Foto

Věrná garda nastupuje!

 

Oslavy 150. výročí založení Sokola vyvrcholí XV. Všesokolským sletem v pražském Edenu

Sletová akademie – pětiletí i třiaosmdesátiletí

Ve dnech 1. až 7. července proběhne na fotbalovém stadionu Slavie Praha v Edenu již XV. všesokolský slet. Chybět na něm nebudou ani rakovničtí Sokolové. Ti se, jako úplně první v župě Budečské, pochlubili se svými skladbami při Sletové akademii, která se uskutečnila v sobotu 28. dubna ve sportovní hale TJTZ Rakovník.

Ženy zacvičily s grácií

Slavnostnímu zahájení přihlíželi starosta města Rakovníka Zdeněk Nejdl, starosta župy Budečské Miroslav David a první místonáčelnice Věra Šašková. Starosta TJ Sokol Rakovník Josef Helebrant poděkoval městu za podporu a popřál všem přítomným velký sportovní zážitek. Už nástup cvičenců s historickými vlajkami na palubovku tělocvičny působil velkolepě a zaplněné hlediště ho odměnilo mohutným potleskem. A pak už se rozjel dvouhodinový program. Konferenciérka Radka Jeníkovská zvala na palubovku jednu skupinu za druhou.

Rozjezd obstaraly mažoretky TJ Sokol Rakovník. Osmi až desetileté dívčiny z oddílů Loňská přípravka a Kadetky předvedly pod vedením Jany Klimešové, Michaly Kubičkové a Jany Paulové skladby „Léto a Irská“. Prvním vrcholem odpoledne byla sletová skladba žen a seniorek s názvem „Česká suita“. Šestatřicet žen – rakovnických a slánských Sokolek – pod vedením Hany Bendlové a Anny Caithamlové předvedlo skladbu na hudbu Antonína Dvořáka s grácií a notnou dávkou ladnosti.

Druhá sletová skladba „Muzikantova písnička“ je určená pro rodiče a děti. Zacvičilo ji pět párů z Rakovníka a tři páry z Hnidous-Motyčína. „Prosíme diváky o shovívavost, protože vše v této skladbě je podřízeno dětské radosti a hravosti,“ vyzvala publikum konferenciérka. Za několik minut se ukázalo, že ví, o čem mluví (viz Bulvárek na str. 5).

Foto

Skladbu „Česká suita“ zacvičily ženy s ladností a grácií.

 

„Andělé“ ze „zušky“

Příjemným osvěžením akademie byl první vstup hostů. Tři skladby zatancovala děvčata z tanečního oboru ZUŠ v Rakovníku, které vede učitelka Adéla Hauptmanová. Sedmiletá děvčata z 1. ročníku se představila ve skladbičce „Zavolejte stráže“. Dívky z 5. ročníku zatančily skladbu „This Is Life“ a nejstarší úžasnou baletní skladbu „Carpe diem“. „Z vystoupení mých holčiček mám velkou radost, jsou to šikulky a vystoupení zvládly dobře, i když hudební doprovod nebyl právě ideální. Moc bych chtěla poděkovat ředitelce ZUŠ Libuši Podané, která nám zaplatila nové kostýmy andělů na skladbu Carpe diem,“ okomentovala vystoupení svých svěřenkyň Adéla Hauptmanová.

Další sletovou skladbu „Návštěvníci“, inspirovanou stejnojmenným televizním seriálem, zacvičili mladší žáci a žákyně z TJ Sokol Hnudousy. I oni sklidili zasloužený potlesk.

Sokol Rakovník ukázal, že jeho náplní nejsou pouze sletové skladby, ale je velmi pestrá. Po druhých hostech (oddílu aerobiku ASPV) se publiku prezentovali basketbalisté Sokola, kteří připravili pro odvážné diváky soutěž – hod na koš. Valčík na hudbu Johanna Strausse zatančily členové tanečního oddílu Sokola pod vedením Jarmily Helebrantové a skladby Šlovická a Juniorky předvedly mažoretky z oddílů Kadetky a Juniorky (vedou je Šárka Malá a Jana Klimešová). Ještě než došlo k vyhodnocení nejlepších členů TJ Sokol Rakovník za cvičební rok 2011/2012, předvedli své umění členové Studia Harmonie, které vede Andrea Parobková.

Gardu zradila technika

Co by to bylo za slavnost, kdyby se neudělovala ocenění. 150. výročí, které letos sokolská organizace slaví, je pro to příležitostí dvojnásobnou. A tak ceny za svůj přínos pro Sokol převzali trenéři žactva Jaroslav Tor, Libuše Konopáskovová, Václav Zelenka a Zdeněk Renč, choreograf odd. společenského tance Josef Šíma, cvičitelky mažoretek Michala Kubičková, Anna Rodová a Kateřina Eiblová a stolní tenisté Sokola Rakovník Filip Pospíšil a Jakub Skřivan za vynikající sportovní výsledky.

A přiblížilo se finále. Sletovou skladbu „Jonatán“, která je určena žákyním od 7 do 12 let, předvedla děvčata z TJ Sokol Kačice, Slaný a Rakovník. Župní vedoucí skladby je Zuzana Pokorná, v Rakovníku ji nacvičuje Šárka Malá. Vyvrcholením akademie mělo být osmiminutové vystoupení Věrné gardy se sletovou skladbou „Jen pro ten dnešní den“. Její autorky Lenka a Blanka Kocmichovy ji sestavily na melodie z filmů pro pamětníky Kristián, Muži nestárnou a Veselá bída. Pod vedením Šárky Malé ji nacvičovalo 21 cvičenců. „Jejich průměrný věk je 74 let. Nejmladšímu z nich je 63 let, nejstaršímu 83 let,“ prozradila konferenciérka Radka Jeníkovská.

