Foto

Daniel Czeizel – jeden z hrdinů filmu „Nevinnost“.

 

Jedním z hlavních hrdinů filmu Jana Hřebejka „Nevinnost“ byl i klient Domova Leontýn

Daniel Czeizel si zahrál s Vetchým a Geislerovou

Jedním z nejúspěšnějších českých filmů loňského roku byl psycho-thriller režiséra Jana Hřebejka „Nevinnost“. Příběh o tom, jak cesta z vrcholu na absolutní dno může být velmi rychlá. Stačí jedna věta a všechno, co jste budovali, se zhroutí jako domeček z karet. Uznávaný lékař, milovaný otec a manžel čelí obvinění ze závažného zločinu. Ze dne na den vymění dobrou adresu za celu ve vazební věznici, odkud se nevina prokazuje hodně těžko. Pravda se nakonec ukáže, ale neznamená vítězství. Je to jen přestávka před dalším, mnohem náročnějším zápasem, který končí tragicky…

Hlavní role v komorním dramatu, které kritika vysoce ocenila, ztvárnili zkušení herci Ondřej Vetchý, Aňa Geislerová, Luděk Munzar, Hynek Čermák, Alena Mihulová a vedle nich i Daniel Czeizel, klient Domova Leontýn. Ztvárnil postavu mentálně postiženého syna hlavních hrdinů a zhostil se jí skvěle.

Misse 01 pro Daniela

„Danovi je 21 let. Až do svých 15 let vyrůstal v rodině. Pak se jako řada jeho vrstevníků od rodiny odpoutal a začal žít v Domově Leontýn. Má své sny, přání a starosti jako všichni mladí lidé jeho věku. Svá přání a zájmy si však může plnit pouze za pomoci a podpory rodiny nebo pracovníků našeho domova,“ říká ředitelka Domova Leontýn Dana Zímová. Dá se říci, že měl Dan ště­stí. Padla na něj totiž volba, když zástupce firmy Messenger David Voverka a herec Petr Forman hledali vhodnou osobu, které by věnovali výtěžek z charitativní akce Misse 01. Její výsledek byl překvapující. Od známých osobností, které se akce zúčastnily, se podařilo shromáždit 201 421 korun. „Tolik peněz opravdu nikdo nečekal, protože na prezentaci celé akce i seznámení s osudem Daniela měli organizátoři pár dní. Předávané dary – notebook, komunikátor a tiskárna – byly pro Daniela opravdovým překvapením. A podpisy známých osobností na jeho tričku dalším milým dárkem. Peněz bylo tolik, že podobným způsobem mohli být obdarováni i další naši klienti,“ konstatuje Dana Zímová a dodává, že atmosféra na divadelní lodi bratrů Formanových „Tajemství“, kde k předání darů došlo, byla pro všechny přítomné nezapomenutelná.

Foto

Klienti Domova Leontýn s herečkou Aňou Geislerovou a režisérem Janem Hřebejkem.

 

Alternativní komunikace

Akce Misse 01 se stala pro klienty Domova Leontýn velmi důležitou. Daniel a další klienti získali díky ní možnost alternativní komunikace. Za vybrané peníze bylo nakoupeno sedm komunikátorů, dvě tiskárny s náhradními tonery a papír na tisk, dotykový počítač v monitoru, dvě klávesnice s ochrannými kryty, dvě speciální myši pro snadnější ovládání, programy Altík, Altíkovy úlohy a Globální slabikář, Méďa a barvy, program Pasivní sledování a v neposlední řadě i Komunikační kniha. Tedy pomůcky umožňující alternativní komunikaci.

„Daniel Czeizel je člověk s postižením, které ho znevýhodňuje oproti zdravým lidem. Jeho zdravotní stav mu neumožňuje slovně komunikovat se svým okolím běžným způsobem. V rozhovorech si pomáhá obrázky, fotografiemi, gesty a posunky. Mluvené řeči sám rozumí. Aby se mohl lépe zapojit do života, do kolektivu, v práci nebo ve škole, aby mohl své potřeby a přání lépe sdělit, potřeboval pomůcky, které by mu toto vše umožnily. Po získání notebooku se speciální klávesnicí a myší si může pomocí speciálních programů sám vytvářet komunikační tabulky, vytisknout si je a ty po vložení do komunikátoru převádějí jeho obrázkové sdělení do mluvené řeči,“ vysvětluje ředitelka Domova Leontýn. Jak vše funguje v praxi, „předvádí“ Daniel právě ve filmu „Nevinnost“, kde tímto způsobem komunikuje se svým okolím. A jsme u zmíněného psycho-thrilleru.

Zapracovala náhoda

Krátce před akcí Misse 01, někdy v létě roku 2010, se v Domově Leontýn objevil člověk, který hledal exteriéry a interiéry pro nově připravovaný film. Prošel si celý areál zámku i přilehlého parku, pořídil si desítky fotografií a rozloučil se s tím, že kdyby se cokoliv pro film hodilo, tak se ozve. „Na jeho návštěvu jsem téměř okamžitě zapomněla, protože areál našeho domova je svým přírodním prostředím poměrně atraktivní a podobné návštěvy, jak se tu a tam objeví, tak zase zmizí a už je nikdy neuvidíme. A tak jsem byla docela překvapená, když se mi po nějakém čase ozval a řekl, že náš domov se velice hodí pro natáčení několika scén filmu ,Nevinnost‘ scénáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka. Posléze si přijel pan režisér Leontýn osobně prohlédnout. To samozřejmě ještě vůbec netušil, že zde najde jednoho z hlavních představitelů svého nového filmu,“ pokračuje Dana Zímová.

A pak zapracovala souhra náhod. Jan Hřebejk se také zúčastnil akce Misse 01 a na ní se osobně seznámil s Danielem. Dokonce se mu podepsal na tričko. Uplynul nějaký čas a Jan Hřebejk se znovu objevil na Leontýně, aby se zde domluvil na natáčecích dnech a podmínkách, za kterých by filmaři co nejméně ovlivnili chod domova. „Na samém konci návštěvy byl překvapen, kdo se to s ním běží také rozloučit. ,Není to Daniel?‘ ,Je, a moc dobře si Vás pamatuje a na akci na divadelní lodi stále vzpomíná‘, odpověděla jsem. ,No víte, já pro svůj film potřebuji chlapce s postižením jako jednu z postav. Měl jsem již svou představu, ale tím, že jsem se s Danielem seznámil na akci Misse 01, vidím, že by byl ideálním adeptem na tuto roli. Myslíte, že by vše zvládl?‘, Pokud budete respektovat jeho schopnosti a potřeby, určitě mu pomůžeme, aby vše zvládl‘, odpověděla jsem překvapeně,“ líčí ředitelka okamžiky, které rozhodly o tom, že se Daniel Czeizel stal filmovou „hvězdou“.

Foto

Daniel na divadelní lodi bratrů Formanových.

 

Dvacet „herců“ z Leontýna

Události nabraly na obrátkách. Ke konci srpna, kdy se vrátilo mnoho klientů z prázdnin, přijel na Leontýn filmový štáb Jana Hřebejka. „Natáčení bylo pro nás novou zkušeností a zážitkem. Překvapilo nás, jak velké zázemí musí být k dispozici, mohli jsme nahlédnout do filmařské ,kuchyně‘. Chtěla bych vyzvednout profesionalitu filmařů. Jejich výborný přístup jak k zaměstnancům, tak ke klientům pomohl vybudovat báječnou atmosféru. Tyto dny se nedají vymazat z našich vzpomínek. Natáčení na Leontýně se kromě Daniela zúčastnilo ještě dalších dvacet klientů. Pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek,“ poznamenává paní ředitelka.

Pro Daniela Czeizela bylo připraveno ještě několik dalších natáčecích dnů v Praze, kam ho doprovázela zdravotní sestra Domova Leontýn Iveta Sýkorová. Režisér Hřebejk přišel posléze s nápadem, že by se mohl Domov Leontýn prezentovat na premiéře filmu. „To se podařilo a naši klienti získali další finanční prostředky na zajištění rehabilitačních, sportovních a kulturních akcí. Troufám si tvrdit, že dobrý pocit získala i spousta lidí přispívajících na užitečnou věc a velmi si vážím toho, že kladné ohlasy na film ,Nevinnost‘ se dotýkají v našem okolí i Domova Leontýn, který si lidé s úspěšným filmem spojují,“ doplnila jeho ředitelka.

Tomáš Bednařík

« Zpět