Foto

Zdeněk Nejdl v roce 2000.

 

Zcela otevřený rozhovor s nově zvoleným starostou Rakovníka Zdeňkem Nejdlem

Za Tesco jsem žádný úplatek nevzal!

Osm let je ve funkci starosty a právě začíná další čtyřleté období. Jako lídr kandidátky ODS se sice ve volbách propadl až na sedmé místo, přesto ale znovu obhájil pozici prvního muže ve městě. Sešli jsme se hned po ustavujícím zasedání v jeho pracovně. Zdeněk Nejdl velmi otevřeně odpověděl na všechny otázky. Ani jednou neuhnul od tématu, přestože byly otevírány i velmi diskrétní oblasti, včetně rodinných financí. Nakonec si sice vymínil autorizaci, ale všechna kontroverzní prohlášení v rozhovoru ponechal.

Po osmi letech ve funkci starosty jste vykročil do dalšího volebního období. Ale hned první zasedání ukazuje, že koalice nemusí být tak pevná, jak se zdá.

To je možná pravda. V otázce starosty, místostarosty a rady jsem neměl žádný signál, že by to mělo dopadnout jinak, než jsme se domluvili. Byl jsem ale velice zklamán tím, co předvedla opozice v dalším průběhu zasedání.

ČSSD byla asi zklamaná, že ODS dala opět přednost koalici s panem Šváchou.

Ale vždyť se opozice vymezila hned druhý den po volbách, kdy nám vlastně přes média vzkázala, že spolupráce se mnou a Šváchou je pro ně nepřijatelná. Tvrdila, že jde do opozice a bude tvrdá a konstruktivní. Bohužel, zůstalo jen u té tvrdosti. Konstruktivnost tam nebyla žádná. Začalo to, když odmítli i takovou věc, jako je práce v návrhovém výboru. To se mi zdá přehnané.

Pak ale selhala i koalice, když se nechala umlátit argumenty pana Lipperta a neschválila nejen navrhovanou změnu již schválené kupní smlouvy, ale zamítla i celkový záměr na prodej pozemku pod úřadem práce.

Bohužel. Materiál měl být schválen bez problémů. Teď vzniknou komplikace. Není to naště­stí pro život města životně důležité, spíše šlo o vyjádření korektního vztahu vůči státu. Ředitel úřadu práce sehnal peníze, aby vyřešil letitý problém s pozemkem. Stát byl vstřícný, souhlasil s prodejem za cenu obvyklou. Prošlo to radou, zastupitelstvem a teď už šlo jen o změnu jednoho článku kupní smlouvy. Mohli jsme mít 1,8 milionu. Jestli budeme vybírat za pozemek nájemné, na tu částku se dostaneme za dvacet let. A uvažovat, že by tam jednou mohlo být Tesco, až budou úřady zrušeny, to je úplně nehorázné. Je zajímavé, že jsme nedávno darovali kus pozemku kraji, a tehdy nikdo neprotestoval.

Přesto pan Lippert ukázal, že je velice schopný řečník. Přesvědčil i lidi z vaší koalice.

To je pravda a mrzí mě to. Bohužel, udělal z prodeje politikum. Jestli to půjde takhle dál, bude to složité. Možná je naše koalice křehká, ale do budoucna nás mohou zkušenosti z takových situací jen posílit.

Foto

Velkou oporou Zdeňka Nejdla je jeho žena Renata (vpravo s terčíkem). Na snímku ho přišla podpořit i s dětmi z mateřské školky na slavnostní otevření parkoviště u Domu dětí a mládeže.

 

Když jsem se snažil sondovat, co vám ve volbách vlastně sebralo hlasy, setkal jsem se se zajímavým názorem. Prý jste nevysvětlil, kde jste vzal miliony, které jste svěřil advokátovi, na něhož jste podal trestní oznámení. Lidé si vaše zbohatnutí spojují s Tescem. Jak to, že starosta Rakovníka s příjmem kolem 40 tisíc korun měsíčně najednou disponuje miliony?

Já si myslím, že to každý ví. Manželka v restituci získala činžovní dům v Praze, a protože byla čtvrtinový vlastník, dům se prodal a z toho dostala velké peníze. Já jsem prodal byt v Novém Strašecí za 600 tisíc korun před čtyřmi lety. Část těch peněz jsme poskytli panu advokátovi. Jsme přesvědčeni, že je od nás vylákal podvodným způsobem a nechce je vrátit. A takových lidí je víc, nalítli jsme.

Můžete tedy vyloučit jakoukoliv korupci v případě Tesca?

Na základě podobných podnětů se tím zabývají i orgány činné v trestním řízení. Prověřují mé účetnictví, kde je to vidět. Peníze, které byly poskytnuty advokátovi, přišly na účet z jiného účtu, a je vidět jak z účtu odešly nebo jak byly vybrány.

Další věc, která lidem hodně vadí, je laxní přístup vedení radnice k tajemnici a neřešeným problémům s odborem dopravy.V koaliční smlouvě se ale nic takového neobjevilo. Takže žádné změny se nechystají?

Pan Švácha svoje sdružení informoval, jaká je situace s tím, že pokud by nastaly jakékoli právní důvody, bude podán návrh na odvolání tajemnice. Psát něco takového do koaliční smlouvy, pokud takový důvod není, jsme nechtěli. Kolem tajemnice zazněly různé věci. Já si na druhou stranu tajemnice velice vážím. Pokud chce, aby lidé chodili včas do práce a dodržovali pracovní dobu, nezneužívali ji pro své účely a dostávali odměny jen za odvedenou práci, je to velice nepříjemný vedoucí úřadu. Nemůže být oblíbená. Možná byla chyba, že jsme včas nezarazili Frantu (Fröhlicha, pozn. red.) v tom, jak postupoval proti paní Titzlové. Je otázka, zda se vůbec dal včas problém na odboru dopravy zachytit. Tajemnice paní Titzlové zakázala výkon služeb pro svazek měst a obcí. To asi dělat nemusela, protože svazek už o její služby za jí požadované peníze nestál. Já si myslím, že vše další je od toho odvislé. Tady byl kámen úrazu, pak se paní Titzlová začala mstít.

Už v minulém období jsem se vás velmi často ptal, proč nemáte programové prohlášení koalice. Nebylo. Teď je tu v den ustavující schůze. Kdo se zasadil o tento materiál?

My jsme něco podobného měli připraveno i minule, ale nikdo nepožadoval to takto rozepsat, takže jsme sepsali a podepsali jen personální věci. Programové cíle jsme takto sepsány neměly. Nikdo neměl tu sílu na definování společných cílů, řešili jsme to za pochodu. Teď je trošku jiná situace. Společně pro Rakovník mělo v programu určité věci. Z hlediska úřadu chtěli větší otevřenost a lépe vše prezentovat. S tím si dovolím možná trochu polemizovat. Radnice získala v minulém období ocenění za otevřenost. Jsme dostatečně otevřený úřad. Že by někdo napadl nějaké smlouvy, to jsou všechno jen dohady. Přesto tuto snahu o otevřenost, udělat vše ještě přístupnější pro občany, chápu. Dát na stránky seznam smluv s určitými parametry. Aby se občan mohl podívat, kdo využívá veřejné zdroje nebo výhody. Myšlenkově je za tím Václav Láska. Já to vítám, ale musíme mluvit o konkrétních věcech. Jaký typ faktur apod.

V koaliční smlouvě mě zaujala myšlenka na zřízení funkce protikorupčního ombudsmana. Co to je?

Přiznám se, že jsem si musel najít definici na internetu. Vím, že i magistrát hlavního města Prahy slíbil, že po volbách budou pracovat na vzniku tohoto postu. Ale sami požádali ministerstvo vnitra o výklad. Měl by to být člověk nezávislý na zastupitelstvu, na úřadu. Nejlépe právník, který bude vybrán na základě výběrového řízení. Lidi by za ním mohli chodit a dávat stížnosti. On rozhodne, jak je řešit. Otázkou zůstává jeho financování. Nejlepší ombudsman je pro mě pan Chládek. Kdyby se dozvěděl, že město učinilo nějaké korupční kroky, byl by první, kdo by podal žalobu.

Pochopil jsem to správně, že by to mělo směřovat i vůči úřadu? Různá schvalovací řízení, ať už v oblasti živností, reklamy, památkářů, životního prostředí, stavebnictví, přece mohou vytvářet prostředí pro korupční jednání. Vy jste v minulosti žádná taková nařčení neřešili?

Foto

Zdeněk Nejdl, listopad 2010.

 

Ne. I proto jsem se pana Šváchy ptal, jestli také souhlasí se zřízením takové funkce, když na radnici žádné takové signály vlastně nemáme. Ale jako prevence a aby se úředníci víc báli, to je možná dobrá motivace.

Veřejnost očekává, že budete přísnější vůči městské policii. I oni sami, když s některými z nich mluvím, by uvítali větší tlak ze strany velitele. Tedy starosty i velícího strážníka.

V koalici jsme se o tom také bavili. Padly i ostřejší názory. Vypsat výběrové řízení na velitele. Hodně záleží na této osobě. Pan Škvára se třeba bál chodit do rady města. Já jsem mu říkal, musíš přijít do rady, připrav materiály. Pak se na to nějak zapomnělo, on se neozval. Později byl na nějakých školeních. Budu chtít, aby chodil jednou za čtvrt roku do rady. Je také potřeba více se prezentovat v tisku, mluvit o svých problémech. Já nikomu nebráním, aby byl aktivnější. Ale zřejmě by pomohlo změnit velícího strážníka. S nějakými nápady přišlo Společně pro Rakovník. Připravují systém hodnocení strážníků, jehož výsledkem může být cokoli.

Co strážník Měkuta? Angažuje se v občanské kavárně, bere se za městskou policii na internetových stránkách Raportu.

Je aktivní, ale nyní nesplňuje kvalifikační předpoklady pro takovou funkci.

Můžete se jako starosta zlepšit ve věcech, které vám odpůrci vyčítají? Co třeba rétorika?

Jestli se člověk může zlepšit? Známí mi říkají, zůstaň jaký jsi. Nikdy nebudeš takový rétor jako pan Chládek nebo Lippert. Myslím, že je lepší, když to řeknu svými slovy, hlavně, že to myslím upřímně.

Ta ztráta hlasů mohla být způsobena i celou řadou dalších věcí. Např. i sestupem SK z divize, medializací kauzy odboru dopravy i tím, jak dlouho jsem v čele radnice. Hodně lidí to bere tak, že jsem v čele, proto jsem nejvíc omlácenej od větví. Také mě mohla poškodit opozice uvnitř ODS. Nebo výzva pana Tupého o konci dinosaurů na radnici. Spíš mi vadí, že někdy je na věci člověk sám. Mrzí mě, že nemám nějakého pomocníka v zádech, který by se mnou do toho boje šel. Ale na druhou stranu cítím velkou podporu lidí, kteří šli se mnou na kandidátku proto, že já jsem lídr. Možná tam bylo několik chyb, které způsobily, že jsem skončil až sedmý. Ale ODS vyhrála. Díky tomu že jsem tu já, a vytvořil jsem kandidátku, která vyhrála. Byl jsem v top sedmičce. Za mnou už byla 200 bodů díra. A pak další. Já jsem skončil na 8. místě ze všech zastupitelů, kteří kandidovali, hned po panu Chládkovi.

Jak je to s tou opozicí uvnitř ODS?

Paní Čiberová-Nedvědová pracuje vehementně na programu občanské kavárny. To už myslím není věc ODS, chodí tam převážně lidé, kteří mají vůči ODS pouze kritický názor. Paní Čiberovou i Rudolfa Pánka už jsem vyzval, jestli se jim nelíbí v ODS, můžou ČSSD podporovat veřejně, a nikoliv skrytě. Možná byla chyba takové lidi mít na kandidátce ODS. Svědčí o tom i počty hlasů např. v okrsku, kde paní Čiberová bydlí. Zde jsem měl 44 hlasů, a paní Čiberová v místě, kde ji všichni znají, 9. Ale jsem demokrat, budu dál s paní Čiberovou na férovku soutěžit, přestože jí je bližší ČSSD. Proto ji vyzývám, ať do ní vstoupí, ať nekazí image ODS.

Pavel Sklenička

« Zpět