Preventivní akci Tachometr versus radar využily stovky řidičů

Kromě Raportu jezdí všichni pomaleji

RAKOVNÍK. Nový dopravní zákon a zavedení bodového systému se stalo ústředním tématem letošních prázdnin. Také proto se společná preventivní akce týdeníku Raport, dopravního inspektorátu Policie ČR a firmy Autostop, při níž jsme řidičům umožnili konfrontaci tachometru s policejním radarem, setkala s nečekaně příznivým ohlasem. Ve čtvrtek 13. července na ni přijely do areálu Na Spravedlnosti více jak tři stovky aut. Výsledek měření byl pro mnohé překvapením. Zjistilo se, že většina vozů jezdí v průměru o 5 kilometrů v hodině pomaleji, než ukazují tachometry.

Už před 13. hodinou se před Autostopem tvořily fronty. Začátek akce totiž mírně zkomplikovala drobná dopravní nehoda, při níž návěs po složení nových škodovek lehce nacouval do policejního vozidla čekajícího na zahájení. Na místo tak muselo dorazit náhradní policejní auto z terénu a začátek se tak lehce přehoupl přes 13. hodinu. Pak už se ale vozidla soustředila na odstavné ploše a po krátké instruktáži se ve skupinách po pěti začala rozjíždět do Luženské ulice. Tam se měla obrátit a rychlostí 50 km v hodině absolvovat měřený úsek směrem k Autostopu, kde se pak prostřednictvím policejní vysílačky řidiči dozvěděli, kolik ve skutečnosti jeli. Přestože se akce uskutečnila za plného provozu, k žádnému dalšímu karambolu už nedošlo a policejní kontrolou prošly od 13 do 15 hodin více jak tři stovky automobilů.

Většině aut naměřili policisté o něco méně, než ukazoval tachometr. Převažovaly hodnoty 44 až 47 km v hodině. Výjimkou byl Ford, který zřejmě díky větším kolům namontovaným svépomocí dosáhl rychlosti 62 km v hodině. Šedesátkou jela také jedna Škoda 120 a též redakční Renault Kangoo, jehož vadu tachometru jsme tušili. "No to bychom měli za dva body a dva tisíce korun," oznámil nám Stanislav Hurt poté, co mu Barbora Menoušková ze služební Felicie musela zopakovat, kolik jela červená dodávka v barvách našeho listu. Rekord opačným směrem vytvořila dáma v červeném "pragolfu", který se místo padesátky belhal jen rychlostí 37 km v hodině. " Byl to dobrý nápad. Děkuju. Ale ještě by mě zajímalo, kolik byste mi naměřili na devadesátce," řekl nám Jiří Jedlička z Rakovníka, který si úsek projel dvakrát a jeho desetileté Felicii policisté pokaždé naměřili 46. A protože i šéfům Autostopu a dopravního inspektorátu se akce líbila, přislíbili jsme si její zopakování na začátek září.

Pavel Sklenička

« Zpět