Foto

Lucie Loderová s dvouletou dcerou Lilianou. Narodila se 17. listopadu a doma má přezdívku Sametová holka.

 

V Rakovníku vyrostlo zábavní centrum pro děti i dospělé

Korálek se zakutálel do bývalé spořitelny

To je hej, když je venku hezky. Co když ale začnou podzimní plískanice a mladá maminka nebo tatínek na mateřské dovolené neví, kde „upustit páru“ svému potomkovi? Řešením jsou dětská centra. Bohužel, je jich stále málo a každá zpráva o jejich vzniku zní uchu libozvučně. Stejně jako slovo Korálek. Název centra nedávno otevřeného na Husově náměstí v Rakovníku.

V koženkové sedačce sedí osmiletý Dominik s herní konzolí v ruce. Znalecky sleduje fotbalový zápas a snaží se ovlivnit jeho průběh. Jeho maminka má momentálně jiné starosti. Zaměstnává ji dvouletý Daniel. Moc toho sice nenamluví, ale batolí se od jedné atrakce ke druhé. Vítejte v dětském centru Korálek, kde děti doslova neví kam dřív.

„Byla jsem s dětmi u doktora a na chvíli jsme zaskočili sem. Když je hezky, chodím s nimi ven, když je ale takhle, jdeme raději pod střechu. Mladý je na mě fixovaný a tady ho můžu bez problému vypustit,“ směje se mladá paní Veronika.

Venku je pod mrakem, do prostorné osmiboké místnosti však prosklenou střechou dopadá denní světlo. Před pár lety byly vůkol bankovní přepážky a za nimi pracovnice spořitelny. Dnes mramorovou dlažbu vystřídala pestrobarevná pěnová podlaha. Děcko se na ní může pohodlně posadit, a když v zápalu hry upadne, ani to nebolí. Rodiče si tu hrají se svými dětmi nebo je zpovzdálí sledují s hrnkem kávy v ruce. Herní prostor mají před sebou jako na dlani.

„Dění kolem Korálku jsem sledovala na facebooku. Těšila jsem se, až otevřou. I když jsme ze Senomat, rádi dojedeme až sem,“ dodává paní Veronika a znovu se rozbíhá za čiperným Danielem.

Pro její očekávání má pochopení majitelka Korálku Lucie Loderová. I ona jako maminka čtyřletého synka a dvouleté dcery řešila stejný problém. „Byly jsme taková parta maminek a společně nebylo kam jít. I když někde v kavárně máte koutek pro děti, stejně nemáte klid. Neustále sledujete, aby dítě něco neshodilo. Velká dětská centra jsou nejblíž až v Praze. Tam ale nemůžete jezdit dvakrát v týdnu. Tak jsme si s manželem řekli, proč něco podobného nevybudovat u nás, v Rakovníku,“ směje se paní Lucie.

Foto

Korálek: Kde děti neví, kam dřív.

 

Oříšek

Přání bylo otcem myšlenky, ale sehnat optimální prostory s bezbariérovým přístupem, blízko centra města a s možností zaparkování, to je oříšek i v Rakovníku. Když se naskytl prostor haly bývalé spořitelny, bylo rozhodnuto.

„Objekt jsme získali do dlouhodobého pronájmu. Stavební úpravy trvaly poměrně dlouho, v podstatě tu zůstaly jen holé zdi, ale zjistili jsme, že i ty se dají využít pro nejrůznější hry,“ usmívá se majitelka.

Popsat slovy herní možnosti Korálku se dá jen těžko. Viděno očima dnešního padesátníka, který se na okamžik přenesl do časů svého dětství, kdy se mu tajil dech nad hračkami v mateřské školce, tak po příchodu do Korálku by jej pravděpodobně trefil šlak. Vedle domečků, dráhy pro vláčky, autíček, terapeutických bazénků s míčky jsou všudypřítomné stolečky na malování a hry posilující motoriku. Kluci si mohou hrát na řemeslníky u ponku, děvčata zase na hospodyňky. Nechybí lego, stolní fotbal, hokej nebo obří molitanové stavebnice... Nic nepůsobí přeplácaně ani rozmařile. Největšímu zájmu dětí se těší CHACHABOX: polstrované hřiště se skluzavkou a míčky, kde můžete dovádět do omrzení.

Moderní dětské centrum nemůže dbát jen na vyžití nejmenších návštěvníků. Stejnou měrou se musí postarat i o blaho jejich doprovodu. „U baru s posezením najdete všechno, co ke správné kavárně patří. Nenabízíme jen sladkosti ke kávě, ale i ovoce, svačinky a nápoje pro děti. Máme tu i místnost pro kojící matky a přebalování dětí,“ upozorňuje majitelka centra.

Pokud chcete Korálek navštívit, nemusíte přemýšlet kdy. Otevřeno mají od pondělí do neděle vždy od 9 do 18 hodin. U vchodu obdržíte čipovou kartičku jako třeba při návštěvě bazénu. Kdo nemá přezůvky, vezme si návleky a pak už je jen na vás, jak dlouho se zdržíte. „Vstupné pro dospělého je jednorázové – 20 korun, vstupné pro děti je časové a začíná se na hodině za 39 korun. Pro děti mladší 12 měsíců a seniory vstupné neúčtujeme. Jinak máme i rodinné vstupné a nejrůznější slevy pro skupiny, protože nás navštěvují i učitelky s dětmi z mateřských školek. Vstupné k nám si můžete zakoupit i jako dárkový poukaz pod vánoční stromeček,“ upozorňuje Lucie Loderová.

Foto

Malí si hrají, dospělí je sledují od posezení u baru.

 

Eso v rukávu

Nabídka Korálku tím nekončí. V rukávu mají další připravované eso.

„Mimo hrací oktagon máme k dispozici ještě jednu místnost. Z ní teď budujeme malý kinosál. Stává se, že třeba v sobotu nebo neděli dopoledne maminky vyženou tatínky s dětmi ven, a když není zrovna to správné počasí, tak je dobrý film ideální příležitostí. Budeme promítat dětské i rodinné filmy v kvalitě blu-ray. Doufáme, že náš kinosál budou využívat i mateřské školky,“ slibuje si majitelka Korálku.

I sezení v kinosále bude upraveno speciálně pro malé diváky. K tomu poslouží kaskádové hlediště s polstrovanými moduly. Zde si děti i dospělí budou moci vybrat „pozici“, jaká bude vyhovovat jejich momentálnímu rozpoložení.

Žádná školka

Pokud bychom Korálku chtěli přiřknout nějakou bližší specifikaci, tak spíš než o mateřskou školu nebo dům na hlídání dětí se jedná o zábavní park, kde si svoje děti musíte ohlídat sami. „Hned jak jsme otevřeli, slýchávám od rodičů, jestli výhledově neuvažujeme i o rozšíření služeb o hlídání dětí. Ono se to nabízí, protože sousedíme s domem plným doktorů a maminky s více dětmi by to určitě uvítaly. Pro nás by to ale znamenalo zajistit další odborný personál a převzít na sebe velký díl zodpovědnosti. Takže uvidíme,“ uzavírá Lucie Loderová s tajemným otazníkem v očích.

Text a foto Sláva Vaic

« Zpět