Foto

Soutěžní fotografie Simony Urbanové.

 

Jolana Fáberová druhou nejlepší kadeřnicí v České republice

Evropské finále jí uniklo o vlásek

Picasso Hair Show je největší kadeřnickou přehlídkou v České republice. Účastní se jí přední návrháři, make-up artisté, tanečníci, choreografové a topmodelky. Součástí programu bývá tradičně také finále kadeřnické soutěže Wella Trend Vision. Slavnostní galavečer probíhá v unikátních prostorách hotelu Hilton Prague, kde show sleduje každoročně až 1700 diváků. Hlavní roli hrají samozřejmě kadeřníci. Mezi desítku finalistů v kategorii Colour se letos probojovala i Jolana Fáberová z Rakovníka. Při závěrečném vyhlašování výsledků zaznělo její jméno jen těsně před samotným vrcholem. Skončila na báječném druhém místě a bude tak členkou výpravy, která pojede podpořit českou vítězku na evropské finále do Monaka.

Soutěžní fotografie

První kroky k cestě na kadeřnický Olymp podnikla Jolana už na jaře, kdy se do soutěže přihlásila. Ještě před tím se dohodla na spolupráci s jednou ze svých nejmladších zákaznic. „Simona Urbanová ke mně občas chodí, a protože má krásné dlouhé vlasy, je ideálním typem pro modeling. Když jsem jí spolupráci nabídla, souhlasila,“ vysvětluje kadeřnice. Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích. Young Talent a Colour.

„Vzhledem ke svému věku jsem se logicky přihlásila do druhé kategorie a nastudovala trendy a odstíny, které jsou letos aktuální. Převažují pastelové barvy v decentním provedení. Vlasy mají vypadat, jako by byly barvy už trochu seprané. Pak jsme vytvořily účes, nechaly Simonu nalíčit, obléknout, popsaly jsme, jak jsme postupovaly, nechaly udělat fotky a poslaly je do soutěže. Porota zasedla 17. září a 19. září jsme se dozvěděly, že jsme byly vybrány do finále mezi deset nejlepších. Už to byla obrovská pocta, měly jsme velkou radost,“ popisuje Jolana.

Foto

Jolana Fáberová a Simona Urbanová přebírají cenu za 2. místo v soutěži Wella Trend Vision 2014.

 

Krášlení před porotou

Finále se uskutečnilo 5. října v pražském Hiltonu. „Vyjížděly jsme v pět ráno. V osm jsme měly být v Hiltonu, kde celé dopoledne probíhaly zkoušky. Učily jsme se jak vystupovat na podiu, jak představovat modely, měly jsme dokonce i svoji choreografku. Před 12. hodinou jsme měly generální zkoušku a pak jsme přejížděly z Hiltonu do sídla Welly, kde probíhala vlastní soutěž.

Před pětičlennou porotou, v níž zasedali například Sean Kasumovic, kadeřník a trojnásobný mistr světa, stylista Jan Pokorný, fotograf, kadeřník a stylista Robert Vano nebo Miss World 2006 Taťána Kuchařová, jsme dotvářely soutěžní účes a líčení. S líčením nám pomáhala vizážistka Magda Špačková z Rakovníka. Měly jsme na to 2,5 hodiny. Porotci nás sledovali, jak co děláme a jak pracujeme. Pak jsme museli jako soutěžící odejít a porota zůstala jenom s modelkami a ještě je posuzovali. Hodnotil se nejen účes, ale i líčení a oblečení. Z Welly jsme se vraceli zpátky do Hiltonu, kde byla vlastní show a ve finále vyhlášení výsledků,“ popisuje Jolana Fáberová.

A jak to vlastně Simoně slušelo? „Chtěla jsem to pojmout jednoduše. Aby modelka působila jako ženská. Takže nic moc extravagantního. Soutěžily jsme v kategorii colour, proto jsem chtěla, aby co nejvíce vynikly barvy účesu. Simona měla žluťoučké šaty a zlaté boty, k tomu byla i nalíčená, aby líčení ladilo s vlasy. Ve vlasech převažovala pastelová růžová, modrá a zelená, ale jen v jemných odstínech. Barvila jsem ji sedm a půl hodiny den před soutěží. V Praze se pak účes už jen dolaďoval.“

Kadeřnická show

Show prý byla naprosto úžasná. Večer plný tance, hudby, světel a módy moderovala Mahulena Bočanová. „Mezi rozhodováním o vítězi se diváci mohli kochat pohledem na výkony kadeřníků přímo na jevišti. Nejprve se se svojí vlasovou show představil Jaroslav Kožušník a v dalším vstupu bylo k vidění dokonce 17 kadeřníků ve fracích, kteří v rámci show Virtuosi di Wella vykouzlili originální účesy a ještě si u toho stihli zatancovat. My jsme program sledovaly vlastně jen ze zákulisí, ale i to byl obrovský zážitek. A pak přišla naše chvíle, kdy jsme se šly prezentovat na podium. Byly to nervy. Porota se usnesla už ve Welle, ale my do poslední chvíle netušily, jak jsme dopadly. Až když jsme tam všichni stáli, jsme se dozvěděli pořadí. Moderátorka představovala jednotlivé soutěžící. Vždycky uvedla jméno kadeřnice, vizážistky a modelky. Pořadí bylo stanovováno jen na třech finálových postech. Nejprve zazněla jména na třetí pozici a pak se ozvala ta naše. Získaly jsme neuvěřitelné druhé místo. Vůbec jsme to nečekaly. Soutěžily jsme poprvé, takže jsme neměly vlastně žádné zkušenosti. Vítězka tam byla mimochodem už poosmé. Po vyhlášení jsme přejížděly do Občanské plovárny, kde proběhla after party se skupinou No Name a dalším programem. Takže jsme si to náramně užily. Teď odjíždíme 23. listopadu do Monaka. Soutěží jenom vítězný tým. Kadeřnice, které se umístily na 2. a 3. místě, je jedou podpořit,“ říká Jolana Fáberová.

Žákyně jako modelka

Pro Simonu Urbanovou, která je žákyní 3. základní školy, to byla vůbec první zkušenost v modelingu. „Měla jsem strašnou trému. Čtrnáct dnů před finále jsem doma chodila na vysokých podpatcích a učila se chodit jako manekýnka. Když pak vedle vás stojí Taťána Kuchařová a vy jste vedle ní na těch jehlách, není to moc příjemný pocit,“ směje se Simona. Když přišla po víkendu do školy ještě s obarvenými vlasy a ve třídě ukazovala fotky, všem se to moc líbilo.

A co úspěch v soutěži znamená pro Jolanu Fáberovou? „V oboru mám otevřené dveře, kamkoliv bych chtěla vstoupit. Pořádající firma mě podpoří. Mohu začít spolupracovat s různými školícími středisky apod. Nyní se chci přestěhovat z Vladislavovy ulice do Vysoké. Služby chci rozšířit o další kadeřnici, kterou zaučím a pošlu na tři měsíce do školícího centra. A věřím, že si k nám najdou cestu i další zákazníci,“ plánuje kadeřnice.

Pavel Sklenička

« Zpět