Foto

Eva Hvězdová (vlevo) s Marií Knoblochovou (vpravo) jako koledníci v roce 2019.

 

Motivací je pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují

Tři králové koledují na Rakovnicku již 19 let

RAKOVNÍK. Kdo by neznal příběh Tří králů, mudrců z východu, kteří navštívili malého Ježíše v Betlémě a přinesly mu dary. Zlato, kadidlo a myrhu. Svátek Tří králů je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí. Proto také na Tři krále nejčastěji odstrojujeme vánoční strom a vracíme se zpět do zaběhnutých kolejí všedního života. Začátkem ledna můžeme také potkat postavy znázorňující Tři krále v ulicích měst a obcí. Pokud mají v rukou zapečetěné pokladničky, jedná se o Tříkrálovou sbírku probíhající pod záštitou Arcidiecézní charity. Sbírka sice navazuje na starou lidovou tradici tříkrálových koled, ale její výnos směřuje na dobročinné účely. Před dvaceti lety se uskutečnila první Tříkrálová sbírka v Oloumouci, a už o rok později se začalo koledovat i na dalších místech, mimo jiné i na Rakovnicku. Duší Tříkrálové sbírky v našem regionu je od počátku Eva Hvězdová. Každoročně chodí koledovat také její přítelkyně Marie Knoblochová. Obě dámy se s námi podělily o zážitky, které za těch 19 let nasbíraly.

Poprvé jen v Rakovníku

Poprvé vyšly do ulic Rakovníka tři skupiny koledníků. „V první skupince jsem byla já, dcera paní Knoblochové Monika (dnes Škáchová) a Helena Palkošová (dnes Gondová). My jsme chodily koledovat po obchodech na náměstí. Druhou skupinku vedla paní Kleinerová a s dětmi koledovaly po Vinohradech. Třetí skupinka byla paní Froňková a Donátová, které koledovaly u supermarketů. Jsme věřící a ta myšlenka podpořit nejchudší lidi nám nebyla cizí. Proto jsme se zapojily,“ řekla Eva Hvězdová.

Kostýmy si vyrobily samy. „Poprosila jsem pana vikáře, aby nám dal staré ministrantské košilky. Koruny jsme si vyrobily z papíru,“ vzpomíná. „Jak se naše skupina rozrůstá, chodí s námi i maminky s dětmi a ty jim vždy nějaký kostým vyrobí.“ Poprvé vyšly s třemi kasičkami a vybraly 9 tisíc korun. „Byly jsme z toho tenkrát úplně nadšené, že se nám podařilo vybrat tolik peněz,“ říká. Pro letošní sbírku zapečetily kasiček celkem 11 a na Rakovnicku vybraly krásných 54 589 korun.

Foto

Tři králové pravidelně koledují také v rakovnickém Domě s pečovatelskou službou na Wintrově náměstí.

 

Časem se přidaly i okolní obce

Nejprve se koledovalo jen v Rakovníku, ale postupem času se přidali také koledníci z okolních vesnic. „Jako první se zapojila Jitka Bidrmanová z Lišan, pak Jitka Janoušková z Lubné. Paní je obdivuhodná, má čtyři malé děti, a přesto si ten čas na koledování vždy najde.“ Letos se koledovalo v Rakovníku, Lubné, Lišanech, Povlčíně a v Krupé.

Většina přispěje, ale výjimky se najdou

„Lidé na nás reagují různě. Někteří říkají, že je hodně sbírek, ale jim nikdo nepomůže, takže oni ostatním také ne. Ale to byly spíše výjimky, většinou byli lidé vstřícní,“ vypráví. Situace je podle jejích slov rok od roku lepší. Dopomáhají tomu informace, které se objevují v televizi a v rozhlase.

