Foto

Místní na pivo chodili dlouhá léta do restaurace U Lípy. Zastupitelé nyní zvažují, zda tam hospodu obnoví.

 

Ve hře jsou dva návrhy – nová nebo stará restaurace

Bude v Lužné zase hospoda?

LUŽNÁ. Bývaly časy, kdy jste si mohli vybrat, kterou hospodu v Lužné navštívíte. Bylo jich tu totiž hned několik. Dvě v Lužné I a dvě v Lužné na nádraží. To se ale během pár let změnilo. Klasická hospoda dnes v obci chybí a zastupitelé řešili na svém posledním veřejném zasedání, co s tím udělají.

Když dostanete chuť na točené pivo a pandemická situace to zrovna dovolí, v Lužné si ho můžete dát v restauraci Lebeda na nádraží nebo při fotbalovém utkání v klubovně na hřišti. Ale zajít si na pivo popovídat s přáteli, není kam.

V Lužné I jsou dvě bývalé hospody, které ale zejí prázdnotou. Je tu také sál v Osvětové besedě, ale ten je v tak špatném stavu, že ho nejspíše čeká demolice.

Starosta obce Václav Kejla viděl řešení v přestavění stávající cukrárny. „Budova cukrárny, bývalý farní domek, je v majetku obce. Moje představa byla taková, že by se zachoval ráz budovy, jen by se protáhla, čímž by se zvýšila její kapacita,“ vysvětlil.

Budova by se tak přiblížila k hasičské zbrojnici a vznikl by tu lokál pro zhruba 40 lidí i se zastřešenou dřevěnou terasou. „Hospodu by mohla mít obec ve své režii. Byl by tam obecní zaměstnanec, který by několik dní pracoval dopoledne na úklidu obce a několik dní odpoledne v hospodě,“ přiblížil své původní plány.

Na stavbu měl už i několik studií, obec nechala změnit dokonce územní plán tak, aby se dala budova rozšířit. Jenže v zastupitelstvu nepanuje shoda. Někteří zastupitelé vidí jako lepší možnost znovu zprovoznit hospodu tam, kde po celá léta byla. Tedy v restauraci U Lípy, kterou obec před časem koupila. Zastupitelům se nelíbí zejména náklady na přestavbu cukrárny. Ty se před rokem pohybovaly okolo 12 milionů korun a ceny dál rostou.

„Dopadne to tak, že Lužeńáci budou jezdit do hospody do Lišan, protože tady nic nebude,“ myslí si zastupitel a bývalý luženský hospodský Jiří Rumrich.

Ten zároveň upozornil na to, že i když je bývalá hospoda po předchozích majitelích zcela prázdná, rozjet tu znovu provoz by nebylo vůbec náročné, protože dispozice jsou k tomu určené.

S tím ovšem starosta obce příliš nesouhlasí a má k tomu své důvody. „Podle mě by to bylo jen další provizorium. Existují totiž plány na rekonstrukci restaurace, které počítají zároveň s přístavbou sálu. Již 30 let využíváme jako provizorium nevyhovující budovu bývalé Osvětové besedy. Je jen otázka času, kdy to už nebude možné. A my bychom nyní zrekonstruovali hospodu, která se stejně časem musí přestavět, pokud v obci nějaký sál chceme mít,“ vysvětlil.

Po debatě se zastupitelé nakonec shodli, že nechají prověřit náklady na rekonstrukci restaurace U Lípy. „Je jasné, že do konce tohoto volebního období hospodu mít v obci nebudeme. Ale měli bychom udělat maximum pro to, aby tu zase jednou byla,“ řekla místostarostka obce Jaroslava Egertová. A tak se uvidí, jestli nakonec budou mít Lužeňáci hospodu novou, nebo obnoví tradici tam, kde dlouhá léta byla.

Renáta Fryčová

« Zpět