Za napadení lékaře
dostal dva roky

RAKOVNÍK (bed/peg). Na dva roky nepodmíněně poslal v pátek Okresní soud v Rakovníku do vězení s ostrahou dvacetiletého Radka Komárka z Kladna, který vloni v srpnu napadl a zranil v kempu Višňová lékaře záchranné služby Pavla Rusého z Rakovníka.

Ten do kempu přijel spolu se zdravotní sestrou a řidičem sanitního vozu, aby ošetřil Komárkova staršího bratra Michala. Na místě však zdravotníci zjistili, že Michal Komárek je pouze opilý a nehrozí mu nebezpečí ohrožení života. "I když jsme mu nabízeli opakovaně vyšetření, několikrát ho odmítl. Byl verbálně agresivní a nenechal se přesvědčit," uvedl Pavel Rusý. To potvrdila i přítomná zdravotní sestra Zdeňka Pertlová. Proto se záchranáři rozhodli k návratu do Rakovníka. "Když jsem šel do sanity zapsat časy výjezdu, přistoupil ke mně jiný mladík, o němž jsem se později dozvěděl, že to byl bratr muže, k němuž jsme byli voláni, něco zadrmolil a najednou přilétla rána. Vůbec jsem ji nečekal a ani nevím, jak jsem se ocitl mezi sedačkami," popsal své napadení našemu listu krátce po napadení Pavel Rusý. Zatím co lékař skončil v rakovnické nemocnici, kde byl dva dny hospitalizován a dalších osm dní v pracovní neschopnosti s otřesem mozku, se zlomeninami nosu a spodiny očnice, skrýval se útočník Radek Komárek před policisty, kteří po něm vyhlásili pátrání. "Uvědomil jsem si pozdě, že jsem v podmínce, a proto jsem z kempu utekl a schovával se," vysvětlil soudu Radek Komárek, který má za sebou už dva tresty a dva měsíce před napadením rakovnického lékaře byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za loupež.

Obžalovaný, jeho bratr Michal i další svědek Lukáš Durkaj se snažili napadení lékaře omluvit tvrzením, že se choval hrubě a opilého muže nazval buzerantem. To však popřela nejen přítomná zdravotní sestra, ale i řidič sanitky Pavel Vacínek a konečně i samotný Rusý.

Státní zástupce Jaroslav Schöller navrhl pro obžalovaného nepodmíněný trest, protože podle jeho názoru se minulé tresty minuly účinkem a Komárek se nadále chová jako násilník, nemá úctu k lidskému zdraví a zejména pod vlivem alkoholu je agresivní.

Soudce Stanislav Kos návrh státního zástupce akceptoval, neboť nemohl - vzhledem k podmínce v době spáchání činu - jiný než nepodmíněný trest uložit. Svůj výrok soudce Kos mimo jiné zdůvodnil tím, že důvod napadení lékaře byl malicherný a v případu nevidí žádné polehčující okolnosti.

Jiného názoru je Komárkův obhájce Lukáš Pech, který v závěrečné řeči prohlásil, že mandantův čin nebyl tak nebezpečný a jako trest by stačilo uložení veřejně prospěšných prací.

Obžalovaný Radek Komárek se proti verdiktu soudce na místě odvolal, státní zástupce se práva na odvolání vzdal. Kauza tedy bude pokračovat u Krajského soudu v Praze.

"Myslím, že rozsudek odpovídá tomu, co se v létě událo. i když je jasné, že při něm hlavní roli sehrály jeho předchozí tresty. Kdyby měl trestní rejstřík čistý, za samotné napadení by mu nejspíš soud uložil lehčí trest. Doufám jen, že odvolání a jeho projednávání u krajského soudu bude už pouhou administrativní záležitostí. Už tak mě celá věc stála spoustu času," říká k rozsudku napadený lékař.

« Zpět