Foto

Radek Pfejfer kontroluje zničený chmel.

 

Úroda je totálně zničena

HOŘOVIČKY. Chmelové štoky bez listů, zválené lány obilí a řepky, z nichž se šíří do okolí hnilobný zápach. To je výsledek bouře, která se přehnala od karlovarky směrem na Stebno a cestou zpustošila zemědělské porosty v Kolešově, Bukově a Vrbici. O své pocity se s námi podělila Radka Pfejferová z rodinné firmy HOPF-Centrum spol. s r. o. Hořovičky.

„Tajfun, který 24. června postihl Moravu a poničil i nedaleké Stebno, napáchal značné škody také u nás. Naštěstí nikoliv na budovách ani na životech, ale na zemědělských porostech.

K totálnímu zničení úrody došlo ve Vrbici. Ten pruh zničené úrody se táhne od benzinové čerpací stanice a končí snad až v Pochvalově a Kroučové. I tam došlo ke škodám,“ vysvětluje.

„První, co jsem zaznamenala, byla úplně temná obloha. V 15.45 se nebe zlověstně zatáhlo, šli jsme zabezpečit firmu, zvířata a dům. Najednou byla skoro tma a já měla pocit, že na mě někdo hází pingpongové míčky, které se odrážely od země do výšky 150 cm.

Když jsem přišla blíž, viděla jsem, že jsou to kusy ledu. V životě jsem nic takového neviděla. Trvalo to možná 3 až 5 minut, pak přišel masivní příval vody, mezi tím padaly menší kroupy do 1 cm.

Když to skončilo, šli jsme zabezpečit dešťovou vodu, aby nám nikde nepřetékaly nádrže, protože vody tu máme zoufalý nedostatek. A to už jsme měli informace, co se stalo ve Vrbici. Že tam je totální škoda. Když jsme tam přijeli, stála jsem na chmelnici ve vodě a kroupách, které mi sahaly po kotníky,“ popisuje.

Farmáři, kteří mají vše pojištěno, dobře ví, že pojistka řeší pouze tento rok. Ale chmel je víceletá rostlina, která si pamatuje, když se jí ublíží. Jsou známé případy, kdy takto poškozená rostlina musela být vyorána a chmelnice znovu osázeny.

„Ve Vrbici nám kroupy zničily veškeré mladé chmelnice i tříletou. Chmel první rok rodí minimálně, vloni nám dala tříletá chmelnice15 q z hektaru a letos jsme očekávali, že bude rodit stejně jako ostatní. Rostliny byly zdravé a silné. V této fázi vegetace vypadaly pěkně a nadějně. Teď nám zbyly jen holé štoky bez listí. Chmel máme na 13,5 hektarech. Ve Vrbici je úplně zničený, stav chmelnic v Hořovičkách zatím jen odhadujeme.“

HOPF-Centrum hospodaří také na 60 ha orné půdy. „O to se stará syn. Z toho je 30 ha obilnin, které byly rovněž zničeny. Když bych měla popsat naši situaci, připadáme si jako běžci, kteří běží dlouhou a náročnou trať, vynaloží všechny své síly, ale pak najednou, aniž by udělali chybu, neuvidí tu cílovou pásku. Myslím tím radosti ze sklizně. Finanční stránka je jedna věc, ale jde i o pocit zmařeného úsilí,“ říká Radka Pfejferová.

Pavel Sklenička

« Zpět