Foto

Stojící zleva: Martin Sklenář, Antonín Rusňák, Přemek Šesták, Karel Devera, Petr Dyršmíd, Lukáš Ortcykr, Jiří Plincner, Jiří Kraus, Daniel Devera. Sedící zleva: Jaroslav Koc, Ludvík Karvai, Radek Kvapil, Jiří Bureš, Tomáš Burdil, František Šmíd, František Viktora, Václav Vích. Děti vpředu zleva: Jiří Kraus ml., Aleš Kraus.

 

Svépomocí postavili sportovní areál, při postupu do 1. B třídy ji hned vyhráli

Zavidovské zázraky a 20 let fotbalu

Je čtvrtek večer, sedíme v klubovně FC 05 Zavidov, která je plná lidí. Je příjemně zatopeno, hráči po tréninku relaxují, a protože není slyšet vlastního slova, přesouváme se společně raději do šatny domácích. Kapitán týmu Daniel Devera, zakládající člen výboru Jiří Kraus, předseda Pavel Šíma a manažer klubu Miroslav Šindler usedají na lavičky a dáváme se do rozhovoru na téma 20 let fotbalu v obci.

Koho vůbec napadlo založit v Zavidově fotbalový klub?

Devera: Vůbec první myšlenka na založení nového fotbalového klubu se zrodila v hlavě Jiřího Krause někdy v roce 1994.

Kraus: Ve Všesulově jsme absolvovali několik pouťových turnajů jako Zavidovský. Bylo nás tam vždycky hodně a dařilo se nám. Dalším impulsem bylo založení fotbalového klubu v Petrovicích, kde tehdy vznikl Petros. Tak jsem si říkal, když to dokázali v Petrovicích, proč by to nešlo v Zavidově. Navíc na těch pouťových turnajích jsme vždycky předváděli lepší výkony než oni. Já jsem v té době hodně kamarádil s Radkem Foldou, a tak jsme začali společně vymýšlet, jak na to. Zakládat fotbal někde, kde nikdy nebyl, s penězi, které nemáš, a s lidmi, kterých máš málo nebo jsou registrovaní už někde jinde, není snadné. Tak nás napadlo, že bychom mohli založit takový jako regionální klub. Dokonce jsme mu vymysleli i název. Měl to být ZVVŘ Union. To znamená Zavidov, Václavy, Všesulov, Řeřichy.

Takže jsme vlastně průkopníky v zakládání mikroregionů?

Kraus: Jenže než jsme to úplně dořešili, oslovili jsme pana Jankovského, starostu Zavidova. Jeho firma tehdy spolupracovala s Vaškem Kratochvílem, který sponzoroval Kožlany. A hned první jednání vypadalo nadějně. Regionální záměr padl a uvažovali jsme, že založíme rovnou SK Zavidov. Ale dopadlo to ještě jinak. Vstoupil do toho Radek Folda, který s nimi blízce spolupracoval, a během 14 dnů vznikl Datasport, s. r. o. To bylo v roce 1995. Klub začal hrát nejprve na hřišti v Lubné. První sezóna nás vyšla na 53 tisíc. Trénovali jsme se sami, Pavel Šíma fungoval jako hrající trenér, v týmu bylo kolem 14 lidí a v první sezóně jsme skončili ve 4. třídě na 5. místě. To byl velmi slušný výsledek.

Jak to vesnice přijala?

Foto

Daniel Devera

 

Devera: No nejdřív nic moc. V úplných začátcích nám lidi, kteří kolem fotbalu něco dělali, říkali, že s tím nechtějí mít nic společného. Předpovídali nám, že dopadneme jako Petrovice. Že vydržíme jednu sezónu, všude dostaneme búra a po první sezóně z toho nezůstane nic. Ale vložil se do toho Vašek Rajgl, starej Jirka Kraus, Jirka Bureš, pan Nachtigal, pan Vacek z Václav a spousta lidí tím najednou začala žít. Tím, že mužstvo bylo složené z kluků, kteří jsme společně vyrůstali, od pátku do neděle jsme táhli po hospodách a fotbalech, tak jsme drželi spolu. Fotbal se od začátku hrál tak, že jsme nikde nedostávali žádné dardy. Je fakt, že jsme se pět let plácali ve 4. třídě, ale řekl bych, že tehdy ta soutěž měla stejnou úroveň jako dnešní okresní přebor.

Jak dlouho jste hráli v Lubné?

Dvě sezóny. Pak se objevila možnost hrát za stejné peníze na lepším hřišti v Šanově, a tak jsme dvě sezóny odehráli tam a vykopali tam 4. a pak i 3. třídu. Okresní přebor už jsme pak hráli na svém hřišti v Zavidově.

Jak jste se ale k vlastnímu hřišti dostali? Postavit nové fotbalové hřiště, to je přece pro obec velikosti Zavidova investiční akce jako z říše snů.

Z obce přišly impulsy, že by se nechaly získat pozemky. Obec je tedy vykoupila, Pavel Šíma do toho investoval svoje restituce, které měl na Šípech. Za ty peníze z restitucí sem přijel chlápek s buldozerem a celé to tu zplanýroval. A pak se spousta prací provedla svépomocí. Poslední zápas sezóny 2001 – 2002 už jsme hráli doma. Kabiny jsme měli v obecním úřadě, chodili jsme přes dvůr ústavu sociálních služeb.

V té době už jste měli i béčko?

Béčko vzniklo v sezóně 2002 – 2003. Ten boom byl tehdy obrovskej. Najednou se sem nabalila spousta lidí, že bylo hráčů na dva mančafty. Do roku 2005 jsme fungovali jako Datasport. Od roku 2006 začalo souběžně existovat i FC 05 Zavidov, který nejprve zahrnoval jen mládež, ale od roku 2009 má pod sebou i obě mužstva dospělých.

