Foto

Jiří Polák uspořádal v Roztokách zahradní výstavu.

Zahradní výstava prací Jiřího Poláka

ROZTOKY. Sen o panu Rejzkovi, Horolezec, Strom poznání, My, Kampak?... To jsou názvy jen některých z děl malíře Jiřího Poláka. Všechny je mohli milovníci výtvarného umění vidět na profilové výstavě, kterou mistrovi u příležitosti 70. narozenin uspořádala v roce 2017 Rabasova galerie Rakovník.

„Spousta mých roztockých spoluobčanů tuhle výstavu neviděla. Říkal jsem si, že se jim možná tenkrát nechtělo jet do Rakovníka, tak pro ně uspořádám výstavu u mě doma v Roztokách,“ prozrazuje Jiří Polák motiv své aktuální zahradní výstavy.

Ta byla bez okázalostí zahájena ve středu 5. srpna 2020 na zahrádce domku čp. 20 v Roztokách, jemuž se říká U dvou mloků. Podle chráněných živočichů, které Jiří vymaloval ve štítu stavení. „Původně jsem chtěl výstavu otevřít už v pondělí 3. srpna, ale celý den pršelo, stejně jako v úterý, tak jsem ji otevřel až ve středu. Bude trvat do neděle 16. srpna a přístupná je denně od 10 do 18 hodin. Vstup je volný,“ říká malíř.

Žádnou velkou propagaci expozici Jiří Polák nedělal, jen „rozhodil“ po obci několik plakátů. I když je výstava prioritně určena obyvatelům Roztok, prohlédnout si ji může samozřejmě každý, kdo do domu U dvou mloků zavítá. Příjemné prostředí nabídne návštěvníkovi silný zážitek.

„Typově je tady všechno, co jsem kdy udělal. Vzhledem k prostoru jsem ale musel ze svých prací vybírat. Většinu vystavených obrazů mám zapůjčených od jejich současných majitelů. A víte, jak to chodí. Ne kaž­dý je rád půjčuje,“ směje se Jiří Polák. Co tedy lze na jeho zahradní výstavě spatřit? Kromě dvaadvaceti obrazů z volné tvorby také plastiky a další trojrozměrné objekty, ve dvou rámech jsou originály knižních ilustrací a také několik plakátů.

Připomeňme si alespoň stručně osobnost Jiřího Poláka. Narodil se v květnu 1947 v Drahůňkách u Teplic, ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Rakovníka. Prázdniny trávil s bratrem Pavlem u babičky ve Skřivani. Na okolních potocích a lukách a u řeky Berounky se formoval jeho vztah k přírodě, což později ovlivnilo jeho malířskou tvorbu. Vyučil se nástrojařem v TOSu Rakovník a jako grafik a výtvarník se podílel na hudebním životě

města 60. let 20. století. Doslova „bombou“ se stala jeho první autorská výstava ve Wintrově síni radnice v roce 1973. Snové fantazie, jak svým obrazům Jiří říká, se tehdy staly největší kulturní událostí v Rakovníku. Po přestěhování do Prahy dokončil v roce 1985 večerní studium na Střední odborné škole výtvarné v Praze, tzv. Hollarce, a začal se věnovat vědecké ilustraci. Spočítat, kolik ilustrací do odborných knih a časopisů vytvořil, asi nelze, protože si nevede žádný seznam nebo katalog svých prací. Současná zahradní výstava je jeho osmou samostatnou.

Na otázku, zda ještě dnes maluje, Jiří Polák odpovídá: „Když budu mít chuť a hlavně čas, tak samozřejmě budu ještě malovat. Chuť by byla, ale času mám hrozně málo. Na zahradě a okolo domu je pořád co dělat. Dnes tu jsou vystavené i některé novější obrazy, ale i ty už jsou rok – dva staré.“

Tomáš Bednařík

« Zpět