Foto

Členské výstavy jsou místem družného setkávání Amforáků a jejich příznivců.

Zamyšlení nad budoucností rakovnického fotoklubu

Bude Amfora dál pojmem, nebo jen vzpomínkou?

Právě probíhající 57. výstava fotografií fotoklubu Amfora na rakovnické radnici dává divákovi nahlédnout pod pokličku celoročního snažení tohoto spolku. Vystavený soubor přes svou různorodost nenechává nikoho na pochybách, že tvůrčí potenciál klubu nechybí navzdory úctyhodnému věkovému průměru vystavujících. Zároveň však klade otázku, která se stále častěji objevuje v úvahách Amforáků. Co bude dál, zůstane Amfora synonymem amatérské fotografie na Rakovnicku a jak dlouho ještě?

Tři kmenoví členové si už potykali s osmdesátkou, další tři je ještě o několik let trumfnou. Mladší jsou v Amfoře minoritou a ani Ti nepatří do mládežnické kategorie. Systematická výchova fotografického dorostu nepatřila bohužel ke klubovým prioritám.

„Jsme jedním z nejdéle nepřetržitě fungujících spolků ve městě. Byla by škoda tuto kontinuitu přerušit či ztratit,“ říká nestor klubu Jindřich Richter.

Fotografů je na Rakovnicku dost a dost dobrých, ale tisk fotografií a jejich vystavování jsou pro většinu z nich v době rozšíření sociálních sítí bezdůvodné. A to je základním důvodem, proč nemají potřebu shromažďovat se ve spolcích.

Jiný názor má zakládající člen klubu Pavel Nejman. „Fotograf nosí určitý záměr v hlavě, může udělat i řadu snímků, ale teprve fotka na papíře prokáže, jak byl jeho záměr dobrý,“ míní a dodává: „Stěžejní pro klub není už jen fotografování, ale i setkávání se nad kolekcemi fotografií jiných klubů z Čech a Moravy. Jsme účastníky dvou fotografických mapových okruhů, v každém z nich je asi patnáct klubů napříč republikou, je o čem mluvit“.

Amforáci zatím plánují do roku 2025, kdy bude jejich klubu šedesát. Ale co potom?

„Ctíme sadařskou zásadu, že zmlazení je riskantní, ale jediná cesta, jak prodloužit užitný věk starého stromu. Proto jsme stále otevřeni pro nové mladší zájemce,“ říká lídr Amfory Václav Hvězda. Sebere někdo z mladších amatérů hozenou rukavici?

Zdeněk Radvan, člen Amfory

« Zpět