Ceny za bydlení se „zbláznily“

RAKOVNICKO. Stačí se projít centrem města a hned máte jasno. Přímo na náměstí najdete prázdné výlohy s kontaktem na pronajímatele. Další nabídky nebytových prostor visí ve vývěskách realitních kanceláří. Co tu ale zoufale chybí, jsou volné byty nebo rodinné domy na prodej. A když se objeví, jsou většinou na těžko dostupném venkově. I tak ale stojí několik milionů korun.

Miliony i za ruiny

Starší RD 5+2 se 3 garážemi v Roztokách za 8,5 milionu. Starší dům v Děkově za 4,6 milionu, dva starší domy v rekonstrukci v Hořovičkách u hlavní silnice za 2,9 milionu. Prodej komerčního objektu v Hořesedlích za 4,5 milionu, dříve prodejna smíšeného zboží. Zde zaujme, jak realitka na rozdíl od města Rakovníka hodnotí Hořesedly jako skvělé místo s výhledem na očekávanou dostavbu dálnice. V Jesenici jsme objevili dům 5+1 za 2 miliony 950 tisíc. Ve Hředlích RD 2+KK za 3,2 miliony. Vůbec nejlevnější bydlení je teď k mání v Čisté, kde je na prodej RD 3+1 za 1,449 tisíc. Naopak nejvyšší cenovku jsme našli u penzionu s 35 lůžky v centru Rakovníka za 44 milionů.

Ve městech stejné cenovky

Vedle jedné z výloh jsme vzali za kliku a ujal se nás Tomáš Jirkovský z realitní kanceláře Re/Max. Ptáme se, jak je to teď na Rakovnicku s cenami bytů. „Teď třeba prodáváme formou aukce byt, který před šesti lety koupil můj známý za 1 150 000. Je to 3+1 v Novém Strašecí. Nyní je cena 4 miliony korun.“ Za to dříve byl nový rodinný dům, namítáme. „Ano, ale ten dnes stojí ve Strašecí 9 milionů, teď zrovna byl v nabídce, zděný dvougenerační, postavený za minulého režimu,“ vysvětluje.

Na otázku, jak si Nové Strašecí vede v cenové mapě ve vztahu k Rakovníku, doplňuje. „Je to tak nastejno. Oč je Strašecí blíž k Praze a k dálnici, tak o to je menší a má menší nabídku služeb. Počet restaurací, kultura, kino, divadlo, to vše rozhoduje o ceně nemovitosti. Rakovník je proto výborná adresa. Proto se setkávám s obrovskou poptávkou po jakémkoliv bydlení. Není problém cokoliv prodat, je problém se k volným nemovitostem dostat,“ míní.

Lidé prý hledají uplatnění pro své peníze, aby jim je neznehodnotila inflace. „Tento měsíc jsme prodávali byt ve Vojanově ulici, garsonku, ve 3. podlaží, pod střechou, 28 m3. Prodal se za 1,7 milionu. Osm z deseti zájemců, kteří se o byt ucházeli, to chtěli na investici, takže jim nevadilo, že byt byl i s nájemníkem. Ceny se dnes běžně draží formou aukce.“

Nadbytek „nebytovek“

Tomáš Jirkovský pracuje v realitách od roku 2005. Po celou dobu sleduje lineární nárůst cen. „Žádné skoky, ceny prostě pořád stoupají. Covid v tom nehraje žádnou roli, ten možná zvýšil ceny rekreačních objektů, když Pražáci nemohli z Prahy, pokud neměli chalupu či chatu. Ceny se tehdy zvedly a už tak zůstaly. Když jsem začínal, byl byt 3+1 za 1,2 milionu, dnes jsou to 4 miliony a pomalu to přestává stačit. A rostou i ceny nových bytů, kde se dostáváme k ceně 60 000 za metr. Za novou garsonku dnes chtějí developeři 2,5 až 3 miliony. A oni to za tu cenu bez problémů prodají.“

A jak to bude dál? „Jsou dva názory. Buď ceny stále porostou, až se dostaneme na úroveň cen bytů v evropských metropolích. Ale já si spíš myslím, že realitní trh má svůj cyklus a že časem přijde degrese.“

Ovšem, čeho je dostatek, to jsou nebytové prostory. „Těch je opravdu spousta a nikdo je do nájmu nechce. A to platí i o prostorech na náměstí s výlohami. Dříve lukrativní prodejny dnes jen těžko hledají využití,“ upozorňuje na další problém.

Pavel Sklenička

« Zpět