„Když máte kostým s korunou, přijdete, popřejete, požehnáte domu, lidé jsou za to většinou rádi. Dokonce za námi sami chodí, jestli by mohli přispět a my jim požehnat. Na náměstí je ale jeden obchod, který si požehnání naopak nepřeje,“ svěřuje se se svými zkušenostmi Eva Hvězdová.

„Někteří známí mi říkali, přijď potom k nám, já přispěji. Takže po koledování jsem si ještě vzala kasičku a šla jsem samostatně vybírat. Říkají mi, Maruško, tebe znám, tobě věřím,“ vypráví Marie Knoblochová, jejíž skupině se letos podařilo vykoledovat 11 653 korun.

Foto

Eva Hvězdová (vlevo) s Marií Knoblochovou dnes.

 

Je to fuška, ale stojí za to

I když koledovaní není žádná legrace a člověka dosti vyčerpává, pro obě dámy je nejdůležitější, že tak mohou pomoci potřebným. „Koledovat chodím od druhého roku sbírky. Nejprve šla dcera a pak já. Přivedla mě k tomu Evička, to je taková matka sbírky, dobrá duše toho všeho. Pak už jsem zapojila i celou rodinu,“ říká Marie Knoblochová.

I když letos už nechtěla vyjít, je Marie Knoblochová rozhodnuta, že příští rok zajde koledovat alespoň do Domu s pečovatelskou službou na Wintrově náměstí. „Jsou tam skvělí lidé. My tam nechodíme proto, že by přispívali víc než jinde. Jsou štědří, to všechna čest. Ale nejhezčí na tom je, že jim dělá dobře už jenom ten pocit, že se na ně myslí. Je jim hezky, když jim zazpíváte, vždy na nás čekají. Je tam už téměř rodinný vztah.“

Jenže každý rok navíc je znát a stále častěji se ozývají i zdravotní problémy. „Letos jsme udělali jen jednu rundu. Někdy se ale podařily i tři najednou. Je to strašně náročné, jsem potom moc unavená. Člověka to nabije, pocítí emoce. Někdy jsem z toho ani nespala,“ vysvětluje Marie Knoblochová. Naštěstí jim v kostele vyrůstá další generace, která sbírku může převzít.

Peníze do regionu i do zahraničí

A co se stane s vybranými penězi? „Z celkového výtěžku poputuje 65 % přímo do regionu, 15 % využívá na své projekty diecézní charita, 10 % se zasílá na pomoc potřebným do zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a 5 % pokrývá režii sbírky,“ vysvětlila Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha.

Loni se vybrané peníze investovaly do rekonstrukce altánku v rakovnické farní zahradě. Letos by se za ně mohla zrekonstruovat kaple na faře. „Opraví se místnost pro setkávání dětí, seniorů a pro zkoušky sboru,“ prozradily.

Zbytek financí půjde na rekonstrukci azylového domu pro matky a rodiny s dětmi v Kralupech nad Vltavou, dále na sociální bydlení, pomoc rodinám v nouzi a část výtěžku poputuje také do zahraničí, a to na zdravotní péči do Ugandy.

Pomoci si váží

„Velké díky patří vedoucím skupin v Rakovníku, a to paní Průšové, Vinšové, Staňkové, Knoblochové a Hvězdové. V Lubné paní Janouškové, v Lišanech paní Bidrmanové, v Krupé paní Endlové a Hurdové a v Povlčíně paní Čermákové. Velký obdiv mají malé děti, které i přes nepřízeň počasí statečně zpívaly a koledovaly. Celé dílo pak jistil vedoucí pan Knobloch,“ poděkovaly dámy. Z původních třech dětí a šesti dospělých z roku 2001 se aktivní členové rozrostli na 23 dětí a 14 dorostenců. „Všichni koledovali s tím, že pomáhají dobré věci. Chtěli bychom tímto poděkovat také všem lidem dobré vůle, kteří do sbírky přispěli,“ uzavírá naše povídání Marie Knoblochová. Renáta Fryčová

« Zpět