Foto

Zdeněk Izer používá s oblibou drobných převleků na dokreslení atmosféry.

 

Politikům se věnuje minimálně, protože oni si dělají větší srandu z nás

Vyhrožoval mu jen „poštípaný“ bolševik

RAKOVNÍK. Humor Zdeňka Izera nepatří právě k mým oblíbeným. Přiznávám, že mi vadí jeho zemitost mnohdy až vulgárnost. Proto, když jsem zjistila, že zavítá do Rakovníka s pořadem Po plastice pípl, byla jsem na vážkách, zda ho požádat o rozhovor. Nakonec jsem se „pochlapila“ a jako už mnohokrát předtím jsem nakonec změnila názor. Dnes bych Zdeňka Izera označila jedním slovem – pohodář. Sešli jsme se před jeho vystoupením, on si zapálil a v klidu jsme si povídali. Zjistila jsem, že komediantství má v sobě, ale kromě něho má poměrně jasno v mnoha směrech.

Patřil jste k třídním šaškům?

Jo. Nosil jsem každý den ze školy dvě poznámky, jednu z vyučování, druhou z družiny. Dnes se divím, že to máma přežila. Komediantství jsem si s sebou nesl od základky. Uměl jsem napodobit nějaké kantory, na učňáku jsem dělal třeba učitele na elektriku. Když byl nemocný a měla suplovat matikářka, vlezl jsem za tabuli a mluvil jako on. Ona se jen omluvila, odešla a my byli hodinu bez učitele.

Napodobování hlasů jste dál zdokonaloval?

Protože jsem na vojně imitoval velitele útvaru a další lampasáky, zvali si mě na různé útvarové chlastačky. Za každé vystoupení jsem dostal opušťák. Aby měl politruk splněno, poslal nás na armádní soutěž umělecké tvořivosti. Udělali jsme asi desetiminutové pásmo, kde jsme předváděli i zpěváky. Po vojně jsem začal jezdit s kapelou Petra Hanniga, kde jsem dělal už jenom zpěváky. Po revoluci 20. listopadu jsem předváděl Husáka s Jakešem, ale tehdy se ještě nikdo nesmál. Nebylo totiž jisté, jak to dopadne. Pak nás Hannig nutil hrát během stávky, tak jsme se na něj vykašlali a začali jsme jezdit jen s muzikantem a od té doby to trvá.

Proč jste nikdy nenapodoboval zpěváky v televizi?

To je člověk hned zařazený v takové úzké škatuli, ze které se nedá vylézt. Snažím se, pokud něco dělám v bedně, aby to bylo bez napodobování.

Z nouze jste se vyučil automechanikem. Dělal jste ho?

Bohužel jo. Kvůli bolševikovi jsem se nedostal na grafickou školu. Jako automechanik jsem dělal generálky Avií. Takže to je možná jediné auto, které bych dnes ještě opravil. Jinak už nejsem schopen si na autě udělat téměř nic, všechno šlo strašně dopředu. Ještě vyměnit pneumatiku, ale do výměny oleje bych se nepustil.

Čím jezdíte?

Líbí se mi americká auta, protože zatímco se Evropou dvakrát prohnala válka, tam už vymýšleli blbosti, které se dnes teprve začínají dávat do evropských aut. Mám Cadillac, ale pochopitelně dřív byla auta kvalitnější, dnes je to spotřební zboží jako všechno ostatní, takže vydrží pět let a pak se začnou sypat.

Dočetla jsem se, že jste rybář a chováte psy. Není to na vás příliš klidná a usedlá zábava?

No, chovám psy... Mám je doma na zahrádce a dva prominenty v bytě. Navíc jeden z nich emigroval k sousedce, protože u ní může spát v posteli.

Máte různé rasy, takže o vás neplatí, že páníček se často podobá svému psímu miláčkovi?

To ne, ale za plotem máme debilní sousedku. Ta má načerno chovnou stanici a ti její psi jsou jí podobní, protože se chovají stejně debilně.

Vzhledem k vaší komunikativnosti mi k vám nesedí ani to rybaření...

To vzniklo tak, že jsme jezdili s partou lidí do Dobronic u Bechyně. Po pěti letech jsem si tam koupil chatku, ale protože tam otevřeli vodní elektrárnu, která řeku naprosto zmršila, měsíc před povodněmi jsem ji prodal. Noví majitelé jsou urputní lidé, přestože jim chata potom ještě shořela, postavili ji znovu. Já tam dodnes jezdím za známými a na houby. Na ryby i kvůli šestileté dceři teď nemám čas.

