Foto

Olešenská náves je jedním z míst, kde studie počítá s revitalizací veřejného prostoru. Foto -ref-

Občanům nejprve představili urbanistickou studii

Plánují revitalizaci veřejných prostor

OLEŠNÁ. Veřejné místo pro odpočinek nebo pro sport. To si přeje občan každé obce. A k tomu, aby byla veřejná prostranství tvořena ve stejném duchu, dopomáhá urbanistická studie. Tu si nechali zpracovat také v Olešné a na začátku května ji představili občanům.

Parky, zelené plochy, upravená náves, ale také sportoviště. To pomalu začíná být standardem každé, i menší obce. Na Olešné tyto prostory zatím chybí nebo nejsou zcela udržovány. Proto si zastupitelé nechali, pro jejich realizaci, zpracovat urbanistickou studii.

Pohled odborníků

„První myšlenka vznikla z kraje tohoto volebního období. Začali jsme o tom uvažovat, protože Olešná, co se týká veřejného prostoru, má dost velké rezervy. Veřejným prostorem je myšleno, jak vypadá a co nabízí. Odpočinkové prostory, které lákají k tomu, že by tam člověk strávil nějaký čas, u nás chybí. Takže jsme začali uvažovat o tom, že bychom to měli nějak napravit,“ vysvětlila místostarostka obce Miroslava Křížová. A protože se rozhodli vzít to, jak se říká „z gruntu“, oslovili architekty. „Byly kolem toho ze začátku takové otazníky, ať už na zastupitelstvu i částečně ze strany občanů, jestli to Olešná opravdu potřebuje. Protože jsme malá obec, tak jestli je nutné nechat si zpracovávat nějaké architektonické návrhy. Nakonec to prošlo a já musím říci, že jsem za to hodně ráda. Protože si myslím, že to potřeba je. Protože, když se ten prostor dobře uchopí, může nabídnout lepší kvalitu. A myslím si, že to i za ty peníze určitě stojí,“ řekla.

Doprava na návsi

Studie řeší například náves nebo sportovní plochy v obci. „Řešili jsme především centrum obce. Olešná je trochu specifická v tom, že je to obec, která vznikla kolem zámku. Takže původní centrum bylo trošku někde jinde, než je to aktuální. Naše současná náves je kolem obecního úřadu, kostela a prodejny. Ta je ale ve stavu dost neutěšeném. Takže tento prostor jsme chtěli vyřešit,“ prozradila.

A to nejen z hlediska estetického, ale také z pohledu bezpečnosti. „Je tam dost komplikovaná doprava, která není nijak řešena. Není tam oddělená zóna pro pěší a pro auta. Vjezdy a výjezdy z této části jsou nepřehledné a je to skoro až nebezpečná situace.“

Pro odpočinek i pro sport

A když už by se rekonstruovala náves, studie počítá také se zelenou plochou. „Za kostelem máme parčík. Teď už je tam dosti přerostlá zeleň, je to nepříliš udržovaný prostor, ale přitom velice hezký. Teče tam potok, takže tu může být i nějaký vodní prvek. Prostor bychom chtěli využít jako klidové místo,“ vysvětlila. Urbanistická studie řeší také prostory pro sport. Jednak u místní sokolovny, kde je sokolská louka, ale také sportoviště v areálu restaurace U Barona.

„Je to urbanistická studie, nic závazného, jako třeba územní plán. Mínili jsme to jako první výkop, takový začátek, abychom probudili nějakou diskuzi, aby začaly vznikat náměty k dalším úpravám,“ řekla místostarostka.

Občané mají o diskuzi zájem

Veřejná diskuze, které se zúčastnili i autoři studie, proběhla v pondělí 9. května. „Občané se zajímali, pokládali otázky, takže to splnilo účel, se kterým jsme do toho šli. A docela byli i se studií spokojení. Byli rádi, že by tu vznikl další zelený prostor. Ale i další věci, o kterých bude potřeba vést diskuze, právě jako úprava sportovních ploch. Ale vesměs to přijali velmi kladně,“ zhodnotila.

Nyní dají čas občanům na prostudování záměru a posléze by chtěli začít s realizací prvního projektu. „Nejprve jsme to chtěli občanům představit. Teď bychom chtěli po nějakou dobu nechat studii zveřejněnou jak na webu obce, tak i na úřadě, aby do ní mohli nahlédnout i ti, co nemohli na projednávání přijít.“

Realizace prvních projektů

„Následně bychom chtěli ještě podpořit diskuzi mezi občany a pak začít vybírat projekty k realizaci. Je u toho velká výhoda, že nemusíme dělat vše najednou, i v části na návsi si můžeme vybrat to nejpalčivější, což je doprava. A přitom mít v ruce jakousi kuchařku, zásobník projektů, který určí budoucí podobu obce,“ uzavírá místostarostka.

Renáta Fryčová

« Zpět