Bohužel, právě v momentu, kdy měla Věrná garda odcvičeno zhruba polovinu skladby, selhala technika. „Aparatura zkrátka nevydržela dvouhodinový nápor a při cvičení Věrné gardy začala vypadávat. Je mi líto, že právě Věrná garda nemohla své vystoupení předvést tak, jak měla natrénováno. Při dopolední generálce bylo vše perfektní, ale odpoledne najednou vyjelo CD samo z přístroje a nechtělo hrát dál,“ okomentovala smolnou situaci, která některé členy Věrné gardy rozladila, Šárka Malá.

Foto

Slavnostní nástup účastníků akademie.

 

Akademie na jedničku

Ale ani selhání techniky nemohlo smazat celkový dobrý dojem ze Sletové akademie. Dokazují to i hlasy některých přihlížejících.

Zdeněk Nejdl, starosta města Rakovníka:

Jsem rád, že jsou v Rakovníku Sokolové tak aktivní a že dokázali akademii uspořádat a organizačně velmi dobře zvládnout. Skladby, které jsem viděl, se mi líbily. Hlavně vystoupení žen a dětí s rodiči a prarodiči. Je vidět, že Sokol má několik tahounů okolo starosty Josefa Helebranta a náčelnice Šárky Malé. Ta měla na starost celou režii akademie a zvládla to na výbornou. Je dobře, že na akademii se přišlo podívat i hodně lidí. Přeji rakovnickým Sokolům, aby se jim dařilo i v Praze na XV. Všesokolském sletu a aby se jejich řady dále rozšiřovaly.

Josef Helebrant, starosta TJ Sokol Rakovník:

Ze Sletové akademie mám velmi dobrý pocit. Abych pravdu řekl, spadl mně ze srdce velký kámen, že se všechno podařilo. Tahle akademie totiž byla tak trošku mým dítětem. Vezmeme-li v úvahu, že se jednalo vůbec o první předsletovou akademii v župě Budečské, tak si myslím, že ji všichni zvládli se ctí. Organizátorům i cvičencům musím vyslovit velký dík.

Miroslav Koloc, radní města Rakovníka:

I když většinou dávám přednost jiným druhům sportu, musím zároveň říct, že mě fascinuje, jak se Sokol udržel se svými tradicemi a ideály a zároveň dokáže vytvářet podmínky pro činnost od těch nejmenších až po Věrnou gardu. Přičichnul jsem si k Sokolu v Lánech i v Rakovníku a pravidelně vidím nezměrné úsilí těch, pro které je to životní styl, zábava i spousta práce. To všechno bylo vidět na dnešní akademii. Uvědomil jsem si, že třeba Sokol je jednou z mála jednot, kde spolu cvičí rodiče, někdy i prarodiče s dětmi a vnoučaty, úžasné byly ženy se sletovou skladbou. Pohodová atmosféra s radostí všech z pohybu bez starostí, jak bude pískat rozhodčí, a bez honičky za body. Všem musím znovu zatleskat a držím palce nejen na XV. Všesokolském sletu v Praze, ale i v dalších a dalších hodinách v sokolovně. Jsem rád, že takový Sokol a s takovými lidmi v našem městě je.

Adéla Hauptmanová, učitelka tanečního oboru ZUŠ Rakovník:

O pocitu z vystoupení mých svěřenek už jsem mluvila. Bohužel, moc dalších vystoupení jsem neměla možnost vidět, protože jsem se musela pořád točit kolem děvčat, předávat je rodičům… Ale to, co jsem viděla, bylo hezké. Je dobře, že se i lidé ve vyšším věku věnují cvičení a pohybu.

Šárka Malá, náčelnice TJ Sokol Rakovník a župy Budečské:

Myslím, že Sletová akademie vyšla naprosto perfektně. Musíme si uvědomit, že se jednalo o premiéru v celé župě a v Rakovníku něco takového bylo poprvé po dlouhých letech. Celkový dojem ze sobotního odpoledne mám dobrý. Byla jsem moc ráda, že se zúčastnili všichni pozvaní. Sletové skladby budeme i nadále pilovat, do 1. července je ještě hodně daleko. Teď 19. května odjíždí Věrná garda do Loun, kde se zúčastní sletu župy Sladkovského. V neděli 10. června proběhne v kladenské sportovní hale slet župy Budečské, kde samozřejmě nebudeme chybět.

Vrchol v Edenu

Vlastní XV. Všesokolský slet proběhne v Praze na novém stadionu Slavie v Edenu. V neděli 1. července je na programu tradiční průvod Prahou. Kromě českých Sokolů se ho zúčastní i hosté z Kanady, Rakouska, Švýcarska, Francie a Dánska. Od pondělí 2. do středy 4. 7. budou probíhat zkoušky (tzv. projížděčky). Hlavní sletové dny jsou přichystány na sváteční dny 5. a 6. července. Po oba dva dny dopoledne se uskuteční generální zkoušky. Ve čtvrtek 5. 7. proběhne večerní program. Hlavní odpolední program je naplánován na pátek 6. 7. „Všichni Sokolové, kteří do Prahy přijedou, si zacvičí. Bude to velký svátek a každý, kdo má rád tělovýchovu, sport a Sokol by si ho neměl nechat utéct. Vstupenky jsou za přijatelnou cenu,“ zve do Edenu Šárka Malá, náčelnice rakovnického Sokola.

Tomáš Bednařík

« Zpět