Foto

Jana Stafford-Jones (vlevo) se svými soupeřkami na mezinárodním mistrovství ČR.

 

Vícemistryně světa chodila na 1. ZŠ, teď žije v Austrálii

Nejlepší Češka v „bikinách“ je z Rakovníka

Rakovník má svoji vícemistryni světa a dvojnásobnou mistryni České republiky v naturální kulturistice. Raport se o slavné rodačce a sportovkyni, která žije trvale v Austrálii a Rakovník navštěvuje zhruba dvakrát za rok, dozvěděl od Zdeňka Dryáka. Pražský fotograf redakci zaslal sérii snímků a stručnou informaci. Nakonec se nám podařilo získat i mailovou adresu a dokonce i telefonní číslo...

Foto

Jana s diplomem za první místo

 

Fotografův dobrý skutek

Pražský fotograf Zdeněk Dryák udělal dobrý skutek. Fotografie, které pořídil na mistrovství ČR, poskytl zdarma regionálním novinám a přidal i základní informaci o závodnici, která ho zaujala svým česko-australským původem.

„Rakovnická rodačka Jana Stafford-Jones se stala dvojnásobnou mistryní České republiky na Mezinárodním mistrovství ČR v naturální kulturistice a fitness, které se konalo 15. června v Praze. Byla nejlepší z českých závodnic v kategoriích bikini a fitness model do 168 cm. V celkovém pořadí mezinárodní soutěže obsadila 2. resp. 4. místo. Jana (1976) žije již 10 let v Austrálii, kde pracuje jako fyzioterapeutka. Svoje rodiště Rakovník však pravidelně navštěvuje, neboť tam má prarodiče. V Perthu se začala věnovat fitness a první soutěže se zúčastnila v roce 2007. Od té doby získala několik předních umístění na mezinárodních soutěžích federací IFBB a INBA. Přes federaci naturálních sportovců získala kontakt na prezidenta INBA Europe Tomáše Procházku. Letos se rozhodla reprezentovat Českou republiku na Mezinárodním mistrovství v Praze a následně i na Mistrovství světa naturálů v Řecku na ostrově Zakyntos, kde získala 2. místo v bikini masters,“ napsal Raportu Zdeněk Dryák a připojil i několik profesionálních fotografií.

Rozhodli jsme se, že o krásné sportovkyni zkusíte zjistit víc. Přímo od Jany jsme se dozvěděli její dívčí jméno i další údaje z jejího životopisu.

„Narodila jsem se v Rakovníku, potom jsem žila od roku 1996 v Anglii a od roku 2001 žiju v západni Austrálii v Perthu. Narozena jsem Knorová,“ vysvětluje Jana. V Rakovníku chodila na 1. základní školu. „Bylo to blízko Gymnázia Zikmunda Wintra, na které jsem chodila později. Po maturitě Jana pracovala ve společnosti Procter&Gamble a potom odjela do Anglie, kde nejdříve působila jako Au-pair a potom vystudovala vysokou školu King‘s College in London.

Protože víme, že v Českých Budějovicích (jak tvrdí Cimrman ve hře Záskok) a v Austrálii by chtěl žít každý (výsledek celosvětového průzkumu), tušíme, co asi tak Janu zaválo k protinožcům. „Do Austrálie jsem odjela kvůli dalším studiím a vystudovala jsem Master in Physiotherapy. Měla jsem a mám pár známých v Anglii, kteří pocházeli z Austrálie a kteří mi doporučili Perth. Je tu moc krásné počasí. A hrozně těžko se potom stěhuje někam jinam. Akorát je velká nevýhoda, že je vše je hrozně daleko.“

Foto

Startovní číslo 75 přineslo Janě štěstí

 

Cesta ke kulturistice a fitness

Jana začala sportovat už v Anglii, ale nejprve jen kondičně. Až v Austrálii se začala více zajímat o fitness jako sport a o sport obecně. „V roce 2006 otevřeli blízko místa, kde jsem bydlela, nové fitness centrum a od té doby tam mám svoji členskou kartu. Seznámila jsem se tam s člověkem, který působí jako osobní trenér a s ním jsem trénovala. Později jsem se setkala s Danielou O‘ Mara, která pochází ze Slovenska, a s jejím manželem tady v Perthu vedou soutěže ve fitness a bodybuildingu. To bylo v roce 2006. A už v roce 2007 jsem absolvovala první soutěž. Takže přes moje povolání jsem se dostala blízko ke sportu i k vrcholovým sportovcům. Dělala jsem „physio“ pro několik australských fotbalových týmů. Minulý rok jsem zajišťovala „physio“ pro Hopman cup, který se pořádá tady v Perthu. Rok před tím jsem tam byla také a potkala jsem se například i s Petrou Kvitovou,“ vzpomíná na zajímavá setkání, která přináší její profese.

