Foto

Vilém Gutvald

 

Rakovnický gymnazista vyhrál logickou olympiádu

Možná jsem se dobře vyspal

RAKOVNÍK. Fantastického úspěchu dosáhl Vilém Gutvald student Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku. Přestože je teprve studentem sexty, zvítězil v celostátním kole 11. ročníku Logické olympiády. Akci pořádá česká pobočka mezinárodního sdružení nadprůměrně inteligentních lidí Mensa. V Míčovně pražského hradu nedávno Vilém pokořil všechny své soupeře.

„Do soutěže se letos zaregistrovalo více než 61 tisíc soutěžících. Každý musel absolvovat nominační kolo, které se řeší on-line z domova. Krajské kolo proběhlo v Open Gate School v Babicích. Tady byl Vilda druhý a celostátně pak nejlepší,“ vysvětluje učitelka gymnázia Martina Voříšková.

Gymnazista není v soutěži žádným nováčkem. Jejím řešením se zabývá již několik let. „Byl jsem překvapený, že jsem postoupil do celostátního kola. Vzhledem k tomu, že jsem teprve ve druháku a tato kategorie je až pro čtvrťáky, nedával jsem si velké šance. Výhra byla opravdu velkým překvapením,“ vysvětluje Vilém skromně.

Soutěžící pod tlakem

Řešitelé logické olympiády se potýkají s úlohami testujícími různé schopnosti. Podle Viléma se logické uvažování dá procvičit právě řešením úloh. „Konkrétní postup už člověk musí vymyslet na místě. Nicméně vím, že když mám doplnit chybějící čísla do tabulky, tak musím zkoušet různé součty a podobně. Většinou se dá odhadnout, co bych měl na úloze zkoumat jako první.“

Na řešení je časový limit, proto se soutěžící snaží taktizovat. „Pokud nevidím řešení hned, úlohu přeskakuji a zkouším další. Úkolů je schválně hodně, aby se nestihlo vymyslet všechno, tím jsou soutěžící pod tlakem. Ve finále je více sekcí a každá úloha má jinou bodovou váhu. Nedá se říct, že pětibodové úlohy jsou lehčí. Stane se, že pětibodovku nevyřeším, ale devítibodovku ano. Řešení je i o náhodě, jak se na to člověk zrovna podívá,“ vysvětluje student svoji taktiku.

„Teď už mám rozdělanou fyzikální olympiádu. Ve škole se koná například i matematický nebo Přírodovědný klokan. Zde jsem se letos umístil druhý v kraji,“ říká s úsměvem.

„Ve škole mě baví všechny předměty, ve kterých se dozvídám zajímavé souvislosti. Nebaví mě biflování faktů nazpaměť. Rád nad věcmi přemýšlím. Baví mě třeba i dějepis, i když občas mám problém si zapamatovat data. Do budoucna bych se rád orientoval na přírodní vědy. Jsem fascinovaný tím, jak věci fungují. Matematika, fyzika a chemie, to je moje. Dávat si věci dohromady – o tom je věda,“ vysvětluje svůj zápal.

Možnost tu je

Vilémovou oblíbenou soutěží byla Jáma lvová pořádaná ČVUT v Praze. I když už je na ni jako řešitel „starý“, spolupracuje s pořadateli a pomáhá jim vymýšlet nové úlohy. Zeptali jsme se, zda se prvenství v logické olympiádě pokusí obhájit v příštím roce. „Na budoucí účast se těším, ale řešení je i o štěstí. Možná jsem se zrovna dobře vyspal. Nemyslím si, že bych to prvenství ještě někdy obhájil, nicméně ta možnost tu je,“ věří Vilém Gutvald.

Barbora Vaicová

« Zpět