Ročník 18
Číslo 14
01. 04. 2008

Foto Lenka PelcováKarolína Kříženecká při krátkém rozhovoru s Karolínou Jirkovou a Jiřím Krobem, držiteli ocenění za celoživotní propagaci sportu.

 • „Psík“ králem sportovců

  RAKOVNÍK. Ve čtvrtek 27. března se zcela zaplněné Kulturní centrum dozvědělo výsledky ankety týdeníku Raport – Sportovec okresu Rakovník za rok 2007. Jméno vítěze zaznělo krátce po jednadvacáté hodině z úst moderátorů Karolíny Kříženecké a Pavla Skleničky, kteří pozvali na podium zástupce rodiny Martina Psohlavce.

 • Také matky neplatí výživné

  RAKOVNÍK (peg). Policie vyhlásila celostátní pátrání po třicetileté Vladimíře Vackové ze Třtice. Na hledanou vydalo Okresní státní zastupitelství v Rakovníku předběžný souhlas k zadržení pro trestný čin zanedbání povinné výživy. Žena od října 2006 neplatí na svoji nezletilou dceru a na výživném dluží 15 tisíc korun. Vladimíra Vacková je štíhlá, vysoká 165?cm, má hnědočerné dlouhé vlasy, hnědé oči a snědou pleť.

 • Nahradí Kinkala Hrbek?

  NOVÉ STRAŠECÍ. V minulém čísle Raportu jsme uveřejnili vyjádření Miloslava Kinkala (MPR) k jeho odstoupení z funkce předsedy kontrolního výboru. Tento článek vyvolal odezvu u místostarosty Jaroslava Hlíny. „To, co tvrdí pan Kinkal, je zavádějící. Není pravda, že předložil plán činnosti na první pololetí roku 2007 na prvním zasedání zastupitelstva. Bylo to na druhém 22. března. A to, že mu byl schválen pouze okleštěný návrh, také není pravda. Zastupitelstvem nebyly schváleny ty body, které nebyly v souladu se zákonem. Naopak jsem se v sobotu dozvěděl od jednoho z členů kontrolního výboru, že výbor se nesešel ani jednou za celý loňský rok.“

 • Pohotovosti škodí byznysu

  RAKOVNÍK. „S takovou samozřejmostí, s jakou dnes v lékárnách platíme za recept, by měly lékárny držet pohotovostní služby,“ píše Martina Staňková v dopise na str. 7, kde popisuje svoji víkendovou anabázi za antibiotiky, jež nutně potřeboval její syn. Zajímalo nás, co takovému názoru říkají kompetentní osoby a samotní lékárníci. „Pohotovostní víkendová služba je pro lékárny nerentabilní. Před několika lety, kdy byl zrušen státní příspěvek, který tuto službu dotoval, jsem spočítala, že bychom ročně prodělali 50 tisíc korun. Za 24 hodin by si na sebe lékárna, držící službu, nevydělala,“ tvrdí Darina Svobodová, majitelka rakovnické lékárny U Parku a předsedkyně okresní komory lékárníků. „Lidé si myslí, že regulační poplatek 30?Kč za recept nám zůstane, jako třeba zůstává lékařům. My z něj ale odvádíme DPH a další poplatky a spočítali jsme, že ze 30?Kč nám prakticky zbude 3,60 Kč,“ vypočítává. Podle Dariny Svobodové po zavedení regulačních poplatků poklesl v její lékárně odběr léků předepsaných na recept zhruba o třetinu. „V naší republice se šíleným způsobem plýtvalo léky vydanými na předpis. Od ledna se situace začíná měnit. Lidé chodí většinou jen k jednomu lékaři a s léky lépe hospodaří,“ doplňuje.

 • Mladík zemřel ve vraku Octavie

  RUDA. Nebezpečný úsek silnice z Rakovníka na Rudu, který je označený dopravní značkou jako místo častých nehod, si v úterý ráno připsal další oběť. Při vážné nehodě zemřel dvacetiletý mladík, který jel v nepřehledném úseku příliš rychle.

 • Starosta za týden

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Za týden již budeme moudřejší v souvislosti se jménem třetího možného starosty v Novém Strašecí. „Kandidátům jsme dali termín na vyjádření do 8. dubna,“ říká předseda místní organizace ODS Vilém Žák.

