Foto

Ajka mezi obrovskou spoustou krabic a pytlů s pomocí pro ukrajinské uprchlíky.

 

Zapojili se jednotlivci, firmy i organizace

Rakovnicko pomáhá Ukrajině

RAKOVNICKO. I na našem okrese se ihned po vypuknutí bojů na Ukrajině zvedla obrovská vlna solidarity. Lidé chtějí jakkoliv pomoct, a to nejen válečným uprchlíkům, ale i těm, kteří se do bezpečí za hranice nedostali. Jelikož sbírek je obrovské množství a ochota pomáhat neustává, vzniklo v Rakovníku organizované místo pro pomoc Ukrajině.

Vše začalo krátce po vypuknutí války, když Václav Procházka zorganizoval sbírku humanitární pomoci u Alberta. Tehdy odtamtud odjelo pět zcela zaplněných dodávek věcmi a jídlem. Lidé, kteří se snažili pomoci, tehdy navázali kontakty a po zkušenosti u hranic se rozhodli pomoc centralizovat a tím i více konkretizovat.

Centrální sklad

Prostory pro sklad jídla, léků, dek a další pomoci nabídla Andrea „Ajka“ Nytrová Parobková v centru Drak na Falcu. „Skvěle se to rozjelo. Stále někdo chodí a nosí věci, které jsou potřeba. Už jsem musela zavolat i výpomoc na třídění, protože je toho opravdu hodně,“ řekla. V jednání jsou i další prostory, které by byly určeny výhradně pro oblečení, kterého je nejvíce a určitě bude časem potřeba. V pátek ráno pomohli s jeho stěhováním do centra Paleček studenti střední průmyslové školy.

Webové stránky

Uprchlíci ale potřebují mnohdy i další, nejen materiální pomoci, jako je ubytování, jednání s úřady, někdy i třeba zajištění lékařské pomoci. Dobrovolníci se tedy zorganizovali a konkrétní pomoc si rozdělili. Následně se rozhodli vytvořit také webové stránky www.rakovnik-ukrajina.cz pro lidi, kteří chtějí pomoci. „Najdete tam potřebné kontakty i seznam věcí, které jsou aktuálně potřeba,“ vysvětlila Ajka.

Výjezdy k hranicím

K ukrajinským hranicím už z Falca, kde centrum sídlí, odjelo několik naplněných dodávek i osobních aut. Václav Procházka byl první z nich. Dalším z řidičů byl i Petr Popelka s přítelkyní Kateřinou Plamitzerovou. Ti zamířili s pomocí do Vyšné Německé. A nazpět se nevrátili sami. „Jsme zpět! A s námi do Prahy jeli i tihle mladí, krásní, skromní lidé s úsměvem na rtech z města Oděsa a jejich psík. Dohromady jsme převezli z jejich rodiny za pomoci tří aut 9 lidí do Prahy, odkud dále pokračují směr Německo,“ napsal Petr na svůj facebookový profil. K lidé z Rakovnicka se s pomocí vydali už i přímo na Ukrajinu do bojových linií.

Nabídli ubytování

Našlo se také spoustu lidí, kteří chtějí nabídnout střechu nad hlavou. „Jsou to převážně rodiny, které chtějí pomoci. Ale nabídl se i pan Cafourek, který poskytne 50 míst v Cafexu,“ vysvětlila. Přihlásili se i dobrovolníci, kteří budou vozit Ukrajince na Kladno na cizineckou policii, aby se tu zaregistrovali k pobytu.

Zapojují se i další

A do práce se zapojily i další subjekty. Tím se pomoc podaří zacílit na více lidí. „Spolupracujeme za město s Honzou Šváchou, s Českým červeným křížem, včera volala paní z úřadu práce, že by také chtěli pomoci. Je to úžasné.“

Pomoc je potřeba stále a slouho ještě bude. Pokud se chcete zapojit i vy, obraťte se na některý z kontaktů, na výše uvedených webových stránkách.

Renáta Fryčová

« Zpět