Foto

Luboš Hejda

 

Válka letošní chmelařskou sezonu neohrozila

Chmelařům vzrostly náklady

RAKOVNICKO. Válka na Ukrajině sice znemožnila některým brigádníkům, s nimiž se v zemědělství počítalo, zapojit se do jarních prací, ale nebylo jich tolik, aby to letošní chmelařskou sezonu ohrozilo nebo ochromilo.

„Brigádníky si chmelaři nasmlouvávají rok dopředu. Z Ukrajiny mají většinou lidi k technice, takže traktoristy nebo obsluhy strojů. Ti, co dostali povolávací rozkaz, museli zůstat na Ukrajině, ale jejich místa se podařilo obsadit. Pracovních sil je dost. Ostatní brigádníci jsou jiné národnosti, zejména Bulhaři nebo Rumuni a těch se válečný konflikt nedotkl,“ říká Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele. Práci v zemědělství našli také někteří uprchlíci z válečných zón.

Na březnový řez a dubnové zavěšování a zapichování drátku nyní na chmelnicích navázalo zavádění chmele. „Čas řezu určuje čas zavádění. Zatím jsou naštěstí podmínky příznivé a nutnost zavádění je rovnoměrně rozložena. Pokud by se ochladilo, růst by se zarazil a rozdíly by se vyrovnaly. Všechno by rostlo naráz a bylo by pro chmelaře náročnější stihnout zavést všechny porosty, které to potřebují,“ vysvětluje předseda.

Počasí je zatím příznivé, neškodilo by jen více vláhy, která po velmi suché zimě v půdě chybí. Chmel ji nyní ke svému růstu nutně potřebuje. Aby se dobře vyvíjel a měl hodně květů, musí se do konce června vyšplhat na vrchol drátěné konstrukce.

„Samotný chmel nám zatím starosti nedělá. Horší je to s nárůstem nákladů. Prudce vzrostly ceny hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Děsí nás i nárůst cen energií a pohonných látek. Zdražila nafta do traktorů a bůhví, jak to bude do budoucna s plynem. Sušárny jsou většinou na plyn nebo LTO, uhelných zůstalo minimum. Aby bylo v létě vůbec čím sušit,“ říká Luboš Hejda.

Velmi podražil i drátek. Někde až o sto procent. U hnojiv je nárůst ještě vražednější. Mnohdy jsou až o 200 procent dražší než v minulém roce. Jde o celosvětový problém. Výkupní ceny chmele jsou naopak nasmlouvány na rok dopředu, takže se do nich nárůst nákladů nemůže promítnout. Chmelaři se proto obávají, že se jim pěstování chmele letos vůbec nevyplatí.

Markéta Hartlová

« Zpět