzdaného hlasovacího lístku. Nakonec rozhodly dva body ve prospěch Štěpána Klabana, který na druhé místo odsunul Kateřinu Pisárovou. Štěpán byl v době vyhlášení už zpět v Holandsku, kde hraje nejvyšší soutěž dorostenců i dospělých, a cenu za něho převzal velký kamarád Josef Krejčí.

„Vítězství mě určitě mile překvapilo. Rozhodně se nedá říct, že bych to očekával. O výsledku jsem se dozvěděl z gratulací a příspěvků na instagramu. Hned po tréninku, jak jsem zapnul mobil. Mrzí mě, že jsem si ocenění nemohl převzít sám, ale přebral ho za mě můj nejlepší kamarád Pepa Krejčí a udělal z toho ještě, společně s naším týmem, docela vtipnou show, tak to jsem byl rád.

Co se týče současného stavu v Holandsku, mám se tu skvěle. Zatím to na rušení soutěže naštěstí nevypadá, i když samozřejmě i tady se začínají zpřísňovat opatření. Momentálně se hraje bez fanoušků. Pokud by došlo ke zrušení soutěže a tréninků, asi bych se vrátil domů, ale zatím to tak nevypadá,“ vzkázal z Holandska Štěpán Klaban.

Pořadí na prvních deseti místech:

1. Štěpán Klaban (poz. hokej) 208 b.

2. Kateřina Pisárová (st. tenis) 206 b.

3. Zbyněk Konopásek (fotbal) 175 b.

4. Jakub Šiler (lední hokej) 167 b.

5. Libor Drozda (fotbal) 160 b.

6. Jan Pisár (stolní tenis) 138 b.

7. Kateřina Mastná (atletika) 130 b.

8. Barbora Jedličková (triatlon) 129 b.

9. Jiří Sabo (plavání) 116 b.

10. David Zuska (atletika) 104 b.

Jdeme do finále

Ještě než došlo na vyhlášení nejlepších sportovců v hlavní kategorii, zažilo Tyršovo koupaliště vystoupení opravdových celebrit. Bradley Cooper a Lady Gaga zazpívali společně Oscarem ověnčenou píseň Shallow s českým textem Zavřeli mi důl. Slova o ukončení činnosti dolu Rako a hlavně pak kostýmy Martina Porcala a Pavla Skleničky sklidily zasloužený potlesk i salvy smíchu.

A pak už přišly chvilky napětí. Pořadí na čtvrtém až desátém místě už přítomní znali, ale kdo se stane nejlepším sportovce, bylo stále ve hvězdách. Na pódium byl proto pozván nejlepší trojlístek ve složení Honza Cafourek, Martina Řepková a David Sklenička. Bohužel všichni jsou profesionálními sportovci a museli být k dispozici ve svých klubech. Martina ve švýcarském Churu, kde působí v nejvyšší florbalové soutěži. David hraje KHL za Jokerit Helsinki a Honza Cafourek se v době vyhlašování vracel z golfového turnaje v Rakousku. A tak všichni měli na podium své zástupce. Martina svoji sestru. Za Davida přišel dlouholetý rodinný přítel Josef Jelínek a Honza Cafourek poslal svoje video s nahrávkou a děkovačkou. Ze suverénního vítězství se radovala Martina Řepková, která obhájila loňské vítězství. Na druhém místě skončil předloňský vítěz David Sklenička a poprvé se mezi trojicí nejlepších objevil Honza Cafourek, který skončil bronzový.

Martino, jak vnímáš vítězství v anketě?

Je to skvělé, fantazie. Moc si toho vážím, a děkuji všem, kteří pro mě hlasovali. Letos jsem neměla tak velké týmové úspěchy a vzhledem k situaci s Covid-19 ta sezóna byla taková zvláštní. Ale nikdy nikoho nemohou taková vítězství a ocenění omrzet. Pro mě to je skvělá zpětná vazba, že to co dělám, dělám správně.

Jak ses zabydlela ve Švýcarsku? Nehrozí, že by tamní soutěž kvůli koronaviru skončila?

Švýcarsko je nádherná země. Jsem tu nesmírně spokojená a nadšená. Zabydlení proběhlo strašně rychle a v naprosté pohodě, jelikož jsme přišly do připraveného. Musím říct, že to, jak se o nás klub stará, je naprosto nadstandardní.

Co se týče pandemie, Švýcaři jsou dle mého názoru více zodpovědní než Češi. V našem kantonu je situace pod kontrolou. Roušky se nosí jen v MHD a nikdy se nestane, že byste potkali člověka, který ji nemá. Samozřejmě větší města mají jiná omezení, ale celkově to zatím Švýcarsko zvládá.

Co by následovalo, kdyby k přerušení soutěží došlo? Vrátila by ses domů?

Určitě by se čekalo, jak se vše bude vyvíjet. Nemyslím si, že by se v září ukončila soutěž. I když nebyla pandemie, zápasy se odkládaly. Vždy jsou k dispozici termíny, kdy se dají zápasy sehrát. Domů se určitě chystat nebudu. Mám tu vše, co potřebuji k životu, a pokud by nastala nějaká pauza, věnovala bych čas tréninku a poznávání Švýcarska.

Pořadí na prvních deseti místech:

1. Martina Řepková (florbal) 254 b.

2. David Sklenička (lední hokej) 196 b.

3. Jan Cafourek (golf) 185 b.

4. Martina Schmoranzová (box) 175 b.

5. Martin Seemann (poz. hokej) 168 b.

6. Jan Kratochvíl (jezdectví) 166 b.

7. Jakub Hajný (lední hokej) 131 b.

8. Jakub Kubíček (autokros) 127 b.

9. Michal Kriško (volejbal) 110 b.

10. Olivia Prokopová (putt-putt) 90 b.

Kde za rok?

Po skončení slavnostního vyhlášení přišly chvilky Martina Kouteckého, který roztančil prostor před podiem. Ti, co netančili, pohupovali se v rytmu písně v povzdálí. Ale hlavně se debatovalo a klábosilo. Většinou se mluvilo o tom, že to na Tyršáku bylo super a parta organizátorů byla tak nadšená, že už spřádala plány na příští rok.

„Obě místa byla pro mě příjemná. V KC má akce větší tradici, noblesu a návštěvnost, ale v téhle době je organizace v uzavřeném prostoru asi nemožná. Na koupališti se to povedlo, moderátoři skvělí, hudba výborná, rád přijdu i příště,“ řekl nejvíce oceněný sportovec Pavel Hraba.

„Akce by ale nešla udělat bez tradičních sponzorů akce, kterými byly: Město Rakovník, Okresní unie sportu, Královský pivovar Krušovice, Dopravní stavby Froněk, Autostop, Elektro Proton Miroslav Šindler a HagísSport Jana Křikavy. Všem moc děkujeme a věříme, že našeho Sportovce dotáhneme až do jubilejního pětadvacátého ročníku,“ řekl hlavní organizátor a moderátor v jedné osobě Pavel Sklenička.

Text a foto David Svoboda

« Zpět