Když už zmiňujete dceru, je po vás? Co když se bude ve škole projevovat stejně jako vy?

No, je to kašpar. Poznámky pochopitelně očekávám. Ale my to máme rozdělené na hodný – zlý, jako to bylo v Bartolmějský u výslechu. Já jsem hodnej a na výchovu je máma.

Budete ji spíše podporovat, když bude chtít jít ve vašich šlépějích?

Rozhodně jí nebudu v ničem bránit, ať si dělá, co ji baví. Budu ji podporovat, pokud to nebude prostituce nebo dealerství drog.

Fóry si vymýšlíte, nebo chodíte do hospod či jinam čerpat nápady?

Vymýšlím si je, ale někdy do nich zamontuju to, co jsem slyšel. Většinou tam jsou parodie na televizní pořady. Obvykle to musí být fakt strašný pořad.

Řekl jste parodie, vzpomínám si, jak jste si dělal legraci ze zabetonovaného Ukrajince na zahradě Přemka Podlahy. A nedávno jste v televizi vystupoval coby nadšený zahrádkář...

Já měl vždycky strašnou srandu z lidí, kteří v pátek naložili prkna a kolečko a jeli na chatu. S rodiči jsem podobně musel na naši parcelu do Průhonic, kde jsme pleli záhonky a okopávali brambory. Mě to ukrutně nebavilo. Díky tomu, že jsem se odstěhoval za Prahu a koupil domek, kde pětinu zahrady tvořil asfalt, nechali jsme ho rozbít, zlikvidovat a navezli jsme hlínu. Pozemek jsem vlastníma rukama zatravnil, ale pak jsem zjistil, že to je strašná plocha na sekání. Teď tam kličkuju, vymýšlím záhonky, abych nemusel tolik sekat. Hlavně moje klíště vybírá kytky, které se jí líbí a ty sázíme. Takže je ze mě zahrádkář, i když mě malá párkrát pěkně vytrénovala. Po pěti letech se nám chytly hořce, vykvetlo prvních sedm květů, a ona právě začala chodit a jednou mi je přinesla urvaný i s hlínou.

Existuje někdo, z koho si střílíte nejraději?

Rád jsem si dělal srandu z politiků, ale postupem doby jsem zjistil, že lidé včetně mě jsou z politiky tak otrávení, že už to ani není na humor. Takže těm se věnuju minimálně, protože oni si dělají větší srandu z nás.

Naštval jste někdy někoho tak, že by vám vyhrožoval?

No, komunisty. Vždy, když jsem si z nich dělal srandu, psal mi nějakej poštípanej bolševik, že si mě najdou, že mi rozbijou hubu. Jak si prý můžu dělat srandu ze strany, kterou volilo devět set tisíc lidí. Ale už podle písma bylo vidět, že to je dement. Tak jsem to nebral tak strašně vážně.

Jak jste vycházel s komunisty za totality?

Odmala jsem byl vychovávaný v tom, že bolševik není úplně to pravé ořechové, co by tu mělo být. Pamatuju si, jak mi babička ukazovala na nábřeží baráky rozstřílené od Rusů. I můj otec byl hrozný antikomouš, prostě jsem v tom vyrůstal a neměl jsem je rád také.

Letos se blíží volby, víte koho volit?

Z té party, co tam je, ne. Vážím si knížete Schwanzerberga, ale že bych to měl hodit Kalouskovi, tak zase takovej střelec nejsem. Vím, že ve stranách nebude vždy všechno ideální, jsem pravicový volič, ale že bych volil ODS, když vidím, co tam je, to ne. A socany už vůbec. Je to ostuda, takovou dobu po revoluci platit daně na to, aby tam ti šmejdi seděli.

Svého času jste byl poměrně dost často v televizi, dnes už ne. Nechystáte nějaký pořad?

Máme v šuplíku asi dva, tři projekty, ale televize asi mají momentálně všechno hotové, protože nikdo nic nedělá. ČT připadá, že můj humor není dostatečně veřejnoprávní, na Primě nedělají lautr nic a na Novu nechci já. Zbytek televizí má sledovanost 3%, a to je skoro škoda energie a všeho, navíc nemají peníze na výrobu jakýchkoli pořadů. Takže zatím nikdo nic.

Lenka Pelcová

« Zpět