Foto

Zleva Vondrášek, Huml, Urbánek, Nigrin a Kachlík.

 

Dva němé filmy, les kytar a desítky trampských písniček

Trapeři slavili 40 let

CHRÁŠŤANY. Tohle asi Staročeská stodola v Chrášťanech ještě nezažila. Oslavy 40. narozenin by ještě samy o osobě nebyly ničím výjimečným. Když ale oslavenec zahraje sám sobě na zhruba deset kytar, mandolínu, dvě banja, kontrabas a havajskou kytaru, stojí to za zaznamenání. A takhle přesně se v sobotu 6. října odehrála sešlost k 40. výročí od vzniku legendárních Traperů.

Foto

Zadní řada zleva: Sláva Cón, Míla Svoboda, Vašek Čibera (Dlouhej Sam), Josef Olaf Kachlík, Karel Ortman, Míra Urbánek, Míša Nigrin, Pepík Nápravník (Náprda), Václav Koutecký, Václav Soukup (Vak), Jirka Kněžík (Pižda), Míra Filip, Franta Miler, Jindra Hvězda. Vpředu zprava: Sláva Huml (Bak), Víťa Vondrášek (Sam), Láďa Bouška, Jarda Lehovec, Míra Liška, Míra Vintr.

 

Muzikanti a jejich přátelé se začali sjíždět už po 15. hodině. Snad úplně první dorazil kolem poledne Josef Olaf Kachlík, aby pomohl s přípravami. Pod podiem bylo potřeba postavit plátno, na kterém poběží fotky a dokonce i černobílé němé filmy ze života kapely. Kolem 16. hodiny se ujme slova Sláva Cón a Karel Ortman. Přivítají se navzájem na oslavě, minutou ticha připomenou památku kamaráda Zdeňka Černého, který kapele pomáhal s texty a grafikou, a pak už vytáhnou zpěvníky a dávají jednu píseň za druhou. Začínají My jsme kluci z Rakovníka, zazní i legendární a zlidovělá Džínsbunda odřená.

V první přestávce přijde na řadu promítání filmu Sudobytí. Jedná se o hranou grotesku s titulky, kterou kapela natočila před více jak třiceti lety. Téma je prosté. Víťa Vondrášek hlídá sud piva, skupina zlotřilců ho přepadne, sud narazí a společně ho vypijí. V další pauze je divákům nabídnut ještě náročnější snímek Rumový Joe. „Točili jsme to různě, jak byl čas s tím, že se to pak sestřihá. Bohužel nikdy k tomu nedošlo, takže to místy nedává smysl,“ vysvětluje František Švíbek. Právě on před lety slíbil, že film opatří titulky, ale dopadlo to stejně jako se střihem. Takže dodnes na veřejných prezentacích snímek komentuje. Film nabízí skutečnou akční podívanou. Nechybí prvky bojového umění, zápasy na souši i ve vodě, hrobník kopající hrob, kterému nakonec mrtvolu vyfoukne vodník. Úžasná záležitost. A pak se hraje a hraje. „Skončili jsme někdy kolem dvou hodin ráno. Bylo skvělé, že dorazili i kluci, které jsme spoustu let nepotkali. Míšu Nigrina jsme viděli naposledy před 35 lety, pak se odstěhoval do Prahy. Málem jsme ho nepoznali a on nás taky ne. Museli jsme se navzájem představovat,“ směje se Sláva Cón.

Trapeři zažili roky své největší slávy v sedmdesátých letech. Zúčastňovali se nejrůznějších soutěží a bodovali na Portách, Loketském kotlíku, Sokolovském dostavníku a Brandýské stuze. Oficiálně zanikli v roce 1983. „Tehdy odešel Míra Urbánek a založil Profous. My pak už hrávali jenom po hospodách. Základna byla v Roztokách v Ludmile a v Údolí hříchu. Dnes už se potkáváme jen výjimečně. Letos jsme si zahráli v Pustovětech a teď tady na oslavě 40 let,“ vysvětluje Sláva Cón.

Pavel Sklenička

« Zpět