Péče o seniory stále nejasná

NOVÉ STRAŠECÍ. Vzhledem k tomu, že Středočeský kraj o rok prodloužil termín, do kdy bude zabezpečovat chod Pečovatelské služby, mají případné subjekty, které péči o seniory po 1. lednu 2007 převezmou, ještě chvíli na rozmyšlenou.

"S krajským úřadem jsme se domluvili, že si jasno uděláme do konce června. Do té doby musíme podat na kraj nějaké stanovisko. Buď o převedení celé Pečovatelské služby, tak jak je, nebo nějakou uzavřenou dohodu s Rakovníkem, Jesenicí, Křivoklátem a dalšími obcemi o případném rozdělení služby, nebo nějaký jiný model," uvedl novostrašecký starosta Jakub Kleindienst. Podle jeho slov existují v podstatě dvě alternativy řešení situace. "První je převzít Pečovatelskou službu celou, tak jak existuje dnes. Moc se do této varianty ale nehrneme, protože je velmi neekonomická. Mnohem reálnější mi připadá druhá alternativa. Podle ní by se v rámci okresu měli dohodnout starostové velkých obcí, kdo by jakou část Pečovatelské služby převzal. Ideální by bylo, aby vybraná obec byla centrální pro širší okolí. Každý by pak od kraje převzal to, co se mu bude k jeho teritoriu hodit."

Podle Kleindiensta to ale bude v každém případě znamenat založit obecně prospěšnou společnost, která bude Pečovatelskou službu provozovat. "V tom případě nebude nutné držet se striktně zákonných cen za poskytované služby, protože zákon silně pokulhává za realitou. Přístup se musí změnit. Není možné, aby město Nové Strašecí doplácelo ročně na Pečovatelskou službu 800 tisíc korun. Postarat se o seniory je především povinností státu," dodal novostrašecký starosta.

Tomáš Bednařík

« Zpět