Kde se vzalo v Zavidově tolik dětí, že jste se vypracovali až k založení mladežnického družstva?

Kraus: Já jsem tehdy skončil jako trenér přípravky v SKP a náš mladej se nedostal do kádru v SK. Tak jsme ještě s Jardou Kocem dali kluky dohromady a s pomocí obce založili FC 05 Zavidov. To bylo v roce 2006, ale ten nápad vznikl už o rok dříve. Začínali jsme se staršími žáky. Postupně jsme přešli do dorostu a pak se to sloučilo s muži pod jeden subjekt. Od r. 2009 jsme už pouze FC 05 Zavidov.

Foto

Jiří Kraus

 

Už jsme se bavili o tom, jak jste zázračně a bez jakýchkoliv dotací postavili hřiště. Jenže tím zavidovská kouzla neskončila. O pár let později se na hřišti postavily nádherné kabiny s klubovnou a dětským hřištěm s hracími prvky. Stávající areál by vám mohly závidět i daleko bohatší vesnice.

Devera: Bylo tady pořád obrovské nadšení lidí, kteří se kolem fotbalu pohybovali. Objevila se možnost sehnat vazníky z bývalých vojenských objektů na Špičáku. Cihly jsme dostali jako sponzorský dar, a tak jsme se svépomocí pustili do stavby.

A už zase něco kutáte? Vedle kabin jsem viděl nějaké zemní práce.

Stavíme tréninkovou plochu pro mládež.

Jak vlastně klub funguje?

Občanské sdružení FC 05 Zavidov má 75 členů. Předsedou je Pavel Šíma. Prvním předsedou FC byl nejprve starosta Bohumil Jankovský, ale aby nemohlo dojít ke střetu zájmů, tak to vzal Pavel.

Vládne předseda tvrdou rukou?

Devera: Naopak. Ten nás spíš vždycky uklidňuje, a když se pohádáme, dává nás dohromady. Míra Šindler je něco jako vedoucí provozu. Nebo spíš manažer pro chod klubu. Ten chce mít vždycky všechno špígl nýgl. Hřiště má svého správce, to je Zdeněk Kovács, který má areál na starosti. Bere to jako svého koníčka. A pak tady běhá jako holka pro všechno Vašek Rajgl.

Jaký má klub rozpočet? Začínali jste na 50 tisících, ale to dnes už asi stačit nebude?

Foto

Pavel Šíma

 

Po dvaceti letech máme přípravku, A tým hraje 1. A třídu, to je historický úspěch. Béčko hraje okresní přebor. Ty náklady jsou nesrovnatelné.

Jak s krajskými soutěžemi vyletěly náklady? Aby ostatní týmy věděly, zač je toho loket.

Kraus: Je pravdou, že na provoz celého klubu už nám půl milionu nestačí. Obec nám přispívá, jak může. Z rozpočtu 4 milionů nám dává 150 tisíc korun. Zbytek musíme shánět u sponzorů.

Devera: Náklady rostou nejenom tím, že začínáš cestovat na zápasy daleko, ale musíš nakupovat i hráče, abys soutěž udržel. Těch pět tisíc, co jsme kdysi dávali, aby ti někdo pustil hráče na hostování, už dávno nestačí. A s vlastními odchovanci také nevystačíme.

Jak vidíte budoucnost klubu?

Devera: Samozřejmě růžově. Výš už ale nekoukáme. To, že jsme postoupili z okresního přeboru do krajské 1. B třídy a hned jsme ji vyhráli a postoupili do 1. A třídy Středočeského kraje, nikdo nečekal. To je asi vůbec nejlepší výsledek, který se asi už nikdy nebude opakovat. Budeme rádi, když soutěž nějaký čas ještě udržíme, ale pokud ne, tak určitě chceme hrát alespoň 1. B třídu. Návštěvnost máme vynikající. Běžně chodí i 100 platících diváků. Když k tomu připočteme tak 40 žen, které mívaly vstup zdarma, je to skvělá návštěvnost. Teď jsme udělali kroky, aby se zapojilo do chodu klubu víc lidí ze Zavidova. Do vedení jsme přivedli i zakládající členy a bývalé hráče.

Jak budete slavit?

Oslavy se uskuteční 20. června od 14 hodin. Na začátku bude proslov, aby všichni věděli, jak to vzniklo. Kdo byl u zrodu klubu. Připomenout, co se dokázalo a že z mála vzniklo opravdu hodně. Chceme zmínit, kam jsme to dotáhli a poděkovat lidem, kteří dokázali něco, co v historii obce nemá obdoby. Že tady bez jakékoliv dotace vznikl tento krásný areál. V místě, kde nebylo nic, stojí hřiště s perfektními kabinami. Bylo to tím, že se tu podařilo dát dohromady spoustu lidí, kteří byli a jsou zapálení pro věc. Doufáme, že tady bude fotbal fungovat i dalších 20 let nebo pokud možno už navždycky.

A vlastní program oslav?

Oslavy budou poměrně skromné. Sehrajeme zápas starých gard, navečer nám zahraje kapela Nejdem, která je taky napůl místní. Žádná megalomanská akce to nebude. Spíše chceme, aby se to oslavilo v místním duchu. Chceme prezentovat staré fotky, aby lidé věděli, jak to tady vznikalo. Doufáme, že přijdou všichni, kteří klubem prošli. To je za těch dvacet let přes 150 hráčů. Chtěli bychom pozvat všechny. Možná na někoho zapomeneme nebo nemáme všechny kontakty. Takže zveme i prostřednictvím Raportu.

Pavel Sklenička

« Zpět