Na tahu jsou lékárníci

RAKOVNÍK. Před časem jsme informovali o tom, že rakovničtí lékárníci jsou svolní držet nedělní pohotovosti v případě, že město poskytne finanční příspěvek, který by jim pomohl pokrýt náklady spojené s pohotovostní službou.

Protože při jednání předsedkyně Okresního sdružení lékárníků (OSL) Dariny Svobodové se senátorem Marcelem Chládkem, který myšlenku zřízení víkendových pohotovostí inicioval, zazněl termín červenec, zeptali jsme se obou zainteresovaných stran, vedení města a OSL, jak jednání pokročila.

„V pondělí 25. května mě navštívila předsedkyně Okresního sdružení lékárníků (OSL) Darina Svobodová s tím, že zpracuje návrh, za jakých konkrétních podmínek by byly lékárny schopny zajišťovat nedělní pohotovosti. Hovořili jsme o tom, že kromě rakovnických lékáren by je mohly držet i lékárny v Novém Strašecí,“ odpověděl starosta Zdeněk Nejdl. Podle jeho slov by se mělo jednat o čtyřhodinovou nedělní pohotovostní službu zajišťovanou v denních hodinách, kdy časový harmonogram určí sami lékárníci. „Je otázkou, jak kdo na tuto částku přispěje. Podle mého názoru by zhruba třetinu mohlo pokrýt dotací město, třetinu Středočeský kraj, který má o zřízení pohotovostí zájem, a třetinou by měly přispět i lékárny. Vše je ale ještě otázkou jednání. Vyzval jsem paní Svobodovou, aby mi připravila písemný návrh, který okamžitě předložím k projednání radě města. Zatím jsem ale nic neobdržel,“ doplnil Zdeněk Nejdl.

„Návrh předložíme panu starostovi ve středu 17. června, aby ho mohl projednat v radě a v zastupitelstvu, které bude 22. června. Město resp. město a kraj by se měly podle našeho návrhu podílet na hodinové sazbě zhruba 240 korunami, lékárny pak asi 80 korunami,“ říká předsedkyně OSL Darina Svobodová a dodává, že by byla ráda, kdyby si občané sami formou nějaké ankety určili, které otevírací hodiny by pro ně byly optimální.

Pokud se týká novostrašeckých lékáren, jsou – podle doktorky Svobodové – připraveny pohotovosti držet. „S městem ještě nikdo o případné podpoře nejednal. Pokud by k tomu došlo, projednáme vše v radě. Víc k tomu zatím nemohu říct,“ odpověděl novostrašecký starosta Pavel Vaic na otázku, zda město zřízení lékárenských pohotovostí podpoří.

Tomáš Bednařík

« Zpět