Foto

Velitel Jaromír Nový (vpravo) provedl při slavnostním otevření služebny hosty všemi prostory. Na snímku recepce.

 

Nová služebna je vybavenější, prostornější a bez mříží

Strážníci už můžou učit sebeobranu

Zatuchlá, šedivá a s nádechem socialistického retra. Takové přívlastky se daly použít jako jednoduchá charakteristika podoby staré služebny Městské policie Rakovník. Od pátku 17. června už v ní ale strážníky nenajdete. Přestěhovali se do nového. Je to další ze změn, které strážníkům přinesl letošní rok. Tou první byl nástup nového velitele. Radnice rekonstrukcí starých nevyužívaných garáží a skladu vyřešila tři problémy naráz. Našla smysluplné využití pro zanedbanou část radničního dvora, proměnila městskou policii v jednotku odpovídající 21. století a získala potřebné prostory pro archiv.

Foto

V prostorné služebně má konečně každá směna svůj stůl a počítač.

 

Jde to i bez mříží

„Přesně to nevím, ale myslím si, že teď máme tak trojnásobně více prostoru, než jsme měli ve staré služebně,“ říká velitel Jaromír Nový během malé exkurze po nové strážnici. Budova městské policie má tři podlaží, přesto v ní není žádná místnost, pro kterou by se nenašlo využití.

Dříve čekala každého, kdo služebnu navštívil, miniaturní chodbička a u ní zamřížované okno. I když jste sem nepřicházeli v roli provinilce žmoulajícího v ruce papír s pokutou, stísněnost prostoru způsobila, že jste se cítili přinejmenším jako celostátně hledaný lotr. Dnes se návštěvníkům za vstupními dveřmi otevře prosvětlená recepce, kde se při čekání mohou i posadit na židli ke stolku. Okénko, stejně jako všechna okna na budově, už se obejde bez mříže.

„Sklo je nerozbitné. Aby bylo dobře slyšet, funguje tu mikrofon s reproduktorem, takže se přestupce se strážníkem dobře dorozumí. Podobně jako na poště je v okénku jen malý otvor, kudy se mohou předávat dokumenty k podepsání. A hlavně je vše pod kamerou,“ přibližuje velitel. Kvůli ještě větší bezpečnosti pak mají strážníci u stolu nouzové tlačítko, kterým mohou v případě ohrožení přivolat kolegy. Člověka u okénka si lze i snadno vyfotografovat nebo nahrávat.

Foto

Díky velkým barevným monitorům jsou záznamy z kamerového systému lépe čitelné.

 

Kamery mimo dohled

Samotnou služebnu tvoří dvě oddělené místnosti. Zadní je hlavním velínem kamerového systému. Strážnice tak konečně splňuje zákonem daný požadavek, že na monitory nesmí zavadit oko nikoho nepovolaného. Díky stěhování došlo i na jejich modernizaci. „Na nové monitory jsme opravdu pyšní. Obraz je mnohem kvalitnější a čitelnější. Vybavení, jaké teď máme, umožňuje rozšíření možnosti využití kamer. Například by dnes bylo možné zavést technologii, díky níž by se kamery automaticky otáčely za GPS sledovaného vozidla. Pokud se třeba v Poštovní ulici něco stane a pachatel bude ujíždět pryč, mohou se za ním kamery automaticky otáčet po celé trase, kterou pojede a trasa jízdy bude sledovaná a natáčená,“ popisuje možné vylepšení kamerového systému Jaromír Nový.

V přízemí budovy se nachází i „šatlava“. „Sice to vypadá jako cela předběžného zadržení, ale je to kotec pro psy. Pokud se při odchytu psa stane, že nebudou v útulku večer k zastižení, zůstane tu u nás do rána v kotci. Hned vedle je kohout s hadicí, aby se mohly dlaždice dobře udržovat v čistotě,“ ukazuje velitel.

Tělocvična i pro veřejnost

V prvním patře a podkroví mají strážníci dvě velké šatny se sprchami a WC, velkou zasedací místnost, kancelář velitele a také tělocvičnu. Tu budou strážníci využívat pro svoji fyzickou přípravu, ale i na preventivní akce, jejichž pořádání plánují.

„Díky tomu, že máme konečně velkou zasedačku, která bude vybavená dataprojektorem, a svoji tělocvičnu, jsme soběstační pro pořádání preventivních akcí pro veřejnost. Chtěli bychom dělat různé besedy pro seniory, školy nebo ženy. Teorie i praxe mohou probíhat přímo v naší budově, nemusíme si půjčovat nebo pronajímat nějaké tělocvičny. Když dělám podobné kurzy na Kladně, je vždy pro účastníky nejvíc užitečné, když si vyzkouší způsoby sebeobrany přímo v praxi na žíněnkách. Odnesou si z toho mnohem víc, než když jim budete u stolu popisovat, měli byste dělat tohle a tohle,“ říká velitel. Zatím je tělocvična prázdná, ale brzy sem přijde základní vybavení, jakou jsou žebřiny, činky jednoručky, lavice nebo boxovací pytle. A jaký osud čeká starou služebnu? Do ní radnice přemístí svůj archiv.

Markéta Hartlová

« Zpět