Leží v parku, pijí alkohol a jsou hluční

Brigádníci způsobili rozruch v obci

KNĚŽEVES. Pamatujete si na filmový muzikál Starci na chmelu? Na středoškoláky, kteří na chmelových brigádách zažívali své první lásky? Chmelové brigády probíhají stále, jen středoškoláky na polích vystřídali brigádníci. A ti působí místním obyvatelům starosti. Jsou totiž z různých koutů Evropy a jejich způsob života se mnohdy neshoduje s tím, na jaký jsme zvyklí.

Své o tom ví i obyvatelé několika obcí na Rakovnicku, kam každoročně, třikrát do sezóny, chmeloví brigádníci jezdí a několik týdnů tak s nimi žijí v jejich obci. Stejně je na tom Kněževes. Chmelařská obec, kam kdysi jezdilo i několik tisícovek lidí na chmelové brigády.

Jiný kraj, jiný mrav

Jenže časy se mění a středoškoláci z polí zmizeli. Vystřídali je zprvu Slováci, Ukrajinci i Vietnamci. Protože ale mzda za těžkou práci není vysoká, pracovat na pole jezdí nyní převážně Romové, a to nejen z Čech, ale i z východního Slovenska. A právě ti působí místním největší obavy.

„Vůbec nám nevadí, že jsou to Romové. Bylo by nám jedno, i kdyby byli třeba puntíkatí. Ale ať se chovají slušně. Ať se přizpůsobí našemu stylu života, když jsou u nás na návštěvě,“ vysvětluje jedna z obyvatelek Kněževsi.

Brigádníci jsou totiž podle některých místních velice hluční, dělají nepořádek a noční klid jim už vůbec nic neříká. V Kněževsi už musela dokonce několikrát zasahovat i policie. „Leží v parku, křičí, neustále pijí alkohol, vykonávají tam dokonce i potřebu. Když jsou na ubytovně, která stojí v centru obce, jsou strašně hluční, vyhazují skleněné lahve a další odpadky z okna,“ popsala situaci.

Navíc chodí v početných skupinkách, a to především u žen vyvolává obavy. „Určitě není příjemné, když jdete mezi třiceti chlapi a oni na vás něco pokřikují, pískají. Ale já si jich nevšímám,“ řekla nám další obyvatelka obce.

Situace se zhoršuje

Ne každý má s brigádníky starosti. Ti, co nebydlí v centru vesnice, o nich takřka neví. Další si už zvykli na to, že brigádníci, ať jsou odkudkoli, k chmelu a ke Kněževsi zkrátka patří.

Ale většina se shoduje, že je situace rok od roku svízelnější. „Je to každoročně horší a horší. Jezdí sem stále více nepřizpůsobiví lidé. Máme krásnou vesnici, krásný park, ale několikrát za sezónu se bojíme pustit děti samotné ven,“ řekla nám místní obyvatelka.

Kontaktovali jsme i předsedu místního zemědělského družstva, kterému ubytovna patří, Radka Gregora. Ten je zároveň i zastupitelem obce. Bohužel, k problému se nám vyjádřit nechtěl.

Ale podle slov starostky obce Aleny Králičkové přislíbil nápravu. „Já jsem to prověřovala, mluvila jsem i s předsedou zemědělského družstva. Ten mi řekl, že ne vše, na co si občané stěžují, je pravda, ale že zřídí nápravu. Nejspíš někoho pověří, aby dohlížel na dodržování řádu na ubytovně,“ vysvětlila starostka.

Nejlepší řešení

Řešením by podle místních byla ubytovna za obcí. Ale na to nemá obec a nejspíš ani družstvo vhodné prostory. „Určitě by to bylo nejlepší mít ubytovnu za obcí, jako to mají třeba v Kolešovicích. Pak by nedocházelo k takovým problémům. Ale ubytovny stojí několik desítek let v centru obce a jiné tu nejsou,“ vysvětlila Alena Králičková.

Jestli by problém vyřešil lepší výběr brigádníků, je otázkou. Na pole se totiž nikomu moc nechce a družstva tak nemají z koho vybírat. „Ptala jsem se lidí, kteří dělají na česačkách, a bylo mi řečeno, že pátý rok sem jezdí ti samí brigádníci. A ti zaměstnanci mi sami říkali, že s nimi žádné problémy nemají, že jsou v klidu, dokud na ně někdo nezaútočí,“ řekla a dodala: „Ale je pravda, že bych sama byla raději, kdyby sem jezdili méně problematičtí lidé.“

Renáta Fryčová

« Zpět