Od ledna mají podle ministra zdravotnictví lékařská zařízení šetřit

Z vyhlášky si zatím hlavu nedělají

RAKOVNICKO. Jak se zdá, úsporná opatření ministra zdravotnictví Davida Ratha zatím regionální lékaři neberou příliš vážně. Novou úhradovou vyhlášku stanovující, že mají letos uspořit minimálně 2% z částky, kterou předepsali pacientům za léky a léčebné pomůcky například v loňském roce, řada z nich ani nečetla. Pro většinu z nich je to paskvil, který nic neřeší.

O názor jsme požádali praktickou lékařku MUDr. Evu Kasalickou z Křivoklátu, která je současně předsedkyní okresního sdružení praktických lékařů. "Zatím čekáme na úhradovou vyhlášku od ministerstva zdravotnictví. Tou bude určeno, že pojišťovna nám uhradí jen 98 % nákladů za léky a další pomůcky, než jaké jsme měli v loňském roce. v praxi to znamená, že to, co předepíšeme pacientům nad tuto částku, budeme muset zaplatit ze svého," vysvětluje lékařka. Podle ní rozhodně není možné nepředepisovat životně důležité léky, ale vadí jí, že vláda pacientům neřekla, že se musí šetřit. "Nejsem proti šetření, ale za jasných pravidel. To znamená, že jsou přesně určeny léky, které jsou nebo nejsou hrazeny z veřejného pojištění. To nová vyhláška neřeší," doplňuje Kasalická

Podobně i praktický lékař MUDr. Václav Češka ordinující v nemocnici s poliklinikou v Novém Strašecí míní, že o úsporných opatřeních mluví pouze ministr David Rath. "Žádný přípis od svého zaměstnavatele na stole nemám. Jsou to jen politické boje ministerstva zdravotnictví a hejtmanů. Osobně postupuji tak, jako jsem postupoval vždycky, to znamená s maximálním ohledem na zdraví pacienta," říká Václav Češka a zároveň ujišťuje, že nikdy nepředepisoval lék dražší, pokud jej mohl nahradit lacinějším se stejnými účinky. "To podle mě nedělá žádný lékař. Na druhou stranu hledat zdroje v úsporách podle mě není řešení," kroutí hlavou Češka, jehož zaměstnavatelem je ředitel rakovnické nemocnice.

Ani ten nemá o úhradové vyhlášce valné mínění. "Nevěřím, že vyhláška zůstane v této podobě, neboť takto by nás výrazně nutila omezit zdravotní péči. v současné době probíhá její vážné připomínkování a předpokládám, že dojde k upřesnění řady věcí. Vždyť dnes ani nevíme, jestli ta 2% máme šetřit z vyfakturované částky pojišťovně nebo z proplacené," říká ředitel rakovnické nemocnice Michal Stehlík. Podle něj žádná omezení na základě vyhlášky nečiní, naopak, všechna oddělení nemocnice jsou v současnosti plná.

Sláva Vaic

« Zpět