Smrt Soni byla nešťastná náhoda

MUTĚJOVICE. Případ záhadné smrti jedenáctileté Soni Krupkové z Mutějovic byl odložen. Policisté se na základě výsledků vyšetřování a různých expertíz přiklánějí k variantě, že se koncem loňského srpna na dvoře statku stala nešťastná náhoda, která bohužel skončila tragédií. Žádné stopy nevedou k tomu, že by za smrtí Soni stála cizí osoba.

Tragédie se odehrála v Mutějovicích vloni 31. srpna, kdy v podvečer nalezla starší sestra Zuzana jedenáctiletou Soňu oběšenou na ocelovém lanku ve vraku automobilu. Podivný způsob smrti rodinu a veřejnost šokoval. Postup vyšetřování, kdy policie z počátku případ považovala za sebevraždu, velmi kritizovala matka malé Soni. Ani nikdo ze známých nevěřil, že by usměvavé dítě spáchalo tak drastickým způsobem sebevraždu.

Po desetiměsíčním šetření, hodnocení výpovědí svědků, znaleckých posudků a konzultaci se státním zástupcem policie případ minulý týden odložila. "Ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak. Nebyly zjištěny takové skutečnosti, na jejichž podkladě by mohl být učiněn závěr, že byl spáchán trestný čin. Účast cizí osoby, nebo že by někdo přišel na dvůr za účelem nezletilou zabít, bylo jednoznačně vyloučeno. Biologické stopy zpod nehtů i stopy na ocelovém lanku vyloučily kontakt s cizí osobou. Ve věci se kriminalisté přiklání spíše k tomu, že se stala nešťastná náhoda při hře," přibližuje René Černý, tiskový mluvčí rakovnické policie.

Některé stopy, které mohly vést k vraždě, vyšetřování a vyhodnocení expertíz vysvětlily. Podle výsledků vyšetřování kupříkladu ranka na čele Soničky a rozbité okno vozidla vznikly až pádem těla na vrak poté, co se při záchraně dítěte podařilo lanko přeříznout. To se potvrdilo i při rekonstrukci události. "Odborník z oboru forenzní biomechaniky dospěl k závěru, že k zatažení prvotní smyčky bylo zapotřebí vyvinout sílu 10,3 kilogramů, což je jedenáctileté dítě schopno vyvinout. Zároveň bylo vyloučeno, že by nezletilou k vraku někdo vlekl, neboť by to na těle zanechalo stopy, které při pitvě nalezeny nebyly. Kriminalisté ve spolupráci se soudními znalci a experty provedli také expertízy z oboru mechanoskopie, biologie, chemie, psychologie a také dvě grafologické expertízy," říká René Černý.

Markéta Polívková

« Zpět