Bazén ušetří za vodu i její ohřev

RAKOVNÍK. Snížit platby za vodu a energie se teď snaží každý řádný hospodář. Mezi ně patří i správce rakovnického akvaparku. Odstávku provozu kvůli reklamační opravě by tu chtěli využít i k instalaci zcela nové technologie „recyklace prací vody z pískových filtrů“. Převratnou novinku objevil ředitel ÚMK, která je provozovatelem areálu, na konferenci Asociace bazénů a saun.

„Protože mě to zajímalo, jel jsem se podívat, jak to funguje, do městských lázní ve Zlíně a byl jsem nadšen. Proto jsem se obrátil na vedení města a tam jsem získal podporu pro realizaci. V současné době budou technologii instalovat též v Berouně a Slaném,“ uvedl Dušan Godeša.

„Stávající bazénová technologie, která pracuje na klasickém principu pískové filtrace a dezinfikuje na bázi chlóru a doplňkové dezinfekce ozonem, shromažďuje mechanické nečistoty na bazénových filtrech. Ty je nutné čistit zpětným proplachem vodou a vzduchem. Při tom vzniká velké množství prací vody. Může se jednat o 5 až 20 m3 vypuštěných za cca 3 až 6 minut. Tato voda musí být nahrazena vodou čerstvou. Jedná se o 30 – 60 litrů na návštěvníka a den. Nová technologie recyklace prací vody z pískových filtrů má za úkol vodu, která je použita na vyprání filtrů a byla by vypuštěna do kanalizace, vyčistit na parametry pitné vody a následně vrátit do bazénů. Navíc čištěná voda ztrácí jen v minimální míře svoji teplotu, tudíž dochází k úspoře nákladů i za ohřev,“ doplňuje tisková mluvčí radnice Kateřina Hradilová.

Na základě výše uvedených skutečností ÚMK dodala nákres včetně výkazu výměr pro potřeby výběru dodavatele nové technologie. Předpokládaná cena díla je 3 miliony korun bez DPH. Dle odhadu může dojít k úspoře až milion Kč ročně. Investice se by se tedy měla vrátit za pouhé tři roky.

Pavel Sklenička

« Zpět