Žalobu na prezidenta rozhodl soud v Rakovníku

Omlouvám se, Zdeňku. Miloš

RAKOVNÍK. Dříve spolupracovníci, avšak po té, co Zdeněk Šarapatka upozornil na přípravu kompromitujících materiálů na vysokou političku ČSSD Petru Buzkou (kauza Olovo), upadl u tehdejšího předsedy vlády Miloše Zemana v nemilost. Odplata se naskytla v listopadu 2017, kdy Miloš Zeman už coby prezident ČR prohlásil v TV Barrandov, že svého někdejšího spolupracovníka ze svých služeb „vyhodil pro neschopnost“.

Žaloba na Miloše Zemana, který má trvalé bydliště na Lánech, se po pěti letech dostala před Okresní soud v Rakovníku.

Jako občan

„Prohlášení prezidenta ve veřejném prostoru mě poškodilo. Navíc nebylo pravdivé. Z úřadu vlády jsem odešel na vlastní žádost,“ řekl nám před vstupem do soudní síně Zdeněk Šarapatka (do roku 2021 známý i jako radní ČT).

Podle Šarapatky případ v jeho prospěch odsoudil už pražský obvodní soud. Po odvolání Miloše Zemana potvrdil rozsudek také pražský městský soud s tím, že prezident „není ze zákona zodpovědný“ a musí se za něj omluvit stát. To místo prezidenta učinilo ministerstvo financí, ale záhy si svůj postup rozmyslelo a podalo odvolání k ústavnímu soudu. Ten vydal nález, ze kterého vyplývá, že pokud by se Miloš Zeman měl omlouvat, tak ne jako prezident, ale jako občan.

Dopis s omluvou

Rozhodnutí ústavní soudu tak případ vrátilo na samý začátek. To se potvrdilo během jednání v Rakovníku, neboť žalobce i žalované strana přinášeli důkazy ve svůj prospěch. Po více než dvouhodinovém jednání nakonec soudce Vladimír Loutocký vynesl rozsudek. Na jeho základě je Miloš Zeman povinen do sedmi dnů odeslat na adresu žalobce dopis v předepsaném znění, ve kterém se za dehonestující výrok Zdeňku Šarapatkovi omlouvá. Dále je žalovaný povinen zaplatit náhradu za náklady řízení.

„Jsem spokojen, protože soud potvrdil rozhodnutí předchozích soudů o tom, že prezident lhal. Samozřejmě očekáváme sérii odvolání, až do vítězného promlčení. Ale to už je hanba samotného prezidenta republiky,“ konstatoval Zdeněk Šarapatka.

Na dotaz, zda přeci jen není pravděpodobné, že by omluvný dopis prezident poslal, Šarapatka odpověděl: „Pokud má zbytky soudnosti, tak by se se omluvit měl. Ale vzhledem k tomu, že Miloše Zemana znám a všichni víme, jak reaguje ve veřejném prostoru a jak se vyjadřuje o svých oponentech, tak tu omluvu příliš optimisticky nevidím.“

Sláva Vaic

« Zpět