KSČM pravděpodobně podpoří rozpočet jako celek, proti zůstává ČSSD

Rozšíření KC zřejmě projde

RAKOVNÍK. v pondělí odpoledne mělo zastupitelstvo města Rakovníka projednat rozpočet na rok 2006. Nejvíce diskutovanou položkou se zdála být nákladná rekonstrukce kulturního centra, proti které se od počátku stavěly opoziční strany KSČM a ČSSD. Jak jsme však zjistili, původní vlna odporu vůči investici opadla a zejména zástupci KSČM se rozhodli podpořit rozpočet v navrhovaném znění.

S nedostatečnou kapacitou kulturního centra se potýkají kromě vlastní příspěvkové organizace, která objekt spravuje, i všichni další nájemci. Od pořadatelů plesů, výstav či prodejních akcí. Není žádným tajemstvím, že kapacita sálu, která čítá kolem 320 míst, je běžně pronajímateli sálu překračována, hlavně pak při maturitních plesech. "Můžeme být rádi, že se dosud nic nestalo. Kdyby ale nedej bože vypukl požár, důsledky by nesli pořadatelé akce v plné míře," poukazuje na nebezpečí při porušování protipožárních opatření šéf KC Jiří Karel.

Stavební úpravy, které pro město navrhl a projektově zpracoval za 422 tisíc Kč architekt Karel Zuska, kapacitu sálu zdvojnásobí. Sál má být rozšířen směrem do ulice na Sekyře a z boku ve směru k parkovišti získá chybějící únikové schodiště. Součástí rekonstrukce bude nová vzduchotechnika a sociální zařízení pro všechna podlaží. Vítězem výběrového řízení se zřejmě stane firma VCES, a. s., která nabídla cenu 27 609 668 Kč, zhruba o 1,2 miliónu méně než Stavební podnik Rakovník a o dva a půl miliónu méně než Energie Kladno. "Z původních sedmi firem, které si vyzvedly dokumentaci, se nikdo další nepřihlásil. Odrazil je zřejmě termín dokončení. Rekonstrukce by měla být hotova už do konce srpna tohoto roku," vysvětluje starosta Zdeněk Nejdl.

Proti stavbě se zpočátku stavěli zástupci KSČM, ale nakonec názor změnili. "Do návrhu rozpočtu se podařilo prosadit některé věci z našeho volebního programu, hlavně výměna oken a studie na rekonstrukci výtahu v domě s pečovatelskou službou na Wintrově náměstí. Proto zřejmě rozpočet podpoříme v plném znění včetně přístavby KC," řekl nám před jednáním zastupitelstva Miloslav Kubínek. v opozici tak zůstávají sociální demokraté. "Místní organizace ČSSD také vnímá potřebnost rozšíření kapacity KC, je to sice věc důležitá, ale ne prioritní. Úkolem číslo jedna pro nás zůstává obchvat. Je potřeba na něj začít vytvářet finanční rezervu. Stát ani EU nám nikdy nedá celou částku. Měli jsme začít šetřit na obchvat už dávno, a pokud nezačneme teď, nezačneme nikdy," míní předseda MO Jiří Ludačka.

Pavel Sklenička

« Zpět