Foto

A jedna soukromá fotografie z pláže...

 

Češka i Australanka

Letos se Jana rozhodla reprezentovat Českou republiku na Mezinárodním mistrovství v Praze a následně i na Mistrovství světa naturálů v Řecku na ostrově Zakyntos, kde získala 2. místo v kategorii bikini masters. Jak se k možnosti reprezentovat Českou republiku vlastně dostala?

„Mám obě občanství. Soutěžit v Čechách a jako Češka mě napadlo nedávno. Na jaře jsem měla interview pro pořad do televize na téma fitness a novinář se mě zeptal, jaké mám plány do budoucna. A tak jsem se zamyslela a řekla, že bych chtěla soutěžit v Čechách. Našla jsem si kontakt na Tomáše Procházku, který vede v České republice soutěže. A v červnu jsem přijela. Chtěla jsem se umístit do 3. místa. Jako sportovec člověk vždycky touží uspět! A podařilo se. Stala jsem se dvakrát mistryní České republiky! A potom v Řecku to byla také krásná zkušenost. Spojila jsem dovolenou se soutěžením. Můj přítel je také sportovec. Dělá triatlon, a i když je to jiný sport, stejně se navzájem podporujeme. Na většinu velkých soutěží mě doprovází. Byl se mnou, i když jsem vloni vyhrála v Sydney Australian natural bodybuilding, což je národní soutěž.“

Denně cvičit

Konkurence ve fitness modelingu je obrovská. „Hlavně za posledních pět let se popularita tohoto sportu hodně zvýšila. Myslím tedy fitness model a bikini model. Body building, myslím, není moc vhodný pro ženy. Není to příliš estetické. A podle mého názoru to platí i pro muže. Muži, kteří mají moc velké svaly, mě osobně nepřitahují a není to ani přirozené,“ hodnotí Jana.

A pak už prozrazuje něco ze své tréninkové „kuchařky“. „Trénuji jednu hodinu denně tzv. kardio. Většinou jen rychlou chůzi. Chodím většinou na procházku se svým psem. A jednu hodinu trávím v posilovně. Většinou se soustředím jednou týdně na každou část těla. Nohy, ruce, záda a prsa. Do toho ještě chodím tak jednou týdně na spining a na bikram jogu. Ale nejde jen o cvičení, ale i o dietu. Záleží, jaká máte procenta tělového tuku. Příprava na závody může trvat více než dva až tři měsíce,“ odhaduje.

Jana a Rakovník

Od té doby, co Janě zemřela maminka, což bylo v roce 2008, jezdí za babičkou a dědou do Rakovníka každý rok. Babička pracovala ve firmě Procter and Gamble, dědeček míval zámečnictví. Jmenují se Nachtigalovi. Svého otce už dlouho neviděla, neboť rodiče byli dlouho rozvedeni. Jana má ještě mladšího bratra, který bydlí rovněž v Perthu. Ze svého soukromí prozrazuje, že je tři roky rozvedená a má přítele. Když přijede do Rakovníka, zajde ráda s kamarádkami do Pizzerie Rozmarýn nebo do posilovny. Ptáme se Jany, zda by nechtěla přijet na slavnostní vyhlášení ankety Sportovec okresu. „Moc ráda bych přijela, ale nejdříve se do Rakovníka dostanu okolo Vánoc a potom až v červnu. Bohužel, mezi tím nemůžu. V Austrálii vlastním svoji physio kliniku, a i když mám dosti flexibilní hodiny i více dovolené, musím ji plánovat podle svých zaměstnanců. Takže v dubnu to určitě nevyjde. Ale až přijedu příště do Rakovníka, můžu za vámi zajít alespoň do redakce,“ slibuje. Už se moc těšíme!

Pavel Sklenička, Foto Zdeněk Dryák

« Zpět