Foto

Lukáš Novotný (u stříkačky s číslem 5) v akci při hasičských závodech v Chrášťanech.

 

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Novotným, přítelem olympijské vítězky Báry Špotákové

Bára poslouchá punk a výborně vaří

Psát o obrovském úspěchu oštěpařky Báry Špotákové na Letních olympijských hrách v Londýně, kde suverénním způsobem obhájila zlato z předešlé olympiády v Pekingu, by bylo nošením dříví do lesa. To již média „probrala“ ze všech stran. Co ovšem každý neví je, že Bára má svůj „specifický“ vztah i k Rakovnicku. Konkrétně k vesničce Sýkořici. Právě tam odtud pochází její přítel a velký fanoušek Lukáš Novotný. Požádali jsme proto Lukáše o malý rozhovor…

Začněme neolympijsky. Podle našich informací jste úspěšným závodníkem v požárním sportu. Proto znalce této discipliny nepřekvapil (na rozdíl od zbytku světa) váš legendární skok z bariéry, tuším, v Pekingu…

V požárním sportu v rámci republiky zase až tak úspěšný nejsem, jen se v něm pohybuji docela dlouhou dobu. Onen „legendární skok“ se mi povedl v japonské Ósace po Bářině vítězství na mistrovství světa. V Číně by mě asi rovnou zavřeli a už nepustili (smích).

Chodí vám taky Bára fandit na závody, jako vy jí?

Jelikož je Bára velice časově vytížena a má sezóna se většinou kryje s její, tak se na mé závody moc často nedostane. Jinak, když může, ráda přijede, moc se jí požární sport líbí.

Jak jste se vůbec s Bárou seznámili?

Seznámili jsme se v roce 2005 na Sýkořici, na jednom turnaji, který pořádá můj kamarád. Bára tam přijela jako patronka. Nejprve jsme si jen tak povídali, postupně jsme se víc seznámili a pak se dali dohromady.

Při finálovém závodě v Londýně jste na mě působil na tribuně dost nervózně. Jak tyhle chvíle prožíváte? Vnímá Bára vaši přítomnost v hledišti?

To jste asi první, kdo říká, že jsem vypadal nervózně. Nervy jsou to vždycky. Trenér Honza Železný tvrdí, že vždy může ještě někdo něco hodit a je třeba s tím počítat. Bára chce, abych seděl v hledišti co nejblíže k ní!

Jaká byla vaše první slova, která jste jí po skončení olympijského finále řekl?

Dokázala jsi to!!!

Jak se vyrovnáváte s tím, že jste se stal nyní objektem zájmu médií? Nedobírá si vás Bára kvůli tomu?

Myslím, že mých zhruba pět rozhovorů vůči Bářiným 135 je zanedbatelných. Ale i kdyby to bylo obráceně, určitě by jí to nevadilo, ba naopak.

Foto

Bára Špotáková s „erenou“ křivoklátských hasičů na Sýkořici.

 

Vypadáte jako úžasně harmonický pár. V jednom z televizních komentářů z Londýna zaznělo, že značný podíl na Bářiných úspěších má i pohoda, kterou jí vytváříte. Už jste se vůbec někdy pohádali?

Když to říkají, tak to tak asi bude. Žádná hádka zatím mezi námi nebyla.

Kolik času spolu vůbec trávíte?

Průměrně jsme spolu tak pět měsíců ročně.

Gymnastka Věra Čáslavská po návratu z OH v Mexiku v roce 1968 věnovala své čtyři zlaté medaile tehdejším špičkovým českým politikům. Existuje někdo, komu by Bára věnovala ty své?

Na to, bohužel, nejsem schopen odpovědět. Medaile jsou její a jaké má s nimi úmysly, nevím, a ještě mě nenapadlo se jí na to zeptat.

Den po Bářině vítězství dávali na ČT1 profil Dany Zátopkové. Ptali se jí, zda má ještě schovaný oštěp, kterým vybojovala zlato na LOH v Helsinkách. Ona otevřela skříň, oštěp vyndala a na jeho spodní části měla namontovaný smeták. Řekla, že s ním běžně doma zametá? Má Bára schované „zlaté“ oštěpy jako relikvie „pro vnoučata“?

Veřejnost vůbec netuší, že na velké závody oštěpy dodává pořadatel. Po závodě si žádná závodnice nemůže žádný oštěp vzít, i kdyby s ním hodila světový rekord. Své oštěpy si Bára vozí na mítinky.

Po vítězství v Pekingu složila kapela Tři sestry písničku Čtvrtá sestra. Jakou muziku doma posloucháte? Máte s Bárou stejný hudební vkus?

Hudební vkus máme podobný, samozřejmě Tři sestry u nás nesmějí chybět. Máme rádi punk, rock a další podobné žánry.

Je Bára „mlsounek“ a zhřeší někdy něčím sladkým nebo klasikou a la knedlo – vepřo – zelo? A vůbec, jaká je kuchařka?

Mlsounek asi není, ale může jíst vše. Kuchařka je výborná!

V médiích se spekuluje o vaší možné svatbě a založení rodiny. Jde opravdu jenom o spekulace, nebo mají reálný základ?

Taková jsou dnešní média, pořád jen spekulují a snaží se nám plánovat budoucnost. My budoucnost moc neřešíme. Pro nás je důležitá realita a takové věci, jako je založení rodiny, se přece nedají naplánovat ze dne na den!

Tomáš Bednařík

« Zpět