Objekt pro sociální bydlení případně pro uprchlíky

Zrekonstruovali bytový dům

JESENICE. Obecní bydlení je někdy jedinou možností, jak zajistit střechu nad hlavou pro sociálně slabé občany. Ví to stát i kraje, které v tomto směru finančně podporují města a obce. V Jesenici jeden takový bytový dům před nedávnem zcela zrekonstruovali.

Bytový dům čp. 220 je jeden z původních domů ve městě. Sloužil jako škola, dům pro učitele, pak ho využíval Český červený kříž a následně se stal majetkem obce, která ho využívá pro sociální bydlení. Jenže byl už ve špatném stavu, a tak prošel nutnou opravou.

Kompletní rekonstrukce

„Rekonstruoval se celý dům od sklepa po střechu. Dělaly se nové konstrukce, rozvody, ale i koupelny, byty jsme zařídili kuchyňskými linkami, vestavěnými spotřebiči,“ vysvětlil starosta města Jan Polák.

I stavební úpravy byly rozsáhlé. „Nechali jsme si udělat projektovou dokumentaci na základě sond a průzkumů. Ale jelikož byl dům v tu dobu obydlen, nedal se udělat celkový průzkum. A ty části, které se odhalily až při stavebních úpravách, kdy se rozebíraly konstrukce, byly ještě v horším stavu, než se předpokládalo,“ řekl.

Musel se tedy udělat nový projekt na statiku domu, což práce velice zdrželo. Cihly z obvodních zdí, které se již drolily, se odstranily a vyzdily se nové. Udělat se musely i nové stropy a podlahy. Zateplila se střecha, která také prošla kompletní výměnou, a i fasáda domu. „Inspirovali jsme se z dobových fotografií a na fasádě jsme nechali udělat ozdobné prvky a římsy. Je také barevně rozdělena, kdy první patro zdobí cihlový obklad, zbytek domu pak matně bílá barva,“ popsal starosta.

Úprava dispozic

Prostor se i dispozičně upravil a v domě vzniklo více bytů, než tam bylo před rekonstrukcí. „Z velkého bytu v přízemí vznikly dva nové byty. V prvním patře se byty pouze opravily. Další změny proběhly v podkroví, kde jsme měli část půdy nevyužitou. Tam vznikly dva nové byty a jeden původní se rozdělil na dva,“ uvedl Jan Polák. K dispozici jsou tedy byty od nejmenší garsonky až po byty o velikosti 2 + 1.

Dům je určen pro sociální bydlení, což byla i podmínka jedné z použitých dotací. Původním nájemníkům město nabídlo jiné bydlení a většina z nich se zpět už vracet nechce. „Udělali jsme již předvýběr nájemníků z pořadníku a teď budeme zkoumat, zda splní podmínky nájmu pro sociální bydlení. Stěhovat by se pak mohli během prázdnin,“ řekl starosta.

Sociální bydlení a místo pro uprchlíky

V domě si nechávají také prostor pro ukrajinské uprchlíky. „Zjistili jsme, že byty se mohou použít i pro ukrajinské uprchlíky, a tak jsme vyčlenili dvě bytové jednotky pro případ potřeby,“ vysvětlil starosta.

S rekonstrukcí domu se začalo loni na jaře, dokončena byla letos v červnu. Náklady se pohybují okolo 20 milionů korun a na rekonstrukci město čerpalo dotaci na snížení energetické náročnosti domu a také na sociální bydlení. Obě podpory pokryly více než polovinu celkových nákladů.

Renáta Fryčová

« Zpět