Foto

Olivia v ateliéru Jana Saudka.

 

Letos vyhrála šestnáctiletá rakovnická minigolfistka devět turnajů z desíti

Snem Olivie Prokopové je Zelené sako

RAKOVNÍK. Celý letošní rok jsme přinášeli na stránkách Raportu zprávy o úspěších šestnáctileté rakovnické minigolfistky Olivie Prokopové. Ta letos absolvovala deset turnajů Adventure golfu (odvětví minigolfu preferované především v USA) a pouze jediný – US Masters v jihokarolínském Myrtle Beach – nevyhrála, ale skončila na druhém místě za Jayem Klapperem. „Po dvanácti kolech rozhodl jediný míček v rozstřelu,“ konstatovala Olivia, která nastupovala v dresu Putt-golf clubu STARLIFE Rakovník.

Devět vítězství z deseti

„Byl to neuvěřitelný rok. Devět vítězství z deseti. Bohužel, nejcennější trofej – Zelené sako, které mají právo nosit pouze mistři mistrů v tomto sportu, Olivii o pověstný chloupek uteklo. Příští rok máme jediný cíl – tohle sako přivézt do Rakovníka. Ramínko na něj už máme připravené,“ ukazuje na skříň Honza Prokop, Oliviin otec a manažer v jedné osobě. Zdá se, že Olivia už dosáhla téměř všeho, čeho v Adventure golfu mohla dosáhnout. Její úspěchy vrtají hlavou nejen jejím soupeřům, ale i laické veřejnosti. Objevily se hlasy, že není normální, aby šestnáctiletá subtilní dívenka byla několikanásobnou mistryní světa, a poukazují, že Adventure golf je sportem s úzkou základnou a získat titul není složité, třeba jako v tenisu nebo „velkém“ golfu. „Samozřejmě, v Česku je Adventure golf málo známý, ale za oceánem se mu věnují tisícovky hráčů. Stačí, když si každý ‚nevěřící Tomáš‘ najde příslušné stránky na internetu a může se přesvědčit sám. Na Major turnaje se probojuje jen ta nejužší špička. Každý z hráčů absolvuje ročně množství turnajů, aby měl šanci se do vrcholného turnaje dostat,“ vysvětluje Honza Prokop a dodává. „A co vězí za Oliviiným úspěchem? Dřina. Nic jiného než dřina. Denně trénuje osm, a když je potřeba, i více hodin. V tom je jedinečná. Takové penzum práce je z jejích soupeřů ochoten podstoupit jen málokterý.“ Kdo je Olivia Prokopová? „Stroj“ na medaile, nebo člověk z masa a kostí, který se takřka „od plenek“ naučil, že bez práce nejsou koláče, a chce-li je mít hodně sladké, musí být práce velmi tvrdá? Podívejme se dnes na Olivii trošku jinýma očima, než jak se s ní můžete běžně na stránkách novin setkat…

Foto

Při US Masters hraje významnou roli každý úder.

 

Spolužačka Pavelce a Frolíka

Devět let povinné školní docházky absolvovala Olivia Prokopová na 2. ZŠ v Rakovníku. Téměř celý druhý stupeň s individuálním plánem. Vedení školy, jak známo, sportovcům přeje, a tak vyšlo Olivii maximálně vstříc. Vloni musela řešit otázku, kam dál. Protože její školní výsledky byly dobré, rozhodla se po poradě s rodiči pro 1. Kladenskou soukromou střední odbornou školu (1. KŠPA). „Studuji dálkově obor se zaměřením na management cestovního ruchu. Studium je pětileté a já mám individuální studijní plán. Pokud jsem v Česku, jezdím do Kladna jednou týdně na konzultace. Momentálně jsem ve druhém ročníku,“ říká Olivia. Školou, která byla založena v roce 1992, už prošli významní sportovci, např. i hokejový reprezentant a útočník Montrealu Canadiens Tomáš Plekanec. Také současnými Oliviinými spolužáky jsou sportovci věhlasných jmen, např. Ondřej Pavelec, Michal Frolík nebo Jiří Novotný. „Je tam hodně špičkových sportovců, a to i na denním studiu,“ potvrzuje Olivia. Ptám se na předměty, které se na škole vyučují. „Samozřejmě český jazyk a literatura, angličtina a ruština, matematika, výpočetní technika, psychologie, dějepis, hospodářská korespondence, z odborných pak management cestovního ruchu, ekonomika, demografie a statistika a ještě další. Během pololetí musím mít z každého předmětu minimálně dvě známky ze zkoušení,“ vypočítává Olivia. Zatímco denní studium, zakončené maturitou, trvá čtyři roky, dálkové je pětileté. „První ročník jsem zvládla docela v pohodě, problémy mně trošku dělala matematika,“ přiznává Prokopová.