 • „Speciálku“ chce Bram

  RAKOVNÍK (ps). O budovu bývalé speciální školy „na mlejnku“ se ucházejí tři zájemci. Nejvyšší nabídku zaslal na město Milan Brabec s razítkem firmy Bram – výroba oken.

 • Matylda potěšila, Luna zazářila

 • XXXII. Wintrův Rakovník přinesl pestrost i kontroverzní kusy

 • Blíže na str. 4

 • Taneční dvojice musí zaujmout dokonalou sehraností

 • Václav Melč se protančil až do reprezentace ČR

 • Čtěte na str. 9

 • Mánek předsedou komory

 • Okresní agrární komora má od března nového šéfa

 • Podrobnosti na str. 3

 • Už ne služba, ale byznys

 • Na problematiku lékárenských pohotovostí lze od doby jejich zrušení nahlížet dvojím pohledem. Tím prvním je pohled pacienta, který se náhle ocitne před nutností zakoupit lék, a představa, že si pro něj musí jet do 30?km vzdáleného Kladna, navíc v nedobrém zdravotním stavu, jej děsí. Tím druhým je pohled lékárníka – byznysmena, pro nějž je prioritou výdělek, nikoliv služba pacientovi. Věřím lékárníkům, že pohotovost je záležitostí nerentabilní. Z mého úhlu pohledu (= potencionálního pacienta) mně však nepřijde, že při počtu osmi lékáren v okrese by pohotovostní služba jednou za dva měsíce některou lékárnu zničila. Myslím, že tvrzení Dariny Svobodové, že by lékárna prodělala nejméně 50 tisíc korun ročně, by spíš mělo znít, že by vydělala ročně o 50 tisíc méně, což není jedno a totéž. Chápu i její slova, že dnes nikdo nechce pracovat zadarmo, a ještě na tom prodělat. Nejsem si ale jistý, zda filosofie „paciente, přines nám v týdnu hodně peněz a o víkendu si jeď pro léky do Kladna nebo do Prahy,“ je tím pravým ořechovým. Bývaly totiž doby, kdy pro obchodníky (na něž se dnes lékárníci pasovali) platilo rčení: „Náš zákazník, náš pán!“ A to i v případě, že na něm někdy nevydělali tolik, kolik si představovali. Myslím, že se tomu říkalo etika...

 • Tomáš Bednařík

 • Místo Štíbra Jirátko?

 • RAKOVNÍK (ps). V pondělí 7. dubna bude rakovnické zastupitelstvo volit chybějícího místostarostu. Vše nasvědčuje tomu, že na post uvolněný po nástupu Luďka Štíbra do funkce ředitele gymnázia Zikmunda Wintra bude kandidovat jediný uchazeč. Tím by podle názoru starosty Zdeňka Nejdla mohl být stávající člen rady Jan Jirátko (ODS). Schůze se uskuteční od 17 hodin ve Wintrově síni radnice.

 • Radnice bez spojení

 • RAKOVNÍK (ps). Hned několik odborů městského úřadu se během minulého týdne ocitlo bez telefonního spojení. Funkční zůstala jen faxová čísla a mobilní telefony vedoucích odborů, které úřad zveřejnil na webových stránkách. Na vině byla havárie teprve dva roky staré telefonní ústředny v objektu na Sekyře. Od pondělí je ústředna opět plně funkční.

 • Zakletá provozovna?

 • RAKOVNÍK (ps). Již podruhé vypíše město Rakovník pronájem nebytových prostor na Husově náměstí. Bývalá prodejna zahradnických potřeb provozovaná ÚMK Rakovník osiřela od ledna. Jako první v soutěži uspěla firma Baboon, která však od záměru odstoupila. Úřad proto zaslal dopis druhému v pořadí s dotazem, zda jeho zájem o pronájem nebytového prostoru trvá. Protože ale dopis zůstal bez odezvy, bude provozovna nabídnuta k pronájmu znovu.

 • Uzavírka silnice

 • LUBNÁ (peg). Silnice od křižovatky „Na Lapáku“ směrem do Lubné je od pondělí 31. března uzavřena. Objížďka je vedena přes Rakovník kolem ZZN. Během týdne budou na silnici probíhat opravy propadlé vozovky. Oficiálně je uzávěrka povolena do pátku 4. dubna, odbor dopravy městského úřadu však očekává, že by silnice mohla být, vzhledem k rozsahu prací, otevřena i dříve.

« Zpět