Stokrát denně nemá kde parkovat

RAKOVNÍK. Mít provozovnu ve středu města je snem každého restauratéra. Jenže poloha v centru má i své nevýhody. Parkování je tu zpoplatněno a některé ulice mají omezený režim, ať už pěší zónou nebo jednosměrkou. Provozovat v těchto podmínkách restauraci nebo občerstvení s rozvozem tak přináší komplikace.

Vít Škaloud začínal s podnikáním v Nádražní. Ale rozvoz jídel mu komplikovala jednosměrná pěší zóna se zákazem stání a semaforem na výjezdu. A tak se přestěhoval do Palackého. Získal tak větší prostory, a to včetně chybějících sociálek. Ale co se týče rozvozu, dostal se z louže pod okap. Objekt má sice vlastní průjezd, kde by teoreticky bylo možné vozidlo zaparkovat, ale v praxi je to nemožné, protože by z provozovny už nikdy nevyjelo kvůli autům parkujícím v ulici. Parkování je tu sice umožněno jen lidem, kteří tu bydlí, ale i to je takové množství aut, že v ulici nezaparkujete ani kolo.

Vít Škaloud se obrátil na radu se žádostí o vyhrazené parkovací stání za úplatu. „Rozvozů přibývá, je to i tím covidem. A tak jsme v situaci, kdy se stokrát denně snažíme někde zaparkovat. Město nám ale žádost zamítlo. Považuji to za nesmyslné, mohli mít peníze z parkovacího místa, MP mohla mít klid a nemusela neustále řešit udání, že parkujeme, kde nesmíme,“ popisuje Vít Škaloud. „Bylo nám řešeno, že rada nechce dělat výjimky. Chápu to, když by někdo používal auto jen na cestu do práce. Ale my to máme jako hlavní zdroj obživy, auto rozváží neustále, proto je potřeba tady to vyhrazené místo mít,“ zdůrazňuje a poukazuje na to, jaké možnosti parkování má úřad, jehož úředníci mají vyhrazený celý dvůr jen pro sebe. „To mi přijde nespravedlivé,“ uzavírá.

O vysvětlení jsme požádali tiskovou mluvčí radnice Kateřinu Hradilovou. „Podle mých informací má žadatel vystavené 3 parkovací karty do ulice Palackého, kde parkovat může. Ale je pravdou, že míst je tu nedostatek. Dále mají bezplatný výjezd z náměstí a zároveň můžou v čase, který není běžně zpoplatněn, parkovat i na Husově náměstí. Ale vyhrazená parkovací místa z důvodu omezených počtů parkovacích míst v Rakovníku rada města uděluje převážně jen držitelům průkazů ZTP, nebo ZTP/P,“ vysvětluje mluvčí.

Pavel Sklenička

« Zpět