Modelem u Jana Saudka

Letos potkal Olivii jeden velký mimosportovní zážitek. Na jaře absolvovala fotografování v ateliéru světoznámého fotografa Jana Saudka. „Potkali jsme se na besedě v Horním Bezděkově. Tam mi pan Saudek řekl, že by mě rád vyfotil. Nejspíš ho zaujaly obří billboardy s mým portrétem, které tam všude visely, a asi si řekl, že si mě ,udělá‘ po svém. Během deseti dnů jsme se spojili po mailu a pan Saudek mi určil termín, kdy mám přijet k němu do Prahy,“ popisuje Olivia. Celé focení prý trvalo jen 50 minut.

„Byl to doslova fičák. Jan Saudek nám vyběhl naproti na ulici, zatáhl nás do ateliéru, zavolal svoji družku Pavlu Hodkovou, řekl jí, co má Olivii obléknout. Mezitím nám stačil udělat kafe. Pořád byl v akci a stále něco povídal. Byl to hotový živel. Olivia se musela svléknout do spodního prádla, naházeli na ní šaty a doplňky, které byly po ruce, mistr Saudek jí říkal, kam se má otočit a jakou pózu udělat, Pavla cvakala spouští fotoaparátu a než jsme se nadáli, bylo hotovo. Pak nám mistr řekl, abychom mu dali pár týdnů, že nám fotky pošle. Za padesát minut jsme zase seděli v autě a frčeli do Rakovníka. Z pár týdnů se nakonec vyklubalo půl roku, ale fotky, i se Saudkovým podpisem, dorazily. Pro všechny byla návštěva jeho ateliéru obrovským zážitkem,“ popisuje neuvěřitelný cvrkot Honza Prokop.

Foto

V Myrtle Beach byla Olivia Prokopová častým objektem televizních štábů.

 

Na kluky není čas

Jak jsem již předeslal, Olivii je letos šestnáct let. Má tedy věk, kdy se holky začínají potulovat po diskotékách, zapalují se jim lýtka, sem tam vyzkoušejí potajmu cigaretku a nějakou tu skleničku vína a nejvíc ze všeho je zajímají kluci. Tímto stádiem si prošel téměř každý. A jak je na tom v tomto směru Olivia? „Klidně se jí zeptej,“ odpoví na moji otázku Honza.

„Na nic takového nemám čas. Buď jsem ve škole, nebo trénuji. Tedy spíš obráceně. Na diskotéce jsem v životě nebyla a ani mě to vůbec neláká,“ tvrdí Olivia. Honza Prokop zřejmě vidí můj nedůvěřivý pohled a dodává: „Nikdy nechodila s žádným klukem, v životě od žádného ještě nedostala pusu. Nemá k tomu příležitost. Celý svůj soukromý život podřizuje velkému snu – získat Zelené sako nejlepšího světového hráče Adventure golfu. Schválně říkám hráče, protože nejlepší hráčkou už několik let je. Až tady bude sako viset, uvidíme. Ale podívej se, kolik místa tu je. Tady se vejde třeba i třicet sak vedle sebe!“

Aby neměla Olivia „roupy“, bude od nové sezóny trénovat již jenom se sparringpartnerkami, které vystřídají muže. Jistota je jistota!

Problémy s kolenem

Momentálně se musí Olivia Prokopová vyrovnávat se zdravotními problémy. Přesněji řečeno, s jedním nepříjemným. „Už na US Masters mě začalo píchat v kolenu. Bolest se stupňovala na Mistrovství světa v anglickém Hastingsu. Tam už jsem skoro nemohla na nohu došlápnout, a tak jsme hned po návratu zašli za doktorem Silberem do Masarykovy nemocnice. Ten mě vyšetřil a řekl, že tam mám sraženou krev s tukem a udělal se mi výrůstek. Nejspíš jsem udělala nějakou blbou rotaci a koleno nevydrželo,“ vypráví Olivia o svém současném trápení. Dostala prášky, koleno maže a musí nosit pod kolenem infrapatelární pásku, aby ji zvedla čéšku. Problém by měl být odstraněn operativní cestou. „V pondělí 12. prosince se Olivia podrobí artroskopické operaci u doktora Silbera. Pak by všechno mělo být v pořádku a doufám, že příští rok ji nic podobného nepotká,“ říká Honza Prokop a jedním dechem dodává, že v roce 2012 omezí počet startů na turnajích v zahraničí na polovinu. „Shodli jsme se na tom s Oliviiným trenérem Alešem Vlkem. Vše budeme směřovat na vítězství v US Masters a na zisk Zeleného saka. Kromě tohoto turnaje budeme ještě startovat na Czech Open, US Open, Czech Masters a MS v Anglii. A samozřejmě na různých exhibicích, na kterých je Olivia hodně žádaná.“

Tomáš Bednařík

« Zpět