Z devatenácti bytových jednotek si obec tři ponechá

Byty budou hotové v listopadu

ŘEVNIČOV. Rozhodnutí začít s přestavbou bývalé ubytovny JZD na byty právě na jaře minulého roku bylo pro obec Řevničov opravdu šťastné. Smlouvu se stavební firmou uzavřela ještě před prudkým nárůstem cen stavebního materiálu. Kdyby začala jen o pár měsíců později, vyšla by přestavba podstatně dráž. Práce zatím probíhají podle plánu, termín dokončení, jímž je letošní listopad, by se měl dodržet.

Firma drží slovo i cenu

„Měl bych to asi raději zaklepat, ale zdražování materiálu se nám do cen nepromítlo. Jedeme podle uzavřené smlouvy, takže podle původního ceníku. Na firmu jsme měli štěstí. Co si řekneme, to platí, drží slovo a práce uprašuje. Možná se podaří bytový dům dokončit ještě před termínem. Nicméně ČEZ nám ho napojí na elektřinu až v listopadu, takže se tím nic moc neuspíší. Samotný prodej bytů beztak necháme až na nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních voleb,“ říká starosta Jiří Petráček.

Bývalá ubytovna pro česáče a sezonní brigádníky je velkým zděným domem se třemi podlažími. Obec ji koupila v roce 2000 od správce konkurzní podstaty. Už tehdy uvažovala o její přestavbě na byty. Čekala však na vhodnou dobu, kdy bude mít splaceny všechny úvěry na velké investiční akce a našetřeno dost finančních prostředků. Stavební práce začaly vloni v únoru. Řevničov je financuje pouze z vlastních zdrojů.

„Zvenčí už je vše hotovo. Fasáda se dělala na jaře. Teď probíhají dokončovací práce, jako jsou omítky, obklady, sádrokartony, zásuvky a podobně. V domě bude devatenáct bytů. Tři z nich si obec ponechá a bude je pronajímat, ostatní prodá do osobního vlastnictví. Obecní byty i standardně vybavíme, v bytech určených k prodeji nebudou kuchyňské linky, podlahové krytiny a dveře. Každý má o svém bydlení jiné představy, tak ponecháme na majitelích, aby si je pořídili podle vlastního vkusu,“ vysvětluje starosta.

Zájemci už se hlásí

Tím, že si obec tři byty ponechá, bude současně členem budoucího sdružení vlastníků bytových jednotek. Ačkoli se prodej zatím nikterak nepropaguje, zájemci už se starostovi ozývají. „Zrovna před chvílí mi volala paní z Vysočiny, aby se informovala. O bytech se dozvěděla od své vnučky, která u nás bydlí. Prodej se ale bude řešit opravdu až poté, co bude hotovo. Hodilo by se nejprve udělat den otevřených dveří, aby se zájemci a také místní mohli podívat, jak to uvnitř vypadá. Na novém zastupitelstvu bude, vypočítat cenu za metr čtvereční obytné plochy a začít byty nabízet,“ říká Jiří Petráček.

Koupili i další pozemek

V souvislosti s bytovým domem obec před nedávnem koupila za čtyři miliony korun pozemek s garážemi v Zahradní ulici. Znalec odhadl cenu nemovitosti na 4 226 tisíc korun, majitelka ji nabídla obci přednostně. „Pro koupi jsme měli dva hlavní argumenty. První byl ten, že jsme tím získali prostory pro parkování obecní techniky, která zatím musí stát pod širým nebem, a druhý ten, že jde o nemovitost v blízkosti dokončovaného bytového domu a můžeme si tak ohlídat, aby se do budoucna nestaly garáže zdrojem hluku, který by budoucí obyvatele obtěžoval. Tím, že bude objekt v našem vlastnictví, se zbavíme možných budoucích problémů. Jedná se o velké garáže, v nichž mělo JZD zaparkované autobusy, takže mohlo být jejich využití různé,“ vysvětluje starosta.

Markéta Hartlová

« Zpět