Ročník 28
Číslo 49
06. 12. 2018

Foto RAKOVNÍK. Rakovničtí pivovarníci „odstartovali“ letošní advent ve zcela světském duchu. Ve spolupráci se ZUŠ uspořádali na pivovarském dvoře zabijačku. O vepřové pochoutky (a nejen o ně) byl velký zájem, o čemž svědčila nekonečná fronta u prodejního stánku. Duševní potravu obstaraly školní kapely Grippeds a The Smallpeople a také dixieland Brass Band. Pánové se na zabijačkovou produkci dostavili v řeznických blůzách se zmijovkami na hlavách a z balkonu pivovaru vyhrávali koledy.

 • Chtělo by odbahnit, říká správce

  RAKOVNÍK. S vodou v koupališti je to opačné jako s uhlím na otop. Její kvalitu musíte řešit v zimě, neboť během koupací sezóny je už pozdě. Jen málokoho z přítomných překvapila tužba správce Romana Jaška při nedávném výlovu Tyršáku. Při brodění v metrové vrstvě bahna si vybavil zelenou vodu i varování hygienika uprostřed parného léta a zvolal: „Chtělo by to odbahnit“.

 • Mým cílem je výstavba nové knihovny

  Na post místostarosty se po čtyřech letech vrací Jan Švácha (53 let, Společně pro Rakovník). Funkci vykonával po boku starosty Zdeňka Nejdla celých dvanáct let od roku 2002 do roku 2014. Poslední čtyři roky byl řadovým členem zastupitelstva.

 • Pod Václavem luxusní byty

  RAKOVNÍK. Restaurace Pod Václavem je pojem, který už na aktuální mapě Rakovníka nenajdete. Osud objektu čp. 2085 v Družstevní ulici je přitom poměrně pestrý a již brzy najde nové obyvatele. Mění se totiž na nájemní byty.

 • Hrabání listí i v lese?

  RAKOVNÍK. Hrabání listí prý uklidňuje a patří dokonce k oblíbeným činnostem klientů v psychiatrických léčebnách. Ovšem někdy může mít i zcela opačný efekt a způsobit naopak rozčilení. Přesně to se stalo občanům, kteří sledovali úklid listí v lesoparku Jamka. Snímky a vtipné komentáře o statečných horolezcích se i hned objevily na sociálních sítích a problematikou se bude zabývat dokonce i komise pro životní prostředí. Na stole tak leží několik otázek: kde všude listí uklízet, a kde ho naopak zachovat, co je pro přírodu šetrnější a kolik peněz taková legrace vlastně stojí?

 • „Autoškola“ za plotem věznice

  ORÁČOV. Když se odsouzení při ukončení trestu loučí na bráně s personálem věznice, ze všeho nejvíc si obě strany přejí, aby se pokud možno už nikdy neviděly. Jenže vyhnout se jen obvyklému pozdravu na shledanou zdaleka nestačí. Důležité je, aby za plotem čekala rodina, bydlení a hlavně práce. Větší šanci na uplatnění na pracovním trhu by mohli získat odsouzení, kteří minulou středu obdrželi přímo v areálu věznice Oráčov osvědčení k řízení vysokozdvižného vozíku. Během krátké doby to byla již druhá skupina a týdeník Raport mohl být při závěrečných zkouškách.

 • Zahájili přípravy na stavbu kanalizace

  NESUCHYNĚ. Výběr zhotovitele projektové dokumentace. To je první krok, který udělali nesuchyňští zastupitelé proto, aby mohl být v obci vystavěn kanalizační řád a čistička odpadních vod. V současné době jsou domy v Nesuchyni připojeny na vlastní jímky, které musejí jejich majitelé několikrát do roka vyvážet, nebo na takzvané domácí čističky odpadních vod. To by se ale mělo během několika let změnit.

 • Legiovlak poprvé a naposled

  RAKOVNÍK. Ačkoliv je dvacet devět let po revoluci a dříve nežádoucí témata jsou otevřená a přístupná, obecná povědomost o vzniku a funkci čs. legií v první světové (tzv. velké) válce je obecně dost chabá. Generace vyrůstající za totality se o nich vůbec nic ve škole neučila. Kdo měl zájem, získával vědomosti pokoutně třeba nasloucháním vyprávění pamětníků za zavřenými dveřmi. Důvodem byl T. G. Masaryk a jeho postoj k bolševické revoluci v Rusku, minulým režimem přímo zbožštělé.

 • Řada důležitých věcí ztratí svůj význam

  Katka Loukotová je neúnavným poutníkem. Po světě i uvnitř sebe

  Str. 7

  Když chybí náhradní díly, vyrobí si je sami

  O lokomotivy se v Lužné starají zaměstnanci i nadšenci

  Str. 4

  Sklady obilí plné jedu

   

  Neblahé dědictví uprostřed KolešovicStr. 9

« Zpět