Foto

Fanouškové na zpěvačku nezapomněli. Autogramiáda po skončení vystoupení byla nekonečná.

 

„Věděla jsem, že vypadnu, rock už není tak populární, jako kdysi“

Leona vystupuje s rockery od 13 let

Mezi největší hudební zážitky letošního autosalonu patřilo sobotní vystoupení Leony Šenkové. Sedmnáctiletá rockerka přijela v doprovodu maminky, která připomínala spíše její starší sestru. Působily velmi skromně. „Jenom si zajdu záchod, trochu se v autě namaluju a můžeme na to jít,“ odpověděla Leona, když jí pořadatelé nabízeli šatnu a ptali se, jaké přání by jí mohli před vystoupením splnit. Po koncertě si dala jedno malé pivo a celou hodinu se věnovala fanouškům a pak i novinářům.

Ze soutěže Československá superstar si tě budou lidé pamatovat asi nejvíce ve spojení s písní Lásko voníš deštěm od Marie Rottrové. Kdo vlastně soutěžícím vybírá písničky?

Napsali nám, ať si vybereme na každé kolo nějaké písničky. Ze tří, které jsem si pro každé kolo vybrala, pak vzali jen jednu. Rottrovou mi vybrali oni, a to mi asi nejvíce pomohlo. Přesto jsem tušila, že vypadnu. Rocková hudba už dnes není tak populární jako dřív. Diváci podporovali jiné žánry.

Co se dělo od té doby, co jsi skončila osmá v Československé superstar?

Když jsem vypadla, přišlo hodně nabídek pro moji kapelu Komat. Od ledna do srpna jsme měli spoustu koncertů. Hrajeme melodický heavy metal a rock. Vlastní věci, které jsou, myslím, docela poslouchatelné.

Mezitím ale vzniklo i tvoje CD.

To jsem točila v květnu na Slovensku. S Jimmym Cimbalou, který pro mě napsal hudbu i texty.

Jak vznikla tato spolupráce?

S Jimmym jsme si padli do oka, už když probíhalo druhé semifinále superstar. Zpívala jsem Cramberies, na sobě triko Komatu. Jimmy na mě koukal, já po něm, byli jsme si jako lidi sympatičtí. Asi na mně viděl, že žádná princezna z pohádky zrovna nebudu. Už v průběhu soutěže říkal, že by měl zájem pro mě něco napsat. Když jsem vypadla, druhý den mi volal, že zájem stále trvá. A v květnu jsme začali točit.

Kdo je vlastně Jimmy Cimbala?

Kytarista, který hrál v doprovodné kapele Československé superstar. Má svoji kapelu Metropolis, s kterou koncertuje převážně na Slovensku. Napsal pro mě hudbu i texty. Všímal si mě, mluvili jsme spolu o tom, co mám ráda, co se mi nelíbí a z toho pak vytvořil cédéčko.

Desku zastřešilo nějaké velké vydavatelství?

Vydala to agentura LGR, to je moje finanční a umělecká agentura. Křest CD byl 15. září v Praze.

Na CD s tebou nazpíval jednu písničku Richard Miller. To je docela pocta, ne?

Určitě. On si mě vyčíhal už v superstar. Pak jeho manager zavolal, jestli bych se s Richardem mohla sejít. Takže jsme si šli spolu sednout a slíbili si, že se mu ozvu. Po superstar jsme se sešli znovu, on mi řekl, že by si se mnou rád zazpíval a už to bylo.

Jaké to je, zazpívat si s tak velkým zpěvákem?¨

Příjemné. Je to sympatickej člověk.

Když se vydává deska pod velkým vydavatelstvím, zařídí, že se písničky hrají v rádiích, umělci jsou zváni do televize, jsou na titulních stranách časopisů apod. Kdo to vyběhá tobě?

Foto

Leona patřila k nejlepším zpěvákům Československé superstar. Dokázala to i na Rakovnickém autosalonu.

 

To všechno dělají kluci z mojí agentury. Já jen zpívám. Navíc stále studuji Střední odbornou školu pedagogickou v Čáslavi, to je asi 15 km od našeho domu v Přelouči. Takže na další věci nemám ani čas.

Jak dlouho vlastně zpíváš s Komatem?

Já zpívám odmalička. Už když jsem byla malinká, vlastně už u mámy v bříšku, protože máma taky zpívala. Když jsem šla do první třídy, nastoupila jsem rovnou do umělecké školy, kde jsem studovala akordeon a chodila na sólový zpěv. Asi tak v deseti letech mě chytil tvrdší styl muziky. Ve třinácti jsem si hledala kapelu a kluci od nás mi doporučili Komat z Chvaletic.

Kdy jsi vlastně zjistila, že máš mimořádný hlasový fond?

Nevím. Ač v Boha nevěřím, lidi říkají, že to mám právě od něj. Prostě zpívám.

Co tě čeká dál?

V listopadu nebo lednu budu objíždět Česko a Slovensko s Metropolisem a X Bandem. Také jsem natočila videoklip na píseň Věřím andělům. Režíroval ho Kryštof Hanzlík, který točí např. seriál Ulice. Za dva dny jsme to měli hotové.

Takže se dá říct, že chvíli o tobě nebylo vůbec slyšet, ale teď si to vynahradíš?

Na chvíli jsem se stáhla. Říkala jsem si, ať se superstaristi ukážou. Až se ta supermánie uklidní, a pak se uvidí, kdo na co má. Dala jsem si pauzu i kvůli škole, kterou studuji individuálně.

Na sedmnáct let máš velmi dobrou vyřídilku. Mohla bys moderovat.

Dík. No kdyby se něco naskytlo, asi bych do toho šla. Už jako malá jsem hrála divadlo, herectví i zpěv mě strašně bavily, ale nesnáším tělocvik. To je jediná věc, kterou nemám ráda. Mám to v sobě úplně zaseklý. Když mám cvičit nebo něco takového dělat, půl hodiny stojím a strašně se bojím, že si ublížím. To není z toho, že bych byla líná, ale strašně se bojím sportu.

Vídáš se s ostatními ze superstar?

Nejvíce jsme si rozuměli s Mirem Šmajdou, fandili jsme si, ale teď si každý děláme svoje. Kontakty máme, ale nevídáme se.

Takže parta se úplně rozpadla?

Určitě. S tím se dalo počítat. Už se nevídáme. Psala jsem si na facebooku s Dominikou Starou a taky mi psala, že se s nikým nevidí, maximálně na akcích, kde společně vystupujeme.

Dostáváš nabídky i na playbacková vystoupení?

Na halfplaybacková. Tedy že zpívám za doprovodu hudby z cédéčka. Já jsem ale spíš pro kapelu, ale chápu, že někdy nemá pořadatel vhodné prostory nebo dostatek peněz, aby si mohl dovolit pozvat i muzikanty. Ale raději mám samozřejmě vystoupení s kapelou.

To je vlastně sympatické, že kapela zůstala s tebou…

Spíš že já jsem zůstala s nimi (smích)! Když jsem byla v soutěži, kluci se strachovali, že se na ně …… Ale já nejsem taková, abych dala nos nahoru. Jsem s nimi odmalička. Mně bylo třináct, jim třicet, když jsme se dali dohromady. Takže jsme zůstali spolu.

Pavel Sklenička

« Zpět