Foto

Tváří v tvář útočníkovi by nikomu do smíchu nebylo, při nácviku sebeobrany ale legrace byla.

 

Rakovník je bezpečné město, ale co když...

Ženy se učily sebeobranu

RAKOVNÍK. Až budete někdy stát na osamělé zastávce a čekat na autobus, nedávejte nohy křížem. Když se k vám zezadu připlíží zloděj nebo násilník, připravíte se tím o šanci se vysmeknout a ubránit se mu. Bez stabilního postoje skončíte na zemi, ani se nenadáte. To byla jedna z mnoha rad, které si vyslechly ženy při prvním kurzu sebeobrany, který pro ně připravila rakovnická městská policie. Zájem byl slušný. Do tělocvičny 2. ZŠ přišlo přes dvacet žen různých věkových kategorií.

I když je Rakovník podle policejních statistik nejbezpečnějším městem ve Středočeském kraji, může se stát, že se žena ocitne ve špatnou chvíli na špatném místě a bude se muset bránit. Nejúčinnějším pomocníkem je pepřový sprej, ale pokud ho u sebe nenosí, musí se spolehnout jen na vlastní instinkt a schopnost se bránit. „Přepadení může potkat kohokoli a je dobré být připravený,“ říká Jaromír Nový, velitel rakovnické městské policie. Je to zároveň i důvod, proč městská policie kurz uspořádala.

Účastnice se při něm naučily zatím jen základy sebeobrany, tedy několik hlavních úchopů a úhybných manévrů, které je snadno dostanou z útočníkova sevření. „Za hodinu až dvě nejde probrat a nacvičit všechno. Jak každý ví, vše, co se naučí, je potřeba si opakovat a znalosti prohlubovat. U sebeobrany zvlášť. Aby člověk získal automatické reakce, navíc ve stresové situaci, je potřeba trénovat pravidelně. Nemůžete čekat, že po jednom kurzu přeperete chlapa jako hrom, získáte už ale nějaké povědomí o tom, jak reagovat. A i to je velmi užitečné,“ upozornil ženy Filip Rubínek z Judo clubu Praha, který kurz vedl.

Důležité je také v krizových situacích předvídat a trochu počítat s tím, že by k útoku mohlo dojít. Například na ulici, když máte pocit, že vás někdo sleduje, se to může velmi vyplatit. I ve chvíli, kdy vás útočník chytí zezadu paží pod krkem, se mu můžete snadno vysmeknout. Jak, to si ženy na kurzu nacvičily. Podobných modelových situací si probraly několik.

„Protože mají ženy o kurzy sebeobrany zájem, budeme v nich pokračovat a zaměříme se na další techniky a také používání slzotvorných prostředků. Další kurz se uskuteční v červnu,“ uzavírá Jaromír Nový.

Markéta Hartlová

« Zpět