Chmelaři hlásí ztráty

RAKOVNICKO. Zprvu se zdálo, že teplé jarní počasí bude chmelu ku prospěchu. V polovině srpna se chmelaři naopak obávali, aby se jejich zelené zlato nezkazilo. Nyní je po sklizni a většina pěstitelů běduje spíše nad prodělkem. Zároveň se ale shodují, že v průběhu léta očekávali propad díky počasí ještě větší. Obecně sucho bez srážek chmelu neprospívá, ovšem letošní extremní sucho nepamatují.

Na přílepské farmě pěstuje Eva Kutílková s rodinou chmel již 28 let. V letošním roce kromě sucha jejich chmelnici trápila sviluška, která je právě teplomilným škůdcem. „Jelikož začal chmel prosychat, rozhodli jsme se, že začneme se sklizní o týden dřív. Na postřiky jsme čerpali vodu z vlastní studny, ale bohužel té je málo. Po změření alfy, které prokázalo, že je chmel zralý, jsme najeli i na noční služby. Takže jsme sklízeli 24 hodin denně. Tohle jsme ještě nezažili,“ nevěřícně kroutí hlavou nad počasím Eva Kutílková. Při česání pracovníci farmy jen potvrzovali svá tušení. „Podle předpokladů se extrémní sucho na úrodě podepsalo. V konečném součtu máme o polovinu méně chmelu než v loňském roce,“ shrnul výsledek práce Gabriel Kutílek.

I Zdeněk Rosa, který má několik chmelnic za karlovarskou silnicí, se z důvodu sucha obává nízkých výnosů. „My jsme se do sklizně chmele pustili ve čtvrtek 15. srpna. Bohužel vyhlídky na dobrou úrodu jsou minimální,“ neskrývá zklamání Zdeněk Rosa. Jeho očekávání se také o měsíc později potvrdilo. „Sice to nemáme ještě uzavřené, ale už nyní víme, že jedná se o přibližně 20% propad oproti klasickému průměru. Popravdě jsme v průběhu sklizně očekávali ztrátu ještě větší. Za celou dobu zde spadlo pouhých 70 ml srážek, což je opravdu abnormálně málo. Tudíž chmel nestihl pořádně vyrůst a byl velmi drobný,“ popisuje.

Jarní vývoj chmele bych urychlený i na chmelnicích v Nesuchyni. „Se sklizní jsme začali 11. srpna. Ale už teď víme, že srážkový deficit zapříčinil, že se bude jednat o podprůměrný a velice slabý ročník. Zpočátku se jevilo všechno v pořádku, byť se práce dělaly s dvoutýdenním předstihem. Nevypadalo to, že to má na chmel vliv. Bohužel sucho v červenci a srpnu se podepsalo na vývoji dozrávání. Dnes vidíme, jak usychají hlávky,“ bezmocně hledí na úrodu chmele Milan Staněk. Jelikož disponuje ještě chmelnicemi s pozdní odrůdou chmele, konečný výsledek ještě nezná.

Alžběta Brabcová

« Zpět