Vydělával na nelegálních kopiích CD

RAKOVNICKO. Sedmadvacetiletý muž z Rakovnicka, který si přivydělával nelegálním kopírováním herního softwaru pro herní konzoli Playstation, způsobil majitelům autorských práv za tři měsíce škodu 184 305 korun. Policisté nyní zahájili trestní stíhání. Po skončení vyšetřování případu může pachatel očekávat i trest odnětí svobody až na dva roky.

Sedmadvacetiletý muž je stíhán pro trestný čin Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Jeho případ policisté šetří ve čtyřech bodech. Pachatel na sebe prvně upozornil v první polovině ledna, kdy nechal na internetu zveřejnit inzerát s nabídkou prodeje herního software pro Playstation 2. Objednávka na sebe nenechala dlouho čekat, a tak 18. ledna poslal na dobírku objednané zboží prvnímu zákazníkovi. Jednalo se o čtyři nelegálně zhotovené kopie CD, kterými způsobil obchodní společnosti z Prahy škodu 6 330 korun.

"Policie dále zjistila, že v přesně nezjištěné době poloviny roku 2005 neoprávněně užíval na svém sestaveném osobním počítači herní konzoli, kterou měl upravenou k účelu přehrávání kopií CD. Přehráváním kopií způsobil škodu čtyřem společnostem. V případě obchodní společnosti SONY Czech se jedná o čtyřiačtyřicet nelegálních kopií CD a škodu 62 460 korun, společnost Microsoft připravil neoprávněným užíváním osmi kopií CD a aplikačního softwaru o 41 460 korun, společnost Adobe systems Intercorporated o 26 320 korun, neboť užíval nelegálně zhotovenou kopii CD s aplikačním softwarem s titulem Adobe Photoshop 5.0. Ve čtvrtém případě byla škoda ve výši 1 999 Kč způsobena společnosti CD projekt Czech za užívání nelegální kopie CD pro herní konzole SONY Playstation 2," přibližuje Ladislav Renza, náměstek ředitele rakovnického okresního ředitelství policie.

Ve třetím bodě je stíhán z důvodu, že neoprávněně užíval na svém sestaveném osobním počítači aplikační komerční software s tituly, k nimž mají autorská práva čtyři společnosti, které tak celkem přišly o necelých 40 tisíc korun. V posledním bodě se pachatel provinil opět kvůli inzerátu zveřejněnému na internetu, kdy na základě objednávky poslal v březnu dalšímu zákazníkovi čtyři nelegální kopie CD se softwarem pro herní konzoli Playstation, a v únoru jedno nelegální CD. V tomto případě vznikla autorským společnostem škoda 6 340 korun. "Muž tedy úmyslně neoprávněně zasáhl do zákonem chráněných práv k autorskému dílu," uzavírá Ladislav Renza.

Markéta Polívková

« Zpět