Foto

Ladislav Radvanyi

 

„Zažili jsme srandy kopec, ale maso jsem rozvařil,“ říká Ladislav Radvanyi

V Prostřeno vařil i zpíval

Divákům pořadu Prostřeno nemusíme Ladislava Radvanyiho z Čisté příliš představovat, pět dní trávili podvečery v jeho společnosti a dokonce se podívali k němu domů. Ladislav Radványi je dalším odvážlivcem z Rakovnicka, který vařil v přítomnosti televizních kamer. Ve vysílání se objevil v posledním březnovém týdnu. Pro své čtyři kolegyně připravil maďarské menu. Hlavní chod se mu sice nepovedl, ale pokaženou kuchařskou reputaci nakonec napravil zpěvem. Pro účastnice pořadu a televizní štáb připravil krátký koncert sboru Václav, jehož je členem.

Jste pravidelným divákem pořadu Prostřeno?

Díváme se doma pravidelně, vynecháváme snad jen v létě, kdy není tolik času dívat se na televizi.

Zřejmě vás vaření baví nejen jako diváka?

Vaření mě baví a i kdyby mě nebavilo, tak doma vařit musím. Mamina chodí do práce, děti do školy, tak vařím, aby rodina měla teplé obědy. Jsem v důchodu, takže je ze mě muž v domácnosti (směje se).

Jak rodině vaše jídla chutnají?

Doma jim to chutná, proto mě moje 16letá dcera přihlásila. Pak už mi nezbývalo, než do toho jít. Přihlášku tam posílala asi půl roku před tím, než se začalo natáčet. Natáčení vlastně vyšlo až napodruhé. Když se mi ozvali poprvé, nějak špatně jsme se domluvili, takže jsem to propásl. Nakonec se natáčelo v únoru.

Jak jste si padl do oka s ostatními soutěžícími?

Výborně, kolektiv jsme měli výborný, ženský byly moc fajn. První den jsme se rozkoukávali, nevěděli jsme, co a jak, od druhého dne už to bylo veselejší. Zažili jsme srandy kopec. Dokonce jsme se pak měsíc po natáčení ještě znovu sešli u Lucie, která vyhrála. Udělala mexickou kuchyni.

Musím se zeptat. Jste Rom, neměl jste obavy z předsudků?

Bál jsem se toho, taky bylo vidět, jak se Nikola lekla, když nás poprvé ukázali. Ale když viděli, že jsem slušný člověk, bylo všechno v pohodě. I štáb byl dobrý, žádný rasisti. Jen na webu pořadu nebyly občas moc hezké komentáře, teď třeba jsem si přečetl, že jsem měl špinavé ruce, to je přece hloupost.

Foto

Pro televizní vaření se pan Radvanyi oblékl jako pravý kuchař.

 

Natáčí se celý týden, jezdil jste každý den z Čisté do Prahy?

Celý týden jsem byl v Praze, kde mi zaplatili hotel. Když se jelo natáčet, vždycky mě někde naložili. Bylo dobré, že jsem si nemusel sám nic shánět.

Kde všude se natáčelo?

Kromě Čisté jen v Praze. I soutěžící z Mělníka vařila v Praze, domluvila si se známým, že bude u něj.

Jak probíhalo natáčení u vás doma?

Nejdřív jsme se cestou z Prahy zastavili nakoupit v Lidlu v Rakovníku. To trvalo asi přes hodinu. K nám domů jsme dorazili kolem jedenácté. Pak si všechno připravovali a já se připravoval na vaření.

Byl jste před kamerou nervózní?

Vůbec ne. Kamery jsou dneska malé, možná před těmi velkými, které se používaly dřív, bych měl trému, ale u těch malých si ani nevšimnete, že vás natáčí. Nedělá to žádný hluk.

Co jste zvolil na menu?

Takové maďarské. Předkrm byl toastový košíček plněný lečem, polévku jsem vybral maďarskou bramboračku, hlavní chod šafářův mls a jako dezert piškotovou roládu s pistáciovým a čokoládovým krémem. Až na hlavní jídlo se všechno povedlo.

V čem byl problém?

Maso se rozvařilo, nechal jsem ho na kamnech moc dlouho. Tu přišel kameraman, tu režisér, pak produkční, každý něco chtěl a já to zapomněl na kamnech. A taky byl problém v tom, že to bylo kuřecí maso. Mls se dělá z vepřového, měl jsem ho připravené v mrazáku, ale mamina ho zapomněla vyndat, aby rozmrzlo. Štáb mě přivezl dopoledne, nestíhal jsem si všechno zkontrolovat a bohužel jsem na to přišel až ve čtyři hodiny, kdy jsem měl dát maso péct. Je to totiž minutka, takže se připravuje až před podáváním. Večeři jsme měli v pět hodin. Byl jsem z toho naštvaný a vystresovaný, ale co, tak holt se to nepovedlo.

Dalo se to ještě zachránit?

Foto

Při zpívání se sborem Václav.

 

Nedalo, musel jsem to nechat tak. Jedlé to bylo, jen to nevypadalo a nechutnalo, jak mělo. Bohužel. Dělám to často a vždycky se to povede, ale to je zákon schválnosti. Alespoň nočky, které byly jako příloha, jim chutnaly. Ženský pak měly ještě hlad, tak si z lednice sebraly klobásy, které jsem zapomněl dát do polívky (směje se).

Prý jste pro štáb a soutěžící uspořádal i koncert?

Vymysleli jsme se starostkou, že bychom jako zábavu mohli připravit zpívání se sborem Václav. Když se snědlo hlavní jídlo, vzal jsem je na radnici, kde jsme jim zazpívali a pak jsme se vrátili domů a dojedl se dezert.

Co jste zpívali?

Vybrali jsme písničky Když jsem šel za pannou, kde jsem měl sólo, pak Ten jako ten a Nezacházej slunce. To mě nějak dojalo, že mi i vytryskly slzy. Režisér nechtěl, aby to bylo moc dlouhé, tak řekl, že máme zazpívat jen tři písničky.

Kde vám za ten týden chutnalo nejvíc?

Nejvíc mi chutnalo u Renaty, která z nás byla nejstarší. Je jí 64 let, ale vůbec na to nevypadá. Dělala hovězí po burgundsku a měla to moc dobré. Jednou jsem to zkoušel také, ale moc jsem tam cítil víno a to mi nechutná.

Vzal jste si od někoho recept?

Ne, ale domlouvali jsme se, že si budeme dobré recepty posílat přes maily.

Markéta Hartlová

 

RECEPT

Jedním z jídel, která Ladislav Radvanyi v pořadu Prostřeno vařil, byla Maďarská bramboračka. Suroviny, které na ni potřebujete, jsou: 150 g cibule, 2 polévkové lžíce mleté papriky, 5 bobkových listů, 0,5 kg vepřového (uzeného) masa s kostí, brambory, 1 litr masového vývaru, sůl, pepř, 2 polévkové lžíce octu, 50 g zakysané smetany, tři vejce vařená na tvrdo.

Postup: Cibuli oloupeme, nadrobno nakrájíme a osmažíme dozlatova. Přidáme mletou papriku a chvíli orestujeme. Přidáme brambory nakrájené jako hranolky a maso s kostí. Uvedeme do varu, osolíme, opepříme, přidáme všechny ingredience. Při podávání přidáme na polévku kopeček zakysané smetany, polovinu vařeného vejce a posypeme na jemno posekanou žlutou a zelenou paprikou.

« Zpět