Legendární škola Paraplíčko v neděli lehla popelem

Červený kohout ozářil město

RAKOVNÍK. v neděli, krátce před setměním mohli občané z Rakovníka i širokého okolí pozorovat ojedinělý úkaz. Po obloze se od kopce na Spravedlnosti směrem na západ valil široký pruh hustého dýmu. Jeho příčinou byla hořící dřevěná budova někdejší základní školy zvaná Paraplíčko.

Bývalí žáci 3. základní školy Paraplíčko budou moci na svoji "alma mater" jen nostalgicky vzpomínat nad fotografiemi. Krátce po tom, co v ní někdo uplynulou neděli založil oheň, lehla popelem. Červený kohout z nízké dřevěné budovy ozářil okolo půl páté odpoledne široké okolí a přilákal do blízkosti požáru pěknou řádku Rakovničanů. Mnohým přítomným se při pohledu na oheň leskla slza v oku. "Shořelo mi kus mého mládí," povzdechla si Slávka Filipová, která bydlí nedaleko a jako žačka navštěvovala tuto svéráznou školičku od 1. do 4. třídy. "Chodili sem oba naši kluci. Nejdřív Ota a pak Petr," vzpomíná i přítomný důchodce Ota Sklenka.

I když rakovničtí hasiči přijeli záhy po nahlášení požáru, mohli rychle postupující požár papundeklové budovy více méně jen lokalizovat a bránit jeho rozšíření na okolní finské domky. "Bylo jen otázkou času, než k něčemu takovému dojde," lamentuje jeden z obyvatel finských domků, který bydlí v domku blízko školy. "Již několikrát jsme na město hlásili, že se zde scházejí bezdomovci a feťáci, ale nikdo s tím nic nedělal. Teď je to vyřešené."

Na příčinu požáru jsme se zeptali Lenky Junkové z tiskového oddělení krajského HZS. "Bylo zjištěno úmyslné zapálení neznámým pachatelem. Kromě rakovnických a stochovských profesionálních sborů zde zasahovali ještě dobrovolní hasiči z Chrášťan, Řevničova a Lužné. Škoda na shořelé budově je vyčíslena na částku 800 tisíc korun."

Jak se nám ale podařilo zjistit, budova není v majetku města, ale Středočeského kraje. Správcem nemovitosti pak je Masarykova obchodní akademie v Rakovníku. "Dům jsme před čtyřmi roky převzali od školského úřadu. Byl v dezolátním stavu a pro naši školu prakticky nevyužitelný. Majitele (Středočeský kraj - pozn. red.) jsem několikrát vyzýval k jeho urychlenému prodeji. Dosud se to nepodařilo," sdělil nám ředitel MOA Miloslav Blecha.

Sláva Vaic

« Zpět