Foto

Herlesova alej podél cesty ke Kazilce, která bude doplněna výsadbou 170 stromů, a to starých odrůd hrušní a jabloní.

 

Do aleje Františka Herlese patří staré odrůdy

V Čisté vysadí 343 stromy

ČISTÁ. Čistá vzdá hold Františku Herlesovi, „otci“ čisteckého jablka. Nepostaví mu sochu ani bustu, ale oživí odkaz svého slavného rodáka způsobem, jaký by mu byl mnohem bližší – výsadbou několika stovek stromů. Nové či obnovované aleje chystá podél šesti polních cest. První, na kterou se zaměří, bude alej ovocných stromů při cestě ke Kazilce. Ta známého šlechtitele a ovocnáře skutečně pamatuje.

„Herlesovy sady už jsou dávno zničené, ale tato alej se zachovala v celé délce. Je asi kilometr dlouhá a ačkoli už je místy dost prořídlá, pořád v ní roste 136 původních stromů. Nechali jsme ji prohlédnout odborníky a zinventarizovat, které stromy je možné zachovat a které už je potřeba pokácet,“ popisuje starostka Čisté Blanka Čebišová. Spousta původních stromů naštěstí potřebuje jen zmladit a může v aleji zůstat. Doplní je 170 nových hrušní a jabloní.

Pro Herlesovu alej budou vybrány staré odrůdy. Prioritou jsou ty, které vyšlechtil František Herles. Některé se dají stále sehnat, například vyhlášené čistecké lahůdkové. Alej zůstane zachována jako významný genofond starých odrůd. Není však jediná, kterou se bude obec zabývat. V projektu, který má zpracovaný, je ještě pět dalších. Většina z nich bude založena nově.

„Pro každou lokalitu byly vybrány jiné druhy ovocných stromů. V tomto případě už půjde o současné odrůdy. Podél cesty, která vede od hřiště na rozcestí ke křížku, vysadíme sedm různých odrůd třešní a dvě odrůdy višní, celkem půjde o padesát stromů s různou dobou dozrávání. Další plánované stromořadí bude hrušňové. To vznikne při cestě od rozcestí k rybníku Závlaha. Půjde o šest odrůd, celkem čtyřiadvacet stromů,“ přibližuje starostka.

Hrušky a švestky si budete moci natrhat při cestě od Bobisudova kříže do vesnice, kde staré stromy doplní jedenáct nových, a ořechy na cestě k Dynalu. Lemovat by ji mělo třiadvacet ořešáků tří odrůd. Mezi ovocné stromy se ale probojovaly i okrasné. Ty byly vybrány na „dálnici“, jak se říká cestě za benzínkou.

„Dnes tam roste jen pár třešní a jeřábů. Vzhledem k tomu, že je to v lokalitě, kde to hodně fouká, by stromy měly zastávat i funkci větrolamu. Proto sem byla navržena dubová alej. Přijde na ni pětašedesát dubů. Smyslem celého projektu je nejen okrášlit krajinu a vrátit k cestám stromy, ale i umožnit občanům, aby si mohli za vsí volně natrhat ovoce. Všechny výsadby jsou plánovány na obecních cestách, některé jsou v souladu s dosadbami navrženými při pozemkových úpravách,“ říká Blanka Čebišová. Projekt počítá s výsadbou 343 stromů, půjde o vzrostlejší se zapěstovanou korunou, proto jsou celkové náklady (včetně následné údržby) odhadovány na dva miliony korun. Z Operačního programu životní prostředí, do něhož si obec podala žádost, by mohla získat 85procentní dotaci.

Markéta Hartlová